Troskovi lagera, odbici prilikom prodaje.

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.502
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Posto svi pisemo o prodaji i ceni a malo se pise o skrivenim troskovima skladistara koji su onako bas veliki.
Naime kad sam predavao soju jesenas rec je bila 1% ulaz, 1% izlaz i 0.5 % mesecno lagera.
Od februara do prosle nedelje mi nije nasao kupca, a rekao je da uvek je prodam po ceni sa berze + PDV. Znaci to su poslovni promasaji skladistara kome sam predao robu na lager.

Druga stvar ne znam do koga je greska, jer soja je berzanska roba i prilikom predaje svodi se na jus kvalitet, isto tako i prilikom predaje ide po jus tj srps kvalitetu.
Medjutim ne lezi vraze ja sam npr predao 1050kg, 50kg neka su odbici da bi se svela na jus znaci meni ostaje 1000kg srps kvaliteta sa 13% vlage i 2% necistoce.
Pre prodaje pitam skladistara oko kolicine kaze imam npr 1000kg - 6% troskova, tj 940kg SRPS kvaliteta.
De sam prodavao soju dogovorena cena je po kilogramu SRPS kvaliteta.
Medjutim na utovaru ne natovari tih 940kg SRPS kvaliteta, nego manju kolicinu sa vlagom 11.6, te mi tu zafali kila. Odem da se zalim kaze trebao si pogadjati cenu sa bonifikacijom prilikom prodaje.
 
Kod nas na otkupnom mestu 0,5% kalo i rastur + svodjenje na JUS po tablici. Troskove lagera nemamo na psenici do januara meseca,a za kukuruz je sve stvar dogovora(kolicine) krece se od 0,8 do 1% mesecno od dana predaje.
 
Vlado sve je to i nekako djene djene OK,ali pazi on ti svede na JUS nebitno sta soju,kukuruz... i kad je dosao momenat prodaje on manje natovari kaze natovario je sa 11.5 vlage i zato ima manje kila.
 
Pa to je klasican lopovluk jer mu se moze,predao si mu i sada ti zavrce kako hoce.

Kod nas je jedan malo jaci poljoprivrednik iz sela preda na lager,pa kada mu zafali za stoku on povlaci nazad recimo mesecno po 5t. Ode da mu natovare,oni su naspu sa vlagom 15,2 uprava silosa pocne da ga ubedjiva sta ima veze dobro je to,i maltretirao ih je sve dok mu nisu nasuli jus kvalitet kakav zahtevaju pri prijemu robe. Jer se u zetvi zna da zajebavaju zbog onih 0,1% preko granice.
 
Nazad
Vrh