Umiranje naših kuća

mb0lro.jpg




I ovo je bila necija kuca, ljudi, boema, koji su godine proveli na korzou uz hladno :ppozdrav:
Za one koji neznaju, stara kafana u centru Panceva (jedna od zrtava tranzicije) kojoj su spevani ovi stihovi.
Post je spojen: [time]1270580129[/time]
_________________________________________________
 
cukaneca je napisao(la):
nagradno pitanje- znate li ijedan mladi bracni par koji je iz beogradske asfaltne dzungle otisao na selo? poceo sam da razmisljam da sam verovatno svoje klince uskratio mnogo time sto ne zivimo u bgd-u. nemaju pozoriste, bioskop, mogucnost bavljenja raznim hobijima itd. ali dok mi ove spodobe budu skoro ulazile u dvoriste, necu zaliti
Reci mi samo koliko dece iz BG-a ide u pozoriste,bioskop... Nema lepseg hobija od odrastanja na selu i igranjem sa drugarima svog godista,ja sam imao takvo odrastanje i nikad nisam zazalio sto nisam na gradu.Imao sam i tadasnju 'Segu" vise komada.... ali to je uvek bilo u drugom planu,isao sam u pozoriste sa skolom i koristio svaku sansu da se malo obrazujem,a pogledaj decu iz grada na sta to sad lici kad ima 15g i zavrsava osnovnu,malo je onih koji nisu bili na ispumpavanju,malo duvali i sl gluposti... :udri:
 
Bibliotekar, nisam siguran da sam te razumeo?
-"Naprotiv: članovi Foruma se stide da pišu o ličnim, porodičnim nedoumicama !!!"
 
Bora je napisao(la):
Deda Lala je napisao(la):
Gledam ovo što se prikazuje na ovom delu foruma o kućama u kojima nema više nikog,pa me prosto jeza podilazi.
Zar i onima čije su kuće nije zao što propadaju. Ne bi li bilo korisnije da ih daju da u njima neko i besplatno živi i radi okućnicu i imanje nego da ovako propadaju?
Doslo je vreme da u malo pasivnijim krajevima,ni kucu ni zemlju nece niko ni na poklon.
hoću ja,samo niko neće da mi pokloni
 
Pravoslavni narod danas slavi Vaznesenje Gospodnje - Spasovdan.

Ova tema Foruma je izuzetna, prilazim joj kao ženi, sa dužnom pažnjom: čist telesno i duhovno.
_______________________

Blagodareći mojoj baki Roksandi, okupila se porodica svršetkom I Svetskog rata.
U međuvremenu, došao je kući i ratnik - deda Radosav.

Za večnost je ostala upisana žalost u našoj porodici zbog preranog upokojenja tetke Desanke/Dese (bila je beba kada je preminula u zbegu leskovačkom).

Deda Radosav je bio žestok domaćin, školovan trgovac i brižan otac: posvećen porodici i trgovini.
Malo je mario časni deda za javno iskazanu emotivnost: sav mu je svet bio u okviru porodice.
Školovao je i do parčeta hleba doveo petoro dece.
Upokojio se u Gospodu moj deda Radosav u Valjevu početkom pedesetih godina proteklog stoletija.
Baka je poživela još nepune dve godine (pamti se da je, na samrti, baki u misli došla pokojna tetka Desa i odvela je u lepše predele večnog života).
_____________________________________

Nekoliko fotografija (prilog za biografiju Radosava Kovačevića):

kovacevic_ljubovija_1924.jpg

Radosav (1880.) i sin mu Dobrivoj (1908.)
fotografisani ispred trgovačke radnje u Ljuboviji 1924. godine​

kovacevic_ljubovija_1925.jpg

Dobrivoj Kovačević, 1925. godine trguje po Azbukovici i Podrinju sa konjem Dikanom​

kovacevic_ljubovija_2007.jpg

Ovako 2007. godine izgleda naša bivša kuća u Ljuboviji
(vrlo malo izmenjena protokom neumitnog vremena)​
 
Zašto umiru naše kuće !?

U prvoj generaciji, naše kuće umiru zato što se potomci prve generacije najedu uspeha članova prve generacije.

Uspešne su porodice koje školuju decu !!!
Takve porodice, mic-po-mic, istrajavaju u protoku neumitnog vremena i političkih promena.
I, tako, korak-po-korak, izvesne porodice izumiru a druge, jedva-jednom, opstaju na ovom našem ubitačnom šaru balkanskom !!!
 
mrtvi zaseok ili selo kakogod- drnovčić. ponegde neko pokosi malo travuljinu /pretpostavljam rodjen na tom mestu/. na zadnjoj slici je veliki problem koji se javlja i biće sve veći- bunari. ovaj je još i obeležen kako tako ali ih ima gomila neobeleženih ili čak i zamaskiranih izraslim žbunjem.

Free Image Hosting by ImageBam.com
Post je spojen: [time]1274287486[/time]
_________________________________________________
bunar

Free Image Hosting by ImageBam.com
 
Slike koje si postavio me podsjećaju na jedno selo u Rusiji,selo koje je udaljeno 500 kilometera od Moskve.Kada gledam te sablasne i puste ulice odmah me neka tuga uhvati.
cukaneca je napisao(la):
24qmwev.jpg
24lsdo0.jpg
2ine38.jpg

Post je spojen: [time]1264455109[/time]
_________________________________________________
masine su moje /koristim kad su vec supe prazne/. mislim da su ostala jos dva pluga na prodaju imt-ova, 755 i drugi manji. inace brat cije je ovo sve kao i zemlja,ima i kucu u s. palanci,a otisao je u podstanare u bgd
 
ЦЕЛА СЕЛА НЕСТАЈУ СА КАРТЕ

Стручњаци процењују да у Србији има око 200.000 напуштених сеоских кућа

СРПСКА села “краси” чак 46.814 празних кућа. Ово је податак са пописа из 2002. године, а процењује се да је бројка тренутно вишеструко већа, пошто је око 145.000 кућа пре осам година означено као привремено настањено. Претпоставља се да је сада празно око 200.000 домова.

Док градове широм земље, а нарочито престоницу, мучи пренасељеност и незапосленост, села изумиру. На градским булеварима и улицама седе бескућници, а сеоске куће пропадају без домаћина. За пола века, од 1950. до 2000. године, из села у град прешло је осам милиона људи! У другим деловима света за такав процес било је потребно и око 150 година.

Многобројна истраживања и статистика сведоче да сеоска домаћинства последњих деценија убрзано остају без младог становништва. Једна од сцена разгледница из Србије могла би да буду и старци који безвољно седе испред запуштених домаћинстава усред богате, плодне, благородне земље.

Сваке године код нас више умре него што се роди чак 40.000 становника, а од тога је 12.000 у Војводини. Дакле, сваке године у Србији нестане по једна варош.

Од око 4.800 села, на путу изумирања је свако четврто. Подаци са последњег пописа показују и да у чак 702 насеља у Србији живи мање од стотину становника! Тако, у чак 352 насеља живи мање од 50 мештана, а 350 имају између 50 и 100 становника. По правилу то су насеља без младих, а зато се и процењује да ће за две деценије потпуно опустети. Овом броју треба додати још 500 насеља која су на попису 2002. године имала од 100 до 150 становника.

Истовремено, у селу живи близу половине становништва Србије, а мање од 40 одсто се бави пољопривредом. Вероватно она већина размишља како да се домогне лакшег грдског хлеба.

Само је лане остало необрађено 600.000 хектара њива, па је у некада уређеним атарима већ овладала дивљина.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:298918-Cela-sela-nestaju-sa-karte
 
Evo da kazem sta se desava u Darosavi....
Ovde hvala Bogu jos ima ljudi....Skola i obdniste redovno rade(u prvi razred se upisalo ove godine oko 28 ucenika)
Na primer....vecina ljudi dovedu ovde devojke,vencaju se i zive ovde u Darosavi,ne beze u grad,ali naravno ima i takvih......
u Darosavi ima odprilike oko 900 kuca (u kojima zivi neko),i ima dosta mladih ljudi,radjaju se deca,stariji umiru al ista da se radi.......nadam se da ce ostati stanje kakvo sada jeste...... :ppozdrav:
 
Prema podacima iz Ministarstva prosvete 1995 godine se u prvi razred osnovnih skola u Srbiji upisalo 135 000 dece (upisivana je generacija 198:cool: a samo 10 godina kasnije tj. 2005 godine se u prvi razred upisalo oko 70 000 dece. Od tada pa do ove godine broj dece lagano raste ali je ove godine dosao do 76 000. Prosta je racunica da samo na toj razlici gubimo dva manja grada ako se racuna da je broj umrlih isti a najverovatnije je da je on u porastu. Strasno.
 
200.000 napuštenih kuća x 3 člana domaćinstva = 600.000 Duša.

Dobro mi ide matematika. ::svaka cast::

Međutim, dragi Serbi, Pleme van vremena:

Porodica se sastoji od najmanje 3 člana
1) Otac
2) Majka
3) Potomak

Pritisla me tuga kao cijeli Svet...

Haris Džinović - Rano je za tugu
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6iNBI78qtxo&feature=related[/youtube]
 
Porodica se sastoji od minimum 3 člana
1) Otac
2) Majka
3) Potomak

Zavisi gde.
Kod mene ti to ide ovako:
1) Otac (ja)
2) Majka
3) Potomak
4) Potomak
5) Potomkinja
:D
 
pozdrav sviuma a posebno onima koji su otvorili ovu temu isti scenari ali druga država odrasto sam na selu sada živim u gradu iskreno ljudi odaze sa sela za boljim životom ja mislim da je tu najviše kriva obitelj mislim naši očevi koji su došli u doba kada više nisu radno sposobni a ne žele kako bi se reklo predati vlast u kući kod mene je to u obitelji tako što se tiče gradskog života meni ga je dosta u fazi sam prodaje stan i kupnje kuće na selu :udri:
 
svi kao nesto pricaju, seru, zabrinjeni su(mislim na politicare) kako nam sela umiru, a svi trce u Beograd da rade za 20.000 dinara i to kad dobijes kad ne, a troskovi Boga pitaj koliki su, nece niko na selu da ostane da radi koliko hoce kad hoce i sta hoce, i da zivi mnogo lepse...

tu je samo drzava kriva i niko drugi, jer samo rade protiv umesto za seljaka, niko se ne pita sta cemo jesti jednoga dana ili ako se pitaju verovatno pomisle "ma uvescemo i jos se malo ugradimo i jos lepse"... tuga i sramota!!!

dolaze tu kao neki strani investitori.. pa naravno da dolaze kad im ovi nasi lizu bulje pa onda u tako podmazanu im se uvlace sto vise daju im zemljista kao da je zvaka, 10.000 eur po zaposlenom!!! pa sto ne daju meni koji iz Beograda i koji sam rodjen ovde zelim da odem na selo i da radim kvalitetno i posteno, i ne samo meni nego svakome ko zeli da nesto radi na selu da daju bar po tih 10.000eur jer i to je jedno radno mesto+ce zaposliti jos par njih iz sela+ce praviti zdravu hranu=postojanje posla u selu i zadovljni seljaci, samim tim ne bi svi napustali selo vec bi se selo razvijalo..

msm o cemu i kome ja pisem kad ni subvenciju sto prpisu ne mogu da daju a kamoli nesto drugo... izmisljaju tu 1001 papir da bi seljaku puko k...c i odustao naravno jer da je hteo da skuplja papire isao bi za knjigovodju a ne za poljoprivrednika.. sve naopako kod nas i bice jos ko zna koliko tako... ::lose:: :zli:
 
Nazad
Vrh