U EU do 2012 ukidanje podsticaja u poljoprivredi.

U to vreme sam imao dvadeset radnika koji su imali plate od 300 do 600 maraka kada su penzije bile dve tri marke a danas radim sam pa se i to ne isplati, eto kakva je računica.
 
dzionik je napisao(la):
U to vreme sam imao dvadeset radnika koji su imali plate od 300 do 600 maraka kada su penzije bile dve tri marke a danas radim sam pa se i to ne isplati, eto kakva je računica.
Za vreme embarga su tvoji radnici imali tolike plate? :sta:. PS kome te zemlje toliko duguju? Jedne drugima, kada svi puknu, sve krece od nule i opet ce biti ispred nas.
 
Sada bas citam i vidim da su se zalozili bas tvrdo da nam unaprediti selo tako sto planiraju da pogase sve skole po selima ...bravo za demokratsku i propalu vladu ... :zli:
 
Mijat80 je napisao(la):
Sada bas citam i vidim da su se zalozili bas tvrdo da nam unaprediti selo tako sto planiraju da pogase sve skole po selima ...bravo za demokratsku i propalu vladu ... :zli:
gde to citas za skole? ja imam taj problem, borim se za to da nam ne ugase skolu a direktorka preti da hoce. jesenas sam bio na info razgovoru u policiji zbog nje. ljudi moji dal je moguce da ce nam zatvarati skole koje su nasi ocevi i dedovi pravili s mukom.
 
ide ta prica oko reforme skolstva koju namece mmf. skole sa malim brojem djaka ce se zatvarati, kao i odeljenja. mora biti oko 30 djaka po razredu. tako bi otpustili nekoliko hiljada prosvetara i ustedeli u budzetu.
 
e a vidi ovo, puna su im usta evrope i usa, pa sto niko ne kaze koji su standardi u pogledu broja djaka u odeljenjima na tom "zapadu". koliko sam ja uspeo da prokljuvim krece se oko broja 20 ili 25. a da upricu ukljucimo i regionalni razvoj, pa opstanak ljudi u selima itd... de si @radivoje da cujemo neku od tebe. pa mi ako na selu nemamo bioskop i pozoriste ajde uzmite nam i skole. pa hajmo svi jednostavno za bgd da zivimo tamo
 
cukaneca je napisao(la):
e a vidi ovo, puna su im usta evrope i usa, pa sto niko ne kaze koji su standardi u pogledu broja djaka u odeljenjima na tom "zapadu". koliko sam ja uspeo da prokljuvim krece se oko broja 20 ili 25. a da upricu ukljucimo i regionalni razvoj, pa opstanak ljudi u selima itd... de si @radivoje da cujemo neku od tebe. pa mi ako na selu nemamo bioskop i pozoriste ajde uzmite nam i skole. pa hajmo svi jednostavno za bgd da zivimo tamo
A koje je konkretno pitanje za mene. :sta: ili zelite da cujete moje misljenje o ovoj temi :sta:
 
Sto se tice ukidanja podsticaja u poljoprivredi to opet zavisi od zemlje do zomlje. Svaka zemlja ima svoje zakone. A i da nema podsticaja cene u Italiji recimo su dosta manje. Mozda je malo van teme ali uzimam za primer traktor John deere 5725 kojeg sam prosle godine gledao na sajmu, koji mi se svideo i koji je optimalan za moje potrebe kosta 10000 eura vise u Srbiji nego u italiji.A evo i slike od prodajnog centra. Cena je sa porezom....
wk4dck.jpg
 
ispravite me ako gresim vi ste nesto oko ruralnog razvoja, zivota na selu itd...mislim drzavni sekretar. kakva je buducnost neke naseobine ako se zatvori skola u koju su deca isla. eto ideje za novu temu skole koje umiru/ubijaju ih/. ja shvatam potrebu za stednjom ali zasto se uvek krece sa boranijom. kod mene u gradu/s.palanka/ postoji 4 ili 5 osnovnih skola i naravno isto toliko direktora, pravnika, sekretara... sto ne moze da bude sve to puta 1. seoske bi isto tako mogle na nivou opstine da budu jedna skola. ja sam kao i verovatno dosta vas imao u skoli predmet priroda i drustvo, od koga je sada napravljeno tri. licni primer- izdvojeno odeljenje osnovne skole u azanji "stublina". renovirana zgrada skole prvi put od kako su je seljani napravili 50-i neke. mi roditelji skupili pare i uradili centralno grejanje. i sad da nam je zatvore! dodje mi da puknem od besa!!!
 
cukaneca je napisao(la):
ispravite me ako gresim vi ste nesto oko ruralnog razvoja, zivota na selu itd...mislim drzavni sekretar. kakva je buducnost neke naseobine ako se zatvori skola u koju su deca isla. eto ideje za novu temu skole koje umiru/ubijaju ih/. ja shvatam potrebu za stednjom ali zasto se uvek krece sa boranijom. kod mene u gradu/s.palanka/ postoji 4 ili 5 osnovnih skola i naravno isto toliko direktora, pravnika, sekretara... sto ne moze da bude sve to puta 1. seoske bi isto tako mogle na nivou opstine da budu jedna skola. ja sam kao i verovatno dosta vas imao u skoli predmet priroda i drustvo, od koga je sada napravljeno tri. licni primer- izdvojeno odeljenje osnovne skole u azanji "stublina". renovirana zgrada skole prvi put od kako su je seljani napravili 50-i neke. mi roditelji skupili pare i uradili centralno grejanje. i sad da nam je zatvore! dodje mi da puknem od besa!!!

Da, ja radim u Sektoru za ruralni razvoj ali nisam lice koje je postavljeno (drzavni sekretar ili pomocnik ministra) ja tamo radim kao obican smrtnik.
Tema skola i prosvete je u ingerenciji ministarstva prosvete i mislim da nisam najbolji sagovornik oko te teme.
Da, slazem se sa Vama oko toga da zatvaranje seoskih skola znaci i definitivno umiranje jednog sela. To nije problem samo Srbije, slusao sam predavanje jedne profesorice iz Britanije koja je o tom problemu, na nivou Britanije, govorila u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti. Ona je kao nacin ocuvanja seoskih skola predocila diversifikaciju njihovih aktivnosti na nek koje se ne odnose samo na obrazovanje dece vec recimo i na: obrazovanje odraslih, organizovanje seminara po raznim oblastima (npr kompjuteri, otvaranje internet klubova u vannastavno vreme i slicno...
Definitivno se slazem da je potrebna racionalizacija u skolstvu ali je na svaki moguci nacin potrebno ocuvati male seoske skole. U mnogim skolama u malim mestima, deca idu u mesovita odeljenja (dva i vise odeljenja zajedno)...pitanje je kvaliteta edukacije koje tamo deca mogu da dobiju. Ne bih sada da govorim o mogucim resenjima o kojima smo diskutovali na SANU kao sto su: spajanje vise malih skola u jednu skolu (smanjenje administracije jer vise malih podruznica i seokskih skola pripadaju jednoj velikoj osnovnoj skoli cime se stedi na administrativnim radnicima), eventualno iznajmljivanje skolskih autobusa i slicno...sva ta pitanja su za moje kolege iz Ministarstva prosvete.
Mi se u nasem Sektoru bavimo necim drugim....kako omoguciti ljudima da ulaganjima u poljoprivredne ili cak nepoljoprivredne aktivnosti (seoski turizam...) na selu ostvare prihode da bi na tom stelu ostali da zive. Depopulacija sela je svetski problem, ljudi idu za vecim profitom i pogodnostima zivota u urbanim podrucjima ali se merama podske onima koji zele na selu da ostanu moze uticati na to da ne nestane dece na selu...jer, priznacete, tamo gde nema dece nema ni potrebe za ocuvanjem seoskih skola.

Eto, ja sam pokusao da iznesem neka svoja razmisljanja...
 
nadlacki nikako da svarim tu uredbu za seoski turizam mislim da je lose sto se ne mora biti profi poljoprivrednik jer kod nas salase kupuju carinici, direktori razni biznismeni i ko zna ko pa zar se ne zalaz ::lose::emo da svaki dinar ode u ruke poljoprivrednika iz poljobudzeta ili tu ima nesto skriveno pozdrav
 
tomica je napisao(la):
nadlacki nikako da svarim tu uredbu za seoski turizam mislim da je lose sto se ne mora biti profi poljoprivrednik jer kod nas salase kupuju carinici, direktori razni biznismeni i ko zna ko pa zar se ne zalaz ::lose::emo da svaki dinar ode u ruke poljoprivrednika iz poljobudzeta ili tu ima nesto skriveno pozdrav

Ako dobro shvatam Vi trazite da i u tu uredbu uvedemo klauzulu da poljoprivrednici budu osigurani u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje poljoprivrednika:haha:
Kupovinu salasa mi iz ministarstva ne subvencionisemo, turizam je inace u nadleznosti ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja. Mi subvencionisemo obnovu salasa ali samo za registrovana poljoprivredna gazdinstva i to za ona koja imaju prebivaliste najmanje godinu dana na podrucju na kom sprovodi investiciju. Ovo smo uveli upravo da bismo sprecili gospodu iz Beograda ili drugih gradova da kupuju i investiraju u salase ili stare kuce po Srbiji jer mi sredstva za seoski turizam dajemo kao mogocnost ostvarivanja dodatnih prihoda na gazdinstvima. Ustvari niko im ne moze zabraniti da investiraju svoj novac tamo gde zele ali tesko mogu ocekivati sredstva od naseg ministarstva.

Svako dobro
 
Malo je godinu dana ako hoćete da sprečite gospodu da kupuju salaše-ovako je baš namešteno za njih a oni koji žive godinama na salašu mogu da se slikaju
 
Nazad
Vrh