Trešnja

Jutros BG kvantaš od 280 do 450.
Krša ima nešto i po 250, ali baš krša.
22-23mm ide oko 350, 26+ 400 do 450.
Robe jutros ima mnogo manje nego juče ujutru.
Udovica juče bila 150 do 270 otprilike, nisam bio, tako sam čuo.
Ovo sa BG kvantaša pišem, ja sam dao čim sam ušao po 380, krupna roba, mlad zasad, sva je 25+
Raportira, radashin
 
Smederevski kvantas tresnja danas od 150 do 200 .150 je Burlat jer on je i sitan i neugledan malo krupnije sorte Erli lory i erly star imaju bolju prodju a jagoda je u petak bila 90 dinara .Sto se tice sadnje tresanja u Podunavskom regionu to su nasadjene nenormalne povrsine pricam o plantazama koji jos nisu usli u rod i sa obzirom da nema izvoza jedino objektivno za ocekivati je da sledecih godina ili bude masovno vadjenje ili da se uopste ne bere .Kvalitet je tesko ocekivati jer rutava buba je sve zastupljenija i pravi haos i roba izgleda kao da je gradobitna .Prosle godine nije bilo robe sto zbog oprasivanja i snega i leda u fazi oprasivanja a zatim je bila ogromna kolicina trulezi a ove godine nema doslovno nista nesto malo su zakacile rane sorte i nesto malo pozne sorte u sredini nema nista duplo golo .To je ono sto ja vidim iako predsednik najavljuje neki silan izvoz voca i stoke za Kinu samo neznam na koje voce misli i na koju stoku kada je kilo dimljenog mesa nazovi prsuta malo osmudjena dimom 3 crvene u maxiju a deca po Smederevskim selima neznaju kako izgleda jagnje i prase hleb i mleko se kupuje u prodavnicama sve je saterano u srafciger ciger hale za 50 ili 60 hiljada da se motaju kablovi a dnevnica u selima koja pripadaju Beogradu ide za jagodu 5000 i klopa a za tresnju 4000 i prevoz ALI CAK CE I TO UTULITI JER ROBE NEMA to je realno stanje na terenu uvek cu dati informaciju ali sta je prodato po kojoj ceni a ne ko je koliko trazio .
Rutinski odraditi ovo site sto cuti na drvecu i okrenuti kalendar na 2025 sa bozijom pomoci i optimizmom nista vise (y)
Neće biti bolje ni sa povtarskim kulturama. Još jedno 15 da 20 godina i klasična poljoprivreda je mrtva.
 
Sta se ovde izdesavalo ? Do pre dve nedelje sve kako treba i od tada krece ovo . Odbacice 80% roda ☹️
IMG-20240509-093929.jpg
 
Kad je na dobrom mestu ništa nije skupo .
Ovde malo , malo pa menjaju gajbice ( trešnje )
Piljara ispred poliklinike i bolnice .
20a683a2ee23f82bda80baf40663daf3.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Jutros BG kvantaš od 280 do 450.
Krša ima nešto i po 250, ali baš krša.
22-23mm ide oko 350, 26+ 400 do 450.
Robe jutros ima mnogo manje nego juče ujutru.
Udovica juče bila 150 do 270 otprilike, nisam bio, tako sam čuo.
Ovo sa BG kvantaša pišem, ja sam dao čim sam ušao po 380, krupna roba, mlad zasad, sva je 25+
Raportira, radashin
Svako ko nema veliku kolicinu normalno da ne krece za Beograd .Posto imas veliku kolicinu znaci da si platio radnike za berbu ::novac:: zatim si napravio 100 tinak km do kvantasa i nazad a platio si i ulaz na kvantas koji nije ni malo jeftin ::novac:: Zatim Burlat nema krupnocu nikakvu njega nisi prodavao po vecoj ceni pa otvori dusu koju sortu si prodavao cisto da ne bude svaki post hvalisanje sirenje i fotografisanje .Oce ljudi da cuju i neku korisnu informaciju a ne samo koliko hektara imas u zasadu i koliko love si uzeo .
Ajde sad malo da se uozbiljimo kada se zavrsi ova berba 2024 uzmi olovku i stavi sve na papir umi se ladnom vodom i reci gde si poso i dokle si stigo .Ja tvrdim da svako ko placa radnike ne zna de tera a to ne vazi samo za tresnju nego i za visnju i za jabuku i za jagodu i za malinu i kupinu AKO CEMO ISKRENO A AKO CEMO DA SE LAZEMO CEKAJ SAMO DA DA OTVORIM PIVO SA LIMUNOM PA DA SE ZAVALIM U FOTELJU PA KRECEM SA SLUSANJEM NEKA SVA CULA UZIVAJU ::suncanje::
 
Таква штета може да буде од смрдибубе а не од рутаве. Рутава скока тучак и нема плода.
Bas tako nego sta kazes ti kolega jel mozemo mi nesto da izvezemo Kini od voca i stoke u ovom momentu predsednik je sve lepo ugovorio ali mi se cini jedino da mozemo da lepimo etiketu iz Srbije na uvoznu i tudju robu :sta: ::lose:: .Mi smo ga i bez smrdi i rutave bube ugasili nesto idemo silaznom putanjom a ja cu pre da poverujem da ce u Srbiji da bude leteci taxi nego sto ce Srbija negde i nesto da izveze .U stvari mogu da izvezu nesto maline ako im malinari daju za 200 dindzi i kupinu po 70 dinara a i ove borovnice se ofucale fino sa 2000 na 300 dinara za par godina ali je sigurno da ce svaka strana banka u Srbiji ostvariti godisnji prihod preko milijardu eura cisto znaci zelenasima pun budjelar a poljoprivrednicima zveckica i cuclica da razbiju monotoniju ::pomoc:;
 
Nešto oko izvoza u Kinu. Mislim da ljudi nemaju predstavu reda veličine milion i milijarda. Jedan primer da bi se lakše shvatilo- milion sekundi je 11 i po dana a milijarda sekundi je 32 godine.
 
Ja gledam na taj sporazum o slobodnoj trgovini kao i na onaj sa EU . Sigurno smo toliko jaki u pregovorima da cemo zeznuti Kineze . Bice veselo kada krenu kamioni sa svime i svacime da ulaze u zemlju po bagateli ceni 😡
 
jel mozemo mi nesto da izvezemo Kini od voca
Хајде да се сетимо почетка извоза у Русију. Кренуо извоз, па повећање извоза па следи зајеб: извезли милионе калемова а и послали калемаре у печалбу. Сад сами производе. Нешто ми се јавља да ћемо то поновити са Кином. Него они праве добре лиофилизаторе великих капацитета па би могли да се трампимо (а и да испоштујемо тренд, да заобиђемо $).
Bice veselo kada krenu kamioni sa svime i svacime da ulaze u zemlju po bagateli ceni 😡
Што се тиче цене коље их транспорт (не знају Хути да препознају бродове). После Ковида се показало да је у свету мањак бродова и контејнера и сад уместо да праве танкере сви праве ратне бродове.
 
Хајде да се сетимо почетка извоза у Русију. Кренуо извоз, па повећање извоза па следи зајеб: извезли милионе калемова а и послали калемаре у печалбу. Сад сами производе. Нешто ми се јавља да ћемо то поновити са Кином. Него они праве добре лиофилизаторе великих капацитета па би могли да се трампимо (а и да испоштујемо тренд, да заобиђемо $).
Што се тиче цене коље их транспорт (не знају Хути да препознају бродове). После Ковида се показало да је у свету мањак бродова и контејнера и сад уместо да праве танкере сви праве ратне бродове.
Imamo li mi količine dovoljne da svaki Kinez pojede samo jednu trešnju?
 
Sta se ovde izdesavalo ? Do pre dve nedelje sve kako treba i od tada krece ovo . Odbacice 80% roda ☹️
Кажу стручњаци фали вода! Испада: треба фолија против кише, преко ње мреже за засену а испод систем за наводњавање тј. фертигацију.
Велим, може ал' ако је гарантована цена 5€. Личи да ће бити дизања руку од трешње кад се дода и проблем радне снаге. Вишњу су решили тресачима а трешњу мац.
 
Кажу стручњаци фали вода! Испада: треба фолија против кише, преко ње мреже за засену а испод систем за наводњавање тј. фертигацију.
Велим, може ал' ако је гарантована цена 5€. Личи да ће бити дизања руку од трешње кад се дода и проблем радне снаге. Вишњу су решили тресачима а трешњу мац.
Nemam mnogo odraslih tresanja ali primetio sam da ta jedna sorta ( jbg. ne znam koja ) odbacuje . Mislim da nije u pitanju voda jer sam jednu tresnju bas zalivao i zalivam je svaki cas . Dok se druga kasnija sorta fino drzi iako i ona nesto odbacuje . Inace ima i smrdibuba ( i tamnih i zelenih ) tako da je uzivanje proizvodnja tresnje .
 
Пролетос сам се овде на форуму распитивао како да елиминишемо бубе из вотњака, а да буде еколошки, и пало ми на памет да привлачимо птице, велим оне ће да их потамане.
Елем постављали смо хранилице за птице по воћу, и као рекао бих да сада долазе више тј. у већем броју.
Међутим, одемо моја млада и ја пре неки дан у трешње, као рачунамо да уберемо неку, није родило Бог зна шта али било би за јело — али на свакој воћки чучи по једна фамилија косова и дроздова и ко зна којих птица, и гости се нашим трешњама :) А неке птице извештиле па плод оглођу, остане само коштица на петељци. Испод дрвета гомиле полупоједених трешања и изломљених гранчица. Углавном поједемо ми ту по пар трешања и то је отприлике то што се тиче бербе за ову годину. Ако не претекне нека од ових познијих сорти, а то може да се деси једино ако нека птичја куга потамани ове пернате злотворе.
 
Него имао сам једно питање за вас трешњаре. Имамо неколико старих стабала трешње, али баш старих. Калемио их мој деда када се оженио, дакле пре 70 година. Не знам која је сорта у питању, онако је средње крупноће, биће зрела отприлике за десетак дана.
Та су стабла грдна — да не претерам, али рекао бих да свако има преко 50цм на пању. А у висину — невероватно, грдно дрво, рекао бих да су високе преко 15 метара али нисам мерио, да се оградим. Пре пар година једна од тих трешања се осушила, и претурим је, видим здраво дрво, и ено на тавану се суши грађа од те трешње, баш лепе талпе, црвене се, изгледају екстра.
Елем, те трешње рађају баш баш, скоро сваке године. Али не може се убрати ни једна ко зна откада, давно су израсле, биле су мислим толике и када сам био дете — мислим да је до првих плодова више од 4 метра, а ако ме разумете, иако волим трешње, нисам вичан да се верем као веверица по дрвету. И онда их ми гледамо како се лепо црвене, док их не поједу птице и остали белаји. Некада накалемим куку на млатач и откршим грану са трешњама, те тако знамо да су укусне и лепе за јело.
Размишљао сам да сада, када буду узреле, претуримо све те гране и тако оберемо трешње, и оставимо дебла, евентуално и нешто од грана које носе крошњу. Не знам шта је деда радио, али те се трешње врло ниско гранају, па ако тако порежемо, неће остати од дрвета практично ништа. Моје питање гласи: има ли смисла то да радимо, односно да ли би трешње могле да се опораве и подмладе тако?
Ако би теоретски могле да се подмладе, не знам у које би доба године било најбоље да их порежемо. Мени би одговарало за десетак дана, да бих појео неку трешњу :) Али ако је разложније у неко друго доба, можемо се стрпети.
Хвала унапред на савету! Ако значи, могао бих и да фотографишем те трешње ових дана, да видите на шта то личи. Порасло стварно грдно дрво, у мом селу тих старих воћки има баш баш огромних, као да су у џунгли расле.
 
Nazad
Vrh