Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
U R. Krsturu rade i po 10 k.j. na foliji i kpk i rucno se rasadjuje i funkcionise bez problema.
Ljubek, zasto si napustio gajenje na foliji? Neka losa iskustva ili...?
 
Nisam zadovoljan zbog toga što:
1. Ulaganje u foliju i kap po kap obavezno svake godine.Staro bacaš novo kupuješ.
2. Kada se završi sezona odrah se kupeći foliju po njivi.Uvek se potrefilo da bude blato...
3.Puno praznog prostora po njivi na kojem beskorisno raste korov koji moram nacjelo kopati ili se trujem sa totalom.U sadnji na golu zemlju više biljaka ima po jedinici površine.
4.Kada je silno sušna godina kao 2012 ili 2011 ili 2007 itd paprika uopšte dobro ne reaguje na ovaj sistem gajenja jer je vlažnost vazduha niska i mislim da to ne valja.
5. Program kap po kap zaliva biljku lokalno što uzrokuje ispiranje hraniva i bez konstantnog dodavanja hrane kroz kpk koje košta itekako nema ozbiljnijih prinosa.Tu đubrenje stajnakom ne ispoljava svoj puni efekat.
6.Kada tretiramo biljke traktorskim prskalicama trećina preparata ode u zemlju.tj ne pada na biljku.
7.Mi živimo u kontinentalnim krajevima a to znači kratka sezona berbe i upotrebe ajvarske paprike.
8.Rasadim traktorom i sadilicom i nemoram plaćati radnike da buše rupe i sade ručno.
9.U slučaju jakog vetra i kiše paprika poleže jer ima plići korenov sistem nego u sadnji bez folije.Kad legne plodovi izgore i baj baj prva klasa...
Možda ima još neki al i ovo je dovoljno..
 
Pa dobro, sve to ima nekog smisla i mnogo je razloga za i protiv...meni se svaka biljna vrsta do sada pokazala bolja na foliji nego bez, jeste malo problem da se skine ali zato je mnogo manje posla u toku vegetacije biljaka. Ukoliko je zemlja dobro ociscena korova medju redovima skoro i nema, kada se polije biljka bolje zadrzava vlagu, manje treba zastite jer iz zemljista izlaze mnogo manje patogena. Kada paprika zatvori redove tek onda nema korova...inace djubriva jesu skupa ali ako se primenjuju pametno odgovarajuca formulacija u odgovarajuce vreme biljke mnogo dobro reaguju...a i smeo bih na osnovu dosadasnjeg iskustva da se opkladim da i prinos mora biti nesto bolji :) Ali ok, kazem svako ima svoja iskustva i misljenja ja to cenim i postujem zato i postoji forum. Pozdrav.
 
Ima i plus i minus. Nemam neka velika iskustva, ali bez folije se ubih od kopanja i spartanja i neka hvala. Druga stvar, treba mi mnogo vise vode (citaj vise benzina = vise para), treba veci bunar, veca pumpa... tako da meni to nije opcija. A treba i cevi itd. Na trake imas povrat pa se uklapas.
Sto se tice broja biljaka tu nema neke razlike. Folija od folije (osno) 110 cm a sadis dva reda. Ako sadis bez folije ides na 50 cm, sto je u praksi isto. Ne znam ljubek, gde ti je prazan prostor? Sto se tice korova ne bi smelo da bude problema. Poprskas pre postavljanja folije, posle malo rucno ospartas ili fiknes korov motikom i gotovo.
Sto se tice djubrenja u pravu si ali nije ni to tako velika razlika. A bez folije stalno je kvasis pa ni to nije bas dobro.
A i sto se prskanja tice, isto je, mada ja prskam ledjnim atomizerom
 
Da se ukljucim u debatu,u vezi dal sa folijom ili bez..... pitanje je sad...Probaju ljudi u selu i bez folije ali se uvek vracaju na foliju iz vise razloga a jedan od najbitnijih je vise roda po jedinici povrsine i vise roda prve klase= veca cena, a plod dolazi dve do tri nedelje ranije,a prva paprika uglavnom ima najvecu cenu, a ima i jedno branje vise.A posla ima daleko manje na foliji nego bez...ima jos prednosti da ne duzim...
 
Pa otprilike i ja to kazem i slazem se sa vama dvojicom. Inace Nebojsa, ja sam medjuredno odnosno izmedju folija ostavljao 60 tak cm tako da mi je stalo paprike kamara na nekih 15 ari :)
 
evo kako to danas,ovaj vec juce izgleda na foliji
img0001.jpg


img0005.jpg


img0006.jpg
 
Jučerašnje zalivanje. Slikao sam sa telefonom pa kvalitet nije najbolji.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Misker, kada je rasadjena? Extra je. Moja je malo slabija, rekao bih da kasni nekih 10-15 dana. Na zavrsio rasadjivanje krajem maja, tacnije 01.06. Pretpostavljam da je tvoja prvom polovinom maja rasadjena? Koje ti je sirine folija i koliko medjuredno rastojanje?
 
Rasadjena je 11. maja,folija je od jednog metra,s tim kada se postavi vidljivo je oko 60 cm,rastojanje od sredine folije do sredine druge folije je od 110 do 120 cm,zavisi koliko je casica potrosio sofer....Na foliji razmak izmedju redova je oko 40-45 cm,a u redu po 20 cm i sadjena je po jedna,dok neko sadi i na 12 do 15 cm ili na 25 cm s tim sto onda sadi po dve. Sada pocinje moda da se sadi na foliju od 120 cm,idu tri reda i dve trake,i pokazalo se dobro samo je malo teze rasaditi i onda treba vise vremena za berbu jer je dosta nezgodno.
 
Mene sramota da stavim slike moje paprike :D Mada sta se sve izdesavalo, zadovoljan sam sto je koren u zemlji a list iznad :D
Ima li bakterioza kod vas?
 
Rasadjena je 11. maja,folija je od jednog metra,s tim kada se postavi vidljivo je oko 60 cm,rastojanje od sredine folije do sredine druge folije je od 110 do 120 cm,zavisi koliko je casica potrosio sofer....Na foliji razmak izmedju redova je oko 40-45 cm,a u redu po 20 cm i sadjena je po jedna,dok neko sadi i na 12 do 15 cm ili na 25 cm s tim sto onda sadi po dve. Sada pocinje moda da se sadi na foliju od 120 cm,idu tri reda i dve trake,i pokazalo se dobro samo je malo teze rasaditi i onda treba vise vremena za berbu jer je dosta nezgodno.
Hahaha tacno sam pogodio koliko si ranije posadio... :) jel slonovo uvo? Lepa paprika, svaka cast!

- - - - - - - - - -

Mene sramota da stavim slike moje paprike :D Mada sta se sve izdesavalo, zadovoljan sam sto je koren u zemlji a list iznad :D
Ima li bakterioza kod vas?

Ma ima...ja da nisam onako reagovao, ucestalim prskanjima pa cak i cupanjem pojedinih zarazenih ko zna sta bi bilo...ovako sam nekako sveo na neku granicu...ima po neki list zut na ponekoj paprici ali nije strasno. Samo da ne bude kise, da je sunca i bice dobro. Kupicu za ne daj boze fugurana i (neka zamena za mankogal mislim da se zove vilozeb) dosta dobro, da kazem zadovoljavajuce deluje na bakteriozu...inace meni je bakterioza dosla sa semenom, i nisam znao da je to toliko gadno dok se nisam uhvatio u kostac sa njom :) zato opet kazem i mozda sam dosadan ali nekom ce mnogo pomoci: radite sterilizaciju odnosno dezinfekciju semena, ucite na tudjim greskama bolje nego na svojim.
 
Ooooo,di si...bice to dobro... nisam prebacio slike posle grada,i ova je dobila po usima,ali za cudo dobro se oporavila... bakterioza pocela pre jedno nedelju dana.i to zesce,ima dosta njiva zahvacenih obilnom bakteriozom.mene za sada obilazi,imam nesto slabo jedan red oko 2m duzzine na samom kraju,valda se nece prosiriti,spricam redovno...

petrovicnikolaaa trefio si u centar. neznam koju sam sliko, imam izmesano nesto amfore i sl uvo. samo da ostane takva i bice:veseljak::
 
Ooooo,di si...bice to dobro... nisam prebacio slike posle grada,i ova je dobila po usima,ali za cudo dobro se oporavila... bakterioza pocela pre jedno nedelju dana.i to zesce,ima dosta njiva zahvacenih obilnom bakteriozom.mene za sada obilazi,imam nesto slabo jedan red oko 2m duzzine na samom kraju,valda se nece prosiriti,spricam redovno...
ja kako sam na.ebao pocupao bih ta dva metra :) vise bi se isplatilo nego da se prosiri pa da se ubijem od prskanja a i kosta brate :)

- - - - - - - - - -

Da ti ne stigne rano za berbu? Mislim sta znam ja prvi put sada sadim papriku za prodaju. Inace bas sam gledao tu amforu bas hvale...ja posadio sve slonovo uvo. Pre par godina sam posadio 300-350 komada za sebe i nije da je rodila nego se razbila...e sad kako ce biti ove videcemo. Doduse tada sam u taj red zafrezirao kalcijum nitrat, prihranjivao je i odrzavao samo tako a bila je izrazito susna godina za bakteriozu nisam ni znao sta je niti da postoji :) napra ili 2-3 ture ajvara i celu zimnicu sto se tice paprike spremili :) rodila je mnogo, zao mi je sto nisam vodio evidenciju koliko. Koliko je neki prosecan rod ajde da kazem po struku?
 
Nazad
Vrh