Udruženja poljoprivrednika

Kod nas takodje veceras sastanak u vezi 3200ha zemlje koje Tenis treba da dobije u zakup. Ako je ko sto kaze diklofen na 60 godina to je ko i da je na vecito jer ta zemlja ce biti tudja i za mene i za mog sina. Umesto da se to podeli na 200nak porodica pa da svi od toga imamo koristi oni je daju strancu za pare koje bi i mi platili, a nama ono sto ostane i onda dolazi do naterivanja cene. Ideja o prodaji drzavne zemlje je dobra ideja. Uz podrsku banaka i uz jasnu definiciju ko ima pravo da kupuje to moze da bude dobar projekat. Ja bi na primer ogranicio da u prvom krugu mogu da kupuju samo fizicka lica i da ne poseduju vise od xxxha zemlje. Koja bi to povrsina bila ne bi hteo da licitiram, ali ogranicenja mora biti. Takodje bi na pedeset godina zabranio prodaju. Ako bas dodje momenat da zbog potrebe za novcem neko mora da proda nek to uradi sa svojom zemljom zato je bitno da vec ima svoje zemlje i da je iskljucivo poljoprivrednik.
 
Tenisu ne samo sto ce biti data u zakup na veci broj god. nego ce i po pravu preceg na stoku(5 svinja=1ha) kasnije imati prednost i nad nasim stocarima,i bukvalno ce pokupiti svu zemlju.
 
Sutra cu Vam preneti kako je prosao sastanak.Ako ovo sa Tenisom prodje onda su i svima drugima(osim nas) drzavne oranice date na tanjiru.Tu drzava prevodi nas zedne preko vode jer se davanje u zakup na 60 godina ne smatra prodajom zemlje.Svi smo mi toliko svesni sta znaci 60 godina.
 
Tenis trazi garanciju na dzavnu zemlju za 5 farmi x 5000ha.Znaci u pet opstina po 5000ha manje za licitaciju.Trazi ugovore za zemlju na 60god bez i jedne farme ili svinje.Dobice jos besplatnu infrastrukturu,drzavnu garanciju za kreditiranje izgradnje farmi,podsticaje za zaposljavanje,subvencije po tovljeniku.....pa na kraju i jeftin izvoz i pidsticaj za izvoz ka Rusiji....
Ovo nije dobro ni za tajkune kao ni za sve ostale poljoprivrednike iz tih Opstina.
 
Diklofen ne baratas tacnim podacima,ali nije ni bitno mnogo sad to.Ide po 3000ha sa svakom farmom i zakup je na 40god.
Imacete predlog veceras na sastanku da se tenisu da 10-15000ha a SVA ostala polj.zemlja da se proda polj.gazdinstvima.
Docice vam valjda i Vranic,Vucicev savetnik.
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasno sta je tu nejasno.Da se proda RPG po 20 ha max preko kredita ili preko nekih fondova(koji bude povoljniji uslov) na period od 20god.Bas me interesuje kako si ti razumeo to?
 
Neznam na koje smrtnike mislis,aj objasni koja je to kategorija u koju grupu ih svrstavas...?
 
Svaka cast na ideji ali stvarno ne znam ko bi u mojoj okolino od obicnih seljaka mogao da kupi 20ha u cugu. To je kapital koji se stice da ne kazem generacijama. Prosecan seljak ako moze kreditno da se pokrije za 5 jutara maksimalno. Ovo opet ne ide u prilog malom seljaku nikako. Znam neki ce reci kredit...pa ni kod banke necemo svi imati iste sanse.
 
Nazad
Vrh