Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Pozivam vas na DANE KRSTURSKE PAPRIKE koji ce se odrzati 16 i 17 ovoga meseca,bice dosta interesantnih stvari od strucnih predavanja,poseti njiva,raznih izlagaca semenskih,zastitarskih i raznih kuca, kuturno umetnickih desavanja,u nedelju ce biti konjicke trke.Kuvace se 12 velikih kazana raznih jela itd... Stavicu detaljniji program posle sastanka udruzenja.
 
Pozdrav,
mislim da imam problem slican kao petrovicnikolaaa ali ipak zelim da neko malo strucniji to potvrdi. Evo slika:

jgZ3QuO.png
IHilm25.png
kJ9YBHG.jpg

Sta da radim?
 
Poslednja izmena:
Druze neka pogledaju strucniji malo sto rece ti ali ja mislim da ti je bakterioza pojela dodnje lisce, ona paprika sto je prolala deluje kao da je sunce opeklo da je nedostatak kalcijuma onda bi verovatno u prvoj trecini ploda a obicno na samom vrhu imao ostecenja. Dodaj kalcijuma bez obzira, nece skoditi.
 
Pozdrav,
mislim da imam problem slican kao petrovicnikolaaa ali ipak zelim da neko malo strucniji to potvrdi. Evo slika:

Sta da radim?

Kalcijum ti fali 100%, sto se tice druge slike ja sam imao isti slucaj (slike su lose pa se ne vidi najbolje) to ti je crna pegavost lista. Ja sam radio 1 dan perfit po rosipadrugi dan folio gold+signum i prehrana. I oporavila se.
 
Paprika ima gotovo uvek problem sa nedostatkom kalcijuma. Da se razumemo ne nedostatak u zemljistu nego u biljci. Jedini nacin da se ovo izbegne je dodavanje kalcijuma pre sadnje, u toku vegetacije kroz kpk sistem i obavezno folijarno. Jedino tako moze da se smanji steta koja nastaje izimiranjem vrha ploda i paprika koja ima manjak kalcijuma je sklonija ozegotinama od sunca.
 
Nedostatak kalcijuma se desava kad su vidoke temperature ,a nije ih bilo sem ovih par dana,tako da to otpada.Ostaje ili ozegotina ali najpre da je plof zahvatila bakterioza
bakt.jpg
 
Hvala na savetima, pokusacu da pustim kalcijum u kpk sistem i tretiranje sa perfitom i folio goldom. Javljam rezultate kroz par dana.
 
Dali netko zna koja bi ovo mogla biti sorta paprike idealna bi mi bila za zimnicu i kako doći do sjemena.
Imao sam prošlu godinu Slonovo Uvo slična je ali je ova puno veća i teža.




Za usporedbu ovo je moja paprika skoro 4 u 1 po težini.



Ovu godinu sam sadio papriku gdje je bila salata putarica i u zemlji je ostalo dosta Azota tako da je stabljika otišla dosta u visinu prihranu sam vršio sa NPK 5-15-30 i sada u ovoj fazi je preko metar visine i od težine plodova samo se povalja vezao sam kanapom ali ni to baš ne pomaže inače je paprika prva liga zdrava i bez štetočina.

Ovako izgleda u branju.

 
Evo napokon,malo vremena pred spavanjac,ostao sam duzan za opsirniji program,pa evo:
subota
u 10.00 susret proizvodjaca i otkupljivaca,predstavnika zastitarskih(hemijskih)kuca,prodavca opreme za zalivanje,obilazak njiva,takmicenja i razno
oko15.00 defile konjskih zaprega, besplatna voznja za sve posetioce na fijakerima(naravno ko hoce)
16.00 svecano otvaranje sportske hale uz prisustvo visokih funkcionera....i razni divani
posle 18.00 vecera i druzenje uz muziku,porcija kosta 250 din,a na meniju je riblji,svinjski i ovciji paprikas,kupus (svadbarski),punjena paprika,pasulj sve to u 12 velikih kazana.,maskenbal
nedelja
13.00 strucno predavanje o produkciji i preradi paprike ce odrzati direktor pss sombor Vladimir Sabados i eminentni profesori sa univerziteta u Tenesiju(SAD)
15.00 konjicke trke raznih fela(oko 75 grla ima prijavljeno)
posle vecera (verovatno paprikasi) i druzenje duboko u noc uz tamburase
 
Uzmi ti brate i folijarno...i kroz kpk, jer je kalcijum slabo pokretljiv...

Poslusao sam tvoj savet, kalcijum koji sam kupio moze da ide i folijarno, 15g na 10l, a u sistem kpk cu sacekati jos par dana, jer je moj otac skoro izmedju redova bacao ureju.

Kalcijum ti fali 100%, sto se tice druge slike ja sam imao isti slucaj (slike su lose pa se ne vidi najbolje) to ti je crna pegavost lista. Ja sam radio 1 dan perfit po rosipadrugi dan folio gold+signum i prehrana. I oporavila se.

Na zalost perfit nisam uspeo da nadjem, gde god sam pitao kazu, nemamo to sredstvo vec godinu dana i vise, ali kombinacija folio gold+signum daje rezultate, listovi su dosta zeleniji. Prodavac mi je predlozio da za 7 dana ponovo ponovim prskanje sa folio gold+signum, pa cu to uraditi. ali jel veliki problem to sto nisam uspeo da nadjem perfit, a kad sam pitao za prskanje po rusi, ni jedan od radnika u poljoprivrednoj apoteci mi to nije preporucio jer kazu da posle sa rosom i ono sto sam prskao padne na zemlju i nema efekta.
 
Ma de bre padne sa rosom, rosa ne pada nego ispari. Neka ti nabavi perfit preko nekoga sa foruma. Ako i nemas perfit kupi vodinik peroksid ili ti hidrogen pisano je ovde na forumu o tome.
 
Nema ga ni kod mene, dao si mi br telefona od ovog sto ga prodaje ali posto ga nema mislim da je slaba vajda.. nego da ti uplatim kesh a ti mi posaljes aksom :)
 
Nazad
Vrh