Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 180 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 152 45,8%

  • Ukupno glasača
    332
VODOSTAJ DUNAVA OBARA CENU PŠENICE, A KUKURUZ KUPUJU SAMO FARMERI
Beograd, 30. juli 2015.
30%20luka%20i%20barza.jpg
Polako pada cena pšenice, a jedan od razloga je i mali izvoz ove žitarice. Pojedini analitičari su još početkom jula tvrdili da će cena pšenice biti niža u avgustu zbog slabije tražnje na domaćem tržištu. Međutim, dogodio se pad izvoza zbog niskog vodostaja Dunava i to u donjem toku između Rumunije i Beograda.
Direktor „Žita Srbije” Vukosav Saković danas je za „AgroServis” rekao da nizak vodostaj Dunava može ozbiljno da smanji prodaju pšenice.- Izvoznici su, zapravo, stali sa kupovinom, jer ne znaju kakava će plovnost Dunavom biti u avgustu i plašim se da će kupovina od ratara potpuno stati. Barže u kojima je prodato naše zrno se nisu vratile, pa imamo i nedostatak plovila za ozbiljne isporuke – rekao je Saković.Retko se događa da naš kukuruz ima visoku prodajnu cenu u odnosu na svetske berze. Dva-tri dana naše žuto zlato je skoro najskuplje. Zaključena prodaja preko Produktne berze u Novom Sadu je bila 19,17 din/kg bez PDV-a, a u Parizu 21,14 din/kg.O ceni kukuruza i mogućem kretanju cena Vukosav Saković kaže:- Izvoza kukuruza praktično nema ili u malim količinama. Zrno sada kupuju farmeri i to moleći ratare da im prodaju, jer svi zatežu prodaju dok ne vide šta će biti sa ovogodišnjim prinosom. Sve bi se moglo znati posle jedne dobre kiše, ali ima polja gde ni ona više ne pomaže – kaže Saković.Kada se pogleda semafor berzi onda je očigledno da najnižu cenu kukuruza beleži berza u Mineapolisu 14,16 din/kg, a pšenice berza u Novom Sadu 17,70 din/kg (bez PDV-a) sa mogućim padom cene.
 
Postoji , kamionski radi non-stop kamioni piče ovamo u Bosnu , prolaze mi pored radnje pa znam da je to solidna količina koja se dovlači iz Srbije . Vjerovatno kamionima može u Makedoniju i Crnu goru za ostali izvoz je nekonkurentno osim brodova.
 
Nesto mi je sumnjiv ovaj pad cene, strahovita susa i ko zna da li ce se nesto i ovrsiti na jesen, koliko je kukuruz podgoreo:sta:

Imam jos u ambaru u klipu odredjenu kolicinu, kruniti ili ne :sta:
 
ја продо по 0,45 км данас 2-3 тоне ће узети купац,
само не продајите цијена мора раст горе.
нема ни овамо кукуруза, слабо све.
 
Čuo sam da je na pijaci (na Agrotržnom centru) u Bijeljini kukuruz prodavan po 52KM/100kg u utorak tj. jučer. To je nešto više od 260Eur/tona. Situacija ja kukuruzom je katastrofalna, rod će biti umanjen za 50% u najboljem slučaju. Ja imam 10 tona za prodaju ali ne smijem još da prodajem mada bi mi svakako ostalo i za moje potrebe nekih 8-9 tona.
 
Sa cenama se desava sledece:
U poljo-apotekama Ratar, pre neki dan je kuruz bio 22,5 na dzak. Dans sam bio u apoteci i cena je 26,5.
I kupuju ljudi, prodavacica se i sama cudi...
 
инфо са интернета

Veterinarski zavod Zemun od srede 05.avgusta počinje sa otkupom prirodno suvog kukuruza po ceni od 18.10 din/kg. Isplata je isti dan na blagajni Veterinarskog zavoda Zemun.
Cene će se formirati na dnevnoj bazi, a u skladu sa tržišnim kretanjem cena. Potrebno je da prodavac kukuruza, ponese neophodnu dokumentaciju–ličnu kartu i rešenje poreske uprave o registraciji domaćinstva kao poljoprivredno.
 
Nazad
Vrh