Uzgoj krava na otvorenom

neznam de da pitam pa ajd ovde.dali skracujete repove na krave?ja sam cuo ako im seces smanjuju mleko?
 
Ja imam velikih problema oko ispase krava. Nemam dovoljno zemlje oko pola hektara svoje i uzimim još 2 3 h u zakup a držim 4 ili 5 krava i tek ih puštam kad naraste druga ruka za pasu i to brzo opasu.
 
Ispasa na obroncima Deliblatske pescare-Gaj

lxzrq.jpg


- - - - - - - - - -

120gn5z.jpg


- - - - - - - - - -

2lxcnde.jpg


- - - - - - - - - -

2z7r1q8.jpg


- - - - - - - - - -

11raaed.jpg


- - - - - - - - - -

Koze i ovce nisu moje.....
 
Poz svima,evo malo da osvezim temu....Razmisljam ozbiljno o drzanju krava u sistemu krava-tele,posto nemam mogucnosti za drzanje krava na pasi,razmisljam o kupovini zemlje u obliznjim brdovitim selima i ujedno prelsaku na sezonski zivot tamo...da ne duzim puno zanima ju me neke stvari pa bih bio zahvalan ako bi dobio odgovor od nekog iskusnog kolege....Dakle:
1.koliko je potrebna povrsina pasnjaka po grlu ( planiram da taj pasnjak leti zalevam,a zimi bacim djubre po njemu)
2.da li se krave lakse tele kada su na pasnjaku
3.da li krava koja je na pasnjaku daje istu kolicinu mleka kao i na jasle ili smanjuje kolicinu i za koliko % od prilike
4.da li se kod krava koje su na pasnjaku moze podmetnuti tele,tj da li bi ga one primile da doji

toliko za pocetak,hvala unapred na odgovoru
 
Poz svima,evo malo da osvezim temu....Razmisljam ozbiljno o drzanju krava u sistemu krava-tele,posto nemam mogucnosti za drzanje krava na pasi,razmisljam o kupovini zemlje u obliznjim brdovitim selima i ujedno prelsaku na sezonski zivot tamo...da ne duzim puno zanima ju me neke stvari pa bih bio zahvalan ako bi dobio odgovor od nekog iskusnog kolege....Dakle:
1.koliko je potrebna povrsina pasnjaka po grlu ( planiram da taj pasnjak leti zalevam,a zimi bacim djubre po njemu)
2.da li se krave lakse tele kada su na pasnjaku
3.da li krava koja je na pasnjaku daje istu kolicinu mleka kao i na jasle ili smanjuje kolicinu i za koliko % od prilike
4.da li se kod krava koje su na pasnjaku moze podmetnuti tele,tj da li bi ga one primile da doji

toliko za pocetak,hvala unapred na odgovoru
1.Po mojim saznanjima oko 1 hektar po grlu,ali ako ćeš ga intenzivno održavati vjerovatno i malo manje,s tim da moraš organizovati pregonsku pašu.
2.Sigurno je da se lakše tele kada se kreću nego kada su stalno vezane u staji.
3.To je relativno i zavisi prvenstveno od količine i kvaliteta hrane koje dobija na jaslama i od kvaliteta i sastava trava na pašnjaku.
4.Nisam nikad radio nešto slično,niti sam čuo da je neko takvo nešto radio,i lično mislim da je to teško izvesti(ovo posljednje mišljenje primi sa rezervom).
 
jos vise povecava mlijeko samo sto je malo manje kvalitetno tj gubis na masnoci a dobivas na kolicini.bar kod emne je tako
 
Divno predivno, i ja moje na prolece ali sa ularom vole strasno zeleni grasak ovas po tudjim njivama i ne smem ih odvezane pustiti.
 
Dali si pustio te krave u pasu ili si promenio misljenje ? Postavi koju sliku da vidimo kako izgledaju na pasi ,pazi se rogova opasno je kad su pustene.
 
Zna li neko gde se moze nabaviti seme hereford bikova?Osemenio bih simentalca njime i da probam sistem drzanja krava tele,cuo sam da je to pravo kada se ukrste
 
Jedini problem može bit da te nece slušati prvih dana, posle ce da se naviknu i kad dodje vreme čekaće da te udju unutra na jarmu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh