Udruzivanje, formiranje klastera ili zadruga

Miladine sutra sam sazvao sastanak gde ce se popuniti sva potrebna dokumentacija,ako stignemo sutra cemo to i predati rekli su da to odmah ide za beograd i da je sve gotovo u roku od 5 dana pa sad videcemo. :)
 
slusaj rajko neznam zbog cega si izgubio volju,ako je zbog Bikare nemas razlog,niko ne spori da ce jednog dana svima nama oni dobro doci,to sto trenutno nemaju kupca neznaci da nece imati,e sad ti kao neko ko je zapoceo ovu temu bi bio zamoljen sa moje strane da ne gubis volju i ostanes profesionalan i dobronameran ka kolegama i ovcarstvu jer i sama ideja je nesto,ja nisam isao na ub ali inicijativa ti je bila na mestu,kamo srece da je svako dao po jednu inicijativu de bi nam bio kraj,e sad neznam ispravi me ako gresim jer mislis da bi bilo ovako da si otisao na ub kao predstavnik udruzenja koje ima barem hiljadu grla,moje misljenje da ne bi,necu da se mesam niti ovo shvati kao neko pametovanje ali opet ste poceli pricu,naravno dobronamerno kao pojedinci,i odma su vam stavili pod nos njihovu SEKCIJU,umesto da imate svoje udruzenje,razmisli malo o ovome i jos jednom bi te zamolio da ostanes vizionar i inicijator,jer i neko ce posle nas da zivi,pa ce se pitati kao i ja danas kako je moguce da nemamo udruzenje
E vidis Milose zasto sam izgubio volju ako danima mozgas i sklapas kockice i mislis da ces uspeti na opstu korist svih pacenika koji u stali provode dobar deo zivota pri tom imas ponudu da ce sve biti super da kupac postoji svih 365 dana u godini a kad se pojavis sa konkretnim stavom oni te uce kako da hranis sisas jagnjis uce te kako koja rasa izgleda a kad im pomenes plasman plasmana nema onda se pitas zasto si se uopste blamirao i pojavio temo i namagarcio jos stotinak ljudi. I da sam se pojavio kao predstavnik udruzenja isto bi bilo jer oni sigurnog kupca jednostavno nemaju. Da imamo klanicu pravu ne lobiste poput Matijevica nego klanicu sitne stoke koja izvozi i da se tamo pojavim to bi vec bilo nesto drugo ali i to da se desi treba ujednacen kvalitet a za to treba brdo zivaca koje sam ja vec izgubio. I da me neko pita sta sad ili za par godina nebih imao viziju da mu odgovorim na to pitanje jer ni sam neznam sta ce biti jos uvek moljakam pecenjare dok bude moglo kad i to zataji ako nedobijemo klanicu nesmesi nam se lepa buducnost baz zbog toga sto nam slede zakoni proklete evrope koji ce nas zakopati. Podrzavam vasu incijativu u KG i nesumljam da cete uspeti ali se iskreno nadam da se necete razocarati kroz koju godinu. Daj boze da zazivi ja cu prvi pomoci sta god mogu a mogu vrlo malo jer nije sve u nama ljudi shvatite i kad se u udruzenju skupi hiladu dve tri jagnjadi sta onda gde opet juri nakupca samo onog koji ima veci kamion i neide kroz selo sa autoprikolicom. Voleo bih da sam sve ovo pogresno procenio ili sam mozda izfrustriran proslonedeljnim razocarenjem ali sam skeptik u globalu vise nego ikad.

---------- Poruka napisana u 09:48 ---------- Prethodna poruka je at 09:24 ----------

Moram izvuci paralelu iz gore navedenog zasto se hvatam za sigurnog kupca naime pored ovog bavim se uzgojem jagode i sumske i konzumne imam sklopljen ugovor sa firmom koja radi distribuciju sadnog materijala i plasmanom proizvoda od nas kooperanata sto proizvedes prodas preko njih ima nas 60 udruzenih ali svi imamo zagarantovan plasman e to se zove i udruzenje i kupac imas sigurnost da ces prodati i znas kome ces prodati zato vam kazem da je siguran kupac osnova svega i to treba da bude temelj udruzenja lako je skupiti ljude ako imate kome prodati ono sto proizvedete.
 
Gledaj ovako rale mi i ako jos uvek nemamo stalnog kupca,treba krenuti sa mrtve tacke.Naime sta kosta odgajivace da se udruze i da razmenjuju iskustva-NISTA.Oni ce kao clanovi udruzenja i dalje moci da prodaju nakupcima dok ne najemo stalnog kupca ali ce imati pristup savremenijem ovcarstvu,strucnim i maticnim sluzbama,veterinarima itd.Pored svega toga grad Kragujevac pomaze udruzenja sa materijalne strane (ne znam jos tacno detalje treba da idemo na sastanak sa gospodjom Katic) tako da ce i tu imati pomoc u vidu kupovine mehanizacije,djubriva,nafte,semenarije itd.A i dok ne napravis udruzenje ne mozes se nadati da ce kupac pasti sa neba nego lepo uradis sve sto je do tebe i cekas.On ce sigurno doci ako cuje da u tamo nekom KG-u ima udruzenih ovcara koji imaju tipa 2000 ovaca.A sigurno nece doci ako kazu da je ovcarstvo u KG-u u toralnom rasulu da odgajivaci drze neke domace ovce koje imaju jedno jagnje godisnje itd.Ako postoji udruzenje u tom reguonu unapredice se i stocarstvo,ne mislim samo na kvantitet nego na kvalitet i profitabilnost.Prvo se moraju napraviti odredjene pripreme da bih dosao pravi OZBILJAN kupac jel on nece da saradjuje sa neozbiljnim udruzenjem.Samo stojim pri tome da je bolje biti u udruzenju i osnovati ga nego ostati pojedinac mnogo "MOZES" da dobijes a nista ne mozes da izgubis.
Na kraju krajeva mi smo krenuli i ne nameravamo da stanemo kroz koju godinu videcemo sta smo uradili.
 
Sve je to ok sika i slazem se u potpunosti ja sam samo potegao pitanje plasmana sto je osnova svega kad bolje pogledas osim gore navedenih lobista niko u ovoj drzavi u ovoj bransi nema sigurnog kupca. Sta podrazumevam pod terminom siguran kupac klanica za preradu sitne stoke koja vrsi konstantan otkup zatim izvoznici itd. Mi smo tu na mrtvoj tacki sve ostalo moze da prodje udruzenje ima povlastice tipa koje si naveo ali pitanje plasmana jos uvek niko nema mada iskreno kad pogledas i da se takav pojavi zbog neujednacenosti tesko da bi mu sta imali ponuditi.
 
Evo sam si rekao "da se takav pojavi zbog neujednacenosti tesko da bi mu sta imali ponuditi" na tome treba prvo raditi,treba izvrsiti pripreme pa polako.
A i kada bi se tako gledalo na sve,trebalo bi sto kaze Mirko uzeti jednu pusku pa redom po svoj stoci u srbiji...
 
Ma sika ja sam prvi uvek za to ali posle ovog fijaska na Ubu(mada mnogi nemisle tako) nemili mi se ni da razmisljam o tome a tek ne da nesto pokusavam i opet ispadnem magarac. Prvo moj grad je slepi cvor i da svaki osnuje udruzenje moj bi bio zadnji tako da me misli sve dalje vode od takvih poduhvata. Sto neznaci da nepodrzavam i nepozdravljam trud onih koji u svom gradu to mogu da ostvare sto se toga tice ja skidam kapu i pozdravljam svaki poduhvat tog tipa samo zelim da krajnji rezultat bude pozitivan tj da izvucete korist od toga. Sto je i osnova svega.
 
Dobro je da se nesto radi i da se pojavljuje mladja garda ovcara koji i dalje veruju u dobit od ovog posla...
pogledajte cene jagnjetine zive mere po evropi i vidite dal smo konkurentni,to je takodje vrlo bitn astvar kad se poteze pitanje izvoza....
 
Nema potrebe da krecem Dekijevim stopama,ja to smatram za hobi i nije problem i da se upumpava novac ako treba ...ali treba bit realan...
 
pozdravljam ja sve sto ste rekli a klanica je najmanji problem,nas pedeset da po hiljadu evra i ne bi morali ni da izvozite,jer ni 5% domaceg trzista ne bi mogli da pokrijete,daju ljudi te pare nekad za noc na pupak,pa opet zivi,al kom ja to da objasnim,citao sam postove nekih kolega koji su se zalagali za to jos pre dve-tri godine,da ne imenujem,e sad samo prate sta pisemo i nece vise da ucestvuju u razgovoru zbog nekih tudjih,a ponajmanje dobronamernih stavova,a sika i ja da napravimo udruzenje za pocetak,pa cu sve petama u **greška,barem necu da tapkam u mestu i ako naidje kupac imacemo sta ponuditi.A sta sad da ponudim,maglu,imacemo,mozemo,hocemo,e to vise ne pije vodu,imam ja raznih ideja,kad budem imo sa kim da ih sprovodim u delo to cu i raditi,kao i sad sa sikom ovo oko udruzenja,decka znam petnest dana,al ima volju zelju,motivaciju i guramo,a tebe miladinovicu nerazumem,ako ti je ovcarstvo hobi,zasto ulazis u polemiku oko neceg sto nema nikakve veze sa tobom i sto te nepogadja,mada si mi zanimljiv imas pivo kad se vidimo,a da jos nesto sto se tice izvoza,nasa ovcetina se smatra u svetu kvalitetnom,ako napravis brend,cena nije problem,ko francuzi sa domacim golosijanom autohtona kokoska,sedam evra kilo,a dva evra kilo tovnog,pre neki dan sam gledo.
 
E ova ti je dobra,da se nasa ovcetina SMATRA kvalitetnom,vidim biju se da je kupe a mi nedamo aaa jokk nemoze,smatramo se i mi bozjim narodom pa nista.svasta mi smatramo
 
Zakon ponude i traznje. Koje je to udruženje prodalo telad Izraelcima? Trebalo im došli platili dobro i gotova stvar. Tako i sa jagnjadima i ostalim ovčijim proizvodima.
 
pa upravu si sarbanac,zato i pricam da kad dodje do traznje treba imati sta ponuditi,a i traznja treba znati gde doci,po selima ici nece,oce al nakupci za njih,a sve sto oni zarade to su nase pare,jos jedan dobar razlog udruzenjima,a da ti kazem nisu to male pare,koje oni uzmu na nasu muku
 
ma nek vam je laka noc i lepi snovi,mozda ja i dozivim da postanu java,sta cu kad sam skeptik pa to moradoh reci...
i ja sam bio takav pre par godina ali covek se s vremenom i iskustvom opameti...
svi mi mozemo sami kao i do sada al bilo bi lepo kad bi moglo bolje,da nas ne zajebavaju i ne omalovazavaju Cigani i nakupci od nase bele sorte...
 
Nazad
Vrh