Uljana repica 2023/2024

sinisa1979

Član
Učlanjen(a)
24 Okt 2010
Poruka
8.889
Lokacija
Subotica
Nova sezona, nova tema.
Šta sejati, šta vam se dobro pokazalo u prethodnoj godini?
Mislio sam isprobati nešto od LG-a. Šta preporučujete?
 
Lg Architect i Lg Anniston 1850 kg po kj ove godine prosek
Za ovu sezonu bih uzeo za probu Lg Aviron ili Lg Ambassador

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Siniša šta si imao ove godine i kako se pokazalo? Kod mene Arhitekt i Ambasador odlični, nastavljam sa Lg- sortama. Mozda bih probao jos nesto ali se ne usudjujem. Radio sam ove godine uslužno svašta i probao ranijih godina Kws,Rapool, Syngentu i od svega mi je Lg Arhitekt najstabilniji godinama unazad. Da li je imao neko od Linea-e nešto i kako se pokazalo?
 
@iostra, jesi već imao na tim njivama repicu ili je prvi put? Bogami od par njih što sam pitao niko nije imao neki vau prinos od LG-a. A evo vidimo na forumu baš vrhunske prinose... Da se i veseli brk zapita, jel da @iostra?
@Spajki, imao sam Syngenta Iowu i Lidea Momento. Obe su dale oko 2000-2050kg/kj. Prvi put repica na tim njivama, 1x tanjirača, 2x gruber pa setva, kondicija zemlje prosečna, od veštaka 10/26/26 100kg/kj , An 100kg/kj, prskanje protiv insekata 2x (stim da sam s drugim prskanjem možda malo zakasnio) i prihrana miševa.
Da ocenjujem neki hibrid..... ne mogu nešto previše jer sam amater.... Sejem je neke 3-4 godine. Jedino mogu reći za Momento da je izrazito šunjava sa rastom u jesen i u proleće. Nikne solidno a da raste baš i neće. E onda kad konačno krene, ne staje. Dosta neozbiljno od Lidee što nisu naveli u brošuri, ili bilo gde a da je lako dostupno svima za pročitati, datum setve. Slučajno sam pronašao na Agroklub.hr čini mi se, da je preporučen datum setve od 05.08-05.09. Ja sam je kupio 05.09 pa se okišilo i posejao sam je negde oko 15.09. Možda bi bio bolji prinos da je posejana na vreme.
 
Ti strucnjaci na Portal Agroklub su malo nestrucni, setva u nasim uslovima Balkana je od 1.09 do 20.09 optimalna.
Moje iskustvo je u praksi kada sam imao preko 5t po hektaru prva polovina 9 meseca.

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Mislim da nisu jer baš zbog tog kilavog nicanja i rasta je taj datum setve preporučen.
-----------------------------------------------
Nisam ovde pročitao taj podatak https://rwa.hr/es-momento-hibrid-uljane-repice-novo/ ali vrlo verovatno da je agroklub uradio copy/paste teksta. Ono što sada vidim je da sam verovatno pogrešio za početak optimalnog roka. Nije od 05.08 nego od 20.08 do 05.09.
 
Poslednja izmena:
Ja sam ove godine sejao Ambasador i Arhitekt.Ambasador na boljoj njivi (rodio je oko 2200kg/kj) i ambasador zajedno sa arhitektom na losijoj njivi (rodilo je preko 2800 kg/kj). Na istoj losijoj parceli gde je bio sam arhitekt takodje preko 2800 kg/kj. Ovo mi je prva godina da predjem 2200-2300 kg/kj. Nazalost cena ove godine je katastrofa obzirom na ulaganja u proizvodnju. Mislim da cemo jos vecih problema imati sa sledecim usevima.
 
Ja sam imao uglavnom Ambasador i nesto od jedne druge semenske kuce. Ta druga semenska kuca je pocela da se otvara jos pre vrsidbe iako je bilo jos dosta zelenih mahuna i jako je polegla, ponegde je bila skroz na zemlji. Ambasador se uopste nije otvarao. Pre neki dan sam tanjirao jednu parcelu gde sam namerno ostavio nekoliko biljaka i ni sada nisu otvorene mahune. Pobelele su skroz ali nisu otvorene.

Prinosi:

Na jednoj parceli sam imao 950 kg/KJ jer ju je unistila voda. Mnogi iz mog kraja su videli tu parcelu koliko je plivala.

Na 3-4 parcele sam imao 1600-1700 kg a na ostalima preko 2 tone.

Najbolja je bila nesto ispod 2600 kg

Agrotehnika nikakva. U leto 2x tanjiranje, ponegde tanjiraca+gruber i setvospremac na kraju ali zali boze kakav je to posao bio. Vise sam vukao na povrsini nego u zemlji zbog slame od koje se nije videla zemlja. Posejana je preduboko ( 5-6 cm ) na 50 cm bez osnovnog djubriva. Posle nicanja je pocrvenela i nije rasla 3-5 nedelja kako gde. Verovatno je bio uticaj Metmarka. U jesen je prskana protiv samonikle psenice a u februaru je dobila Ureu 100 kg/KJ. Prskana je 2x protiv raznoraznih buba. Bez fungicida i regulatora rasta. U prolece je vec izgledala sasvim pristojno i ne moze se reci da je zaostajala od repice drugih proizvodjaca koji nisu preziveli ovakvu torturu kao moje.
 
Poslednja izmena:
Onda Pionir nije nista losiji od drugih.
Svi mi hvale DKC, LG i KWS, al slusajuci vas to ispada isto.
 
Cici napiši slobodno koja je ta druga.
I meni je polegla Ajova ali ajd sad znaj da li je zbog oluje koju smo imali u vršidbi ili zbog toga što nisam radio fungicidom... Ili oba. Činjenica je da su stabljike bile trule. A sad kad čitam tvvoj post, samorast sam imao u njivi i pre kombajna... Znači otvorila se pre vršidbe.
 
Kod mene su bile 70% polegnute repice i tu gde mi je bila polegnuta imao sam 2200-2500kg/kj.
 
Optimalni rok sjetve.....sijao sam i 25.8. zbog vlage i pogodnog vremena, al problem je sto bude prebujna za zimu, nisam imao problem ali bi ipak preporucio od 1.9. do 5.9. se kod mene pokazalo najbolje....

Gnojidba....150kg/kj 15ice.....
Prihrana prva 140kg/kj kan
Druga 100kg/kj
Zastita fungicidom u cvatnji i insekticidom
I insekticid po potrebi ako se pojavi pipa ili sjajnik

Sjetva pneumatskom sijacicom olt međuresno na 44cm

I to je to

S tim da se mnogi nezanose pricama....barem u mom kraju ova 2023 je bila TOP za repicu...kakva ce biti 2024 to nitko nezna
 
Ja bih ipak prvo pogledao ,,dugoročnu prognozu" i vlažnost zemljišta i verovatno bih sejao u zvisnosti od faktora 10.09.-30.09. Kasnije ne jer je vrlo rizično, ranije možda.
Setva je najbitnija operacija u proizvodnji repice. Obavezno širokorednom kvalitetnom sejalicom.
Proizvodnja repice počinje onog dana kada se skine prethodni usev.
 
Ove godine tesko ce biti setva pre kasnog septembra sudeci po prognozi. Od kise u nasim predelima, vec po nekom visekodisnjem standardu, nema nista. Barem ne od neke ozbiljnije, a ove od 10 l ni ne racunam jer je dokazano da je najmanja kolicina potrebna za nicanje 10 l. Sve ispod toga je vrlo vrlo rizicno i prakticki kontraproduktivno. Ja repicu ostavljam samo ako nikne 101% i nikako drugacije. Jednom sam se opekao o tzv solidno nicanje i nikad vise. Bolje da je dobro zeleno djubrivo nego zeleno djubre.
 
Najbolje je kad se posije i padne kiša....bila je nešto i lošija obrada na jednoj parceli prošle godine al olt psk to lijepo usije u zemlju i pala je kiša kroz tri dana i bilo je dobro....
Treba imati i malo sreće.....
Ove godine ima cak i dosta kiše kod mene, sjetva bi trebala proći ok, ali neznam hoću li sijati.....ove godine mi je bila najbolja kultura, al puno je brige i prskanja bilo.....
Sad cekam kukuruz i suncokret koji trebaju biti iznad prosjeka, al zato cjena će biti nula....
 
Zanimaju me iskustva, da li je neko sejao repicu u monokulturi,kako je prošao?
 
Ja sam znao odvrtit dvije godine za redom, nekad bila bolja nego sijana po plodoredu, a nekad i lošije. Dvosjekli mač ja bi reko.
 
Nazad
Vrh