Trešnja

Da li Regina kod svih ima slabo granjanje na gizeli ili samo kod mene? Generalno, centralno stablo mi je jako i rayvijeno ali granjane je 2-3 grane do 80-90 cm, sa korijom i sunbrustom nemam tih problema, uglavno sam dobio 4 dobre grane.
 
Meni je jednostavnije, da za karakteristike nekih sorti tresanja idem na
http://portale.provincia.vr.it/uffi...tale-dei-fruttiferi/schede-varietali-ciliegio
Izaberem sortu koja me interesuje, i onda na " scarica il documento "

Naravno, sta god je lakse da se nadje potrebna informacija... Elem, posto se bavis uzgojem tresanja vec neko vreme, reci mi molim te jesi imao problema sa poznim mrazeevima dosad? Recimo, prosle godine, kod mene u Krusevackom kraju je bio relativno jak mraz (-2.2 je bio minimum izmeren na burazerovoj meteoroloskoj stanici, ali je to bilo 23eg Aprila kad je svo voce precvetalo i zemetnulo plodove) i zanimljivo je to da na nekim parcelama nije bilo skoro nikakvih stecenja ni na breskvi ni na vinovoj lozi pa ni na ostalom vocu, ali su te parcele bile vislje na brdu... Dok je recimo u susednim selima bilo dosta izmrzavanja, pogotovu za parcele koje su bile nize, u kotlini, i na parcelama na istocnoj strani sto je malo cudno... Kakva je bila situacija kod tebe u smederevskom kraju, kolike su bile temperature i jesu tebi tresnje na nekom brezuljku ili u ravnici?
 
Nije cudno. Hladan vazduh napuni dno kotline. Prije neki dan sam citao jedan pdf fajl i bili su rezultati temperature u istom vocnjaku na 2 visine - cini mi se na 50cm i na 200cm u periodu od nekoliko zimskih mjeseci za svaki dan. Ovaj termometar je svakog dana pokazivao 2-3 stepena vecu temperaturu nego nize postavljeni termometar. A evo i moj primjer - prodle godine oko Bozica je u Podgorici bila temperatura -11 do -15; jaa sam na balkonu na 3 spratu drzao bidon vode tokom noci i voda nije smrzla; a voda na zemlji (u kantici za pse da piju) je sva zaledila u debljini od 10-20 cm.

https://www.wunderground.com/wundermap

Nadji svoj grad, prikazace ti vise meteo stanica koje ima u gradu i uglavnom ce ti svaka pokazati razlicitu temperaturu, iako je isti grad (jer je mikroklima u konkretnoj lokaciji drugacija)
 
Nisam se lepo izrazio...znam da je niza temperatura u kotlini nego na okolnim brdima (kad je hladno) zbog temperaturne inverzije... Ono so je cudno je da je jaci mraz (tako makar izgleda zbog izmrzavanja) bio na istocnim padinama nego npr kod mene gde je jugozapadna padina, koja je po svim pokazateljima najgora po pitanju poznih mrazeva (najranije sve krece, a najkasnije ujutro sunce ogreje pa temp padne nize nego na istocnoj padini npr)... A to za 2m i za 20cm od zemlje, to moze i visa razlika da bude, imas i ona merenja na 5cm visine iznad zemlje na RHMZS, na njima mozes da vidis i preko 5 stepeni razlike (nekad u plusu, nekad u minusu) u odnosu na 2m i na 5cm iznad zemlje...
 
Mealy, nemam ja neko iskustvo, jos uvek ucim. Zasad mi je u smederevskom kraju, u ravnici. Radim i zivim u Italiji i nisam bio kuci kada je bio onaj mraz 23 aprila prosle godine. Dolazim samo na odmor kuci kada stizu tresnje za prodaju :osmeh: . Mislim da je tog 23 aprila kod mene bilo oko 0, mozda nekoliko sati -1. Od svih sorti kordia je najvise osetila taj mraz, bar je tako bilo kod mene. I kasnije kada je stigla za berbu, nije mi bila krupna. Nije bila ni sitna, ali nije onakva kakva treba da bude. Ostale sorte su mi bile ok.Ne znam tada kako su prosli vocari u smederevskom kraju koji imaju zasade na brezuljku, da ne pisem neka moja nagadjanja ili nesto pogresno, jer nisam bio u Srbiji. Pre bih mogao da pisem o zasadu u Italiji koji je naveden u tvojoj poruci na prethodnoj strani. U toj poruci , na prvom sajtu, su ogledi instituta na prvoj i trecoj tabeli sa prinosima i kalibrom odredjenih sorti jedne ogledne plantaze. Zivim blizu te plantaze i poznajem je maltene vise nego svoju. Vlasnik mi je dobar drug koga dugo poznajem. Zasadjena je 2002 god sa protivgradnom mrezom i najlonom protiv kise. Tada se koristio obican najlon, koji je vetar dve godine uzastopno odnosio, pa se odustalo od toga.
 
Evo i jednog od mnogih sajtova za meteoroloske prognoze (izmedju ostalog) koji bi ja preporucio...
https://www.windy.com
Prakticno je sto daje prognozu i po malim mestima (naravno, manja je preciznost nego za glavne meteoroloske stanice) za narednih 5 dana npr (ako se koristi ICON model koji preporucujem zbog precinosti, on daje prognozu za samo 5 dana, ali moze i ECMWF koji daje i za 10 dana i daje cini mi se relativno dobru predikciju, mada izgleda da daje malo vece ekstreme nego sto stvarno budu kolko se ja secam unazad za par meseci posmatranja...)...
Na sajtu ima raznoraznih predikcija, od temperature, do padavina (sneg, kisa, ukupno, u narednih 3, 5 dana i sl...),i ima svega i svacega ostalog... Ako neko ima pitanje za nesto konkretno kako se koristi, nek javi pa cemo da objasnimo...
Po svemu sudeci, ne bi trebalo da bude vecih mrazeva od -2 d -3, mozd na trenutke i malo nize u vecini tresnjarskih krajeva, tako da ne bi trebalo da bude problema posto tresnje jos nisu pocele sa cvetanjem i mogu da izdrze nize temperature... Takodje se u vecini krajeva ocekuje i sneg koji ce malo da ublazi dejstvo mraza kao izoator...

Evo i jednog istrazivanja iz Poljske o uticaju niskih temperatura na tresnju... imali su razne dogadjaje u preiodu istrazivanja od par godina pa moze da bude zanimjivo za pogledati...
http://www.inhort.pl/files/journal_pdf/journal_2008/full18 2008.pdf

A evo nasao sma i jednu zanimljivu knjigu. Na engleskom je, ali snaci cete se vec da prevedete sta vam treba... Cini mi se da je ovo engleska verzija Milatoviceve knjige "Tresnja" i trebalo bi da ima gomilu detalja koji mogu da posluze u praksi...ako neko ima problem sa download-om, nek se javi pa cemo da upload-ujemo negde drugde...
https://www.scribd.com/document/374226158/Cherries-Botany-Production-and-Uses
evo i linka na dropbox-u za one koji imaju problem d skinu sa scribd-a...
https://www.dropbox.com/s/96swbinvpsjjmf9/Cherries-Botany-Production-and-Uses.pdf?dl=0
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da zbog ovog zahladjenja, vegetacija ce da se odlozi i cvetanje nece za minimum 7 a mozda i 10 dana za sve vrste...ali onda mozemo da ocekujemo intenzivno cvetanje svih vrsta maltene odjednom, a ne mesec dana da se to razvuce ko sto je normalno...kod mene u Krusevackom kraju su breskve i kajsije isto u balonu cini mi se, ali mislim da nisu jos procvetale kako mi cale rece...
 
Oplodjenje Tresnje

Evo zanimljive tabele, koja izlistava puno (ne sve koje gajimo, ali vecinu njih) sorti i njihove S alele iliti intekompatibilne grupe za oprasivanje... U sustini, ako su dve sorte u istoj grupi, NE MOGU da se medjusobno oprasuju... Ako su u razlicitim grupama, ali im se jedan od dva S Alela poklapa, onda mogu, ali bi trebalo da su red do reda posadjene... Ako im se oba S Alela razlikuju, onda mogu da se oprasuju i na malo vecoj daljini (navodno 30m, ali sam ja ipak za maksimum 2 reda jedne sorte, pa onda staviti drugu sortu dva reda, i tako po celom vocnjaku...) sto nije problem ako se sade sorte slicnog vremena zrenja, a bitno je za prskanje i ostale radnje...
Naravno, SC (self-compatible) iliti samooplodne sorte mogu da se gaje i u jednosortnom zasadu, a isto se ponasaju za oplodjenje samo-nekompatibilnih sorti kao sto je opisano gore..

I naravno, ovde fali jedan bitan faktor, a to je vreme cvetanja, koje treba sto vise da se poklapa pored razlicitih S Alela... To na zalost nemam u tabeli, ali kad je napravim iz vise izvora, stavicu i to...Ali generalno, ranocvetajuce sorte treba saditi sa ranocvetajucim...a izbegavati kombinacije poznocvetajuce sa raznocvetajucom, posto se znatno skracuje moguci period za oprasivanje na par dana (sve sorte se manje vise preklapaju u cvetanju, to zavisi i od godine, npr ove godine ocekujem da se razlika poznocvetajucih i ranocvetajucih znatno smanji zbog hladnog vremena ovih dana), i ako se desi lose vreme u tih par dana, nece biti oprasivanja....
Zao mi je zbog loseg formatiranja, ali ne postoji mogucnost da attach-ujem originalnu PDF stranu...Inace ,strana je i one knjige o Tresnji koju sma gore attach-ovao, ali posto ima 600 strana, ajde da izvucemo ovde kao bitnije...

Table 2.1. Incompatibility groups (IGs) of selected sweet cherry cultivars. (From Schuster, 2012; Cachi

IG S genotype Cultivars

I S1S2 ‘Black Tartarian’, Canada Giant™ (‘Sumgita’), ‘Early Rivers’, ‘Ferdouce’, ‘Starking, Hardy Giant’, ‘Summit’

II S1S3 ‘Black Star’, Cristalina™ (‘Sumnue’), ‘Early Van Compact’, ‘Giant Red’ (Giant Ruby™), ‘Lala Star’, ‘Prime Giant’, ‘Regina’, Samba™ (‘Sumste’), Satin™ (‘Sumele’), ‘Sonnet’, ‘Sumbola’, ‘Van’, ‘Vera’, ‘Windsor’
III S3S4 ‘Belge’, ‘Bing’, ‘Lambert’, ‘Napoleon’ (‘Royal Ann’), ‘Somerset’, ‘Star’, ‘Ulster’
IV S2S3 ‘Nimba’, ‘Coralise’ (‘Gardel’), ‘Sue’, ‘Vega’
VI S3S6 ‘Ambrunés’, ‘Anita’, ‘Badacsony’, ‘Fertille’, ‘Kordia’, ‘Pico Negro’, ‘Satonishiki’, ‘Stark
Gold’ (‘Dönissens Gelbe’, ‘Gold’), ‘Techlovan’, ‘Duroni 3, ‘Ferdiva’, ‘Fertard’
VII S3S5 ‘Hedelfinger’
IX S1S4 ‘Black Giant’, ‘Black Republican’, ‘Garnet’, ‘Hudson’, ‘King’, ‘Rainier’, ‘Salmo’, ‘Sylvia’

X S6S9 ‘Folfer’, ‘Ramón Oliva’
XIII S2S4 ‘Corum’, ‘Deacon’, ‘Patricia’, ‘Peggy Rivers’, ‘Royalton’, ‘Sam’, ‘Schmidt’, ‘Vic’
XIV S1S5 ‘Alma’, ‘Annabella’, ‘Blanca de Provenza’, ‘Seneca’, ‘Valera’
XV S5S6 ‘Colney’
XVI S3S9 ‘Burlat’, ‘Chelan’, ‘Moreau’, ‘Precoce Bernard’, ‘Tieton’
XVII S4S6 ‘Larian’, ‘Merton Glory’

XVIII S1S9 ‘Bigisol’ (‘Early Bigi’), ‘Brooks’, ‘Earlise®Rivedel’ (‘Rivedel’), ‘Early Red’ (‘Early
Garnet’), ‘Rocket’, ‘Marvin’ (‘Niran’, ‘4-70’), ‘Sweet Early’ (‘Panaro 1’)’
XIX S3S13 ‘Reverchon’
XX S1S6 ‘Vanda’
XXI S4S9 ‘Cashmere’, ‘Merchant’, ‘Merpet’
XXII S3S12 ‘0900-Ziraat’, ‘Ferrovia’, ‘Germersdorfi’, ‘Noire de Meched’, ‘Schneiders’
XXIV S6S12 ‘Aida’, ‘Flamentier’
XXV S2S6 ‘Fercer’ (‘Arcina’)
XXVI S5S13 ‘Ferbolus’ (‘Verdel’), ‘Goodnestone Black’
XXVII S4S12 ‘Margit’, ‘Kavics’
XXXIII S1S14 ‘Fermina’
XLIII S2S9 ‘Primulat’ (‘Ferprime’)



SC S1S4 Celeste™ (‘Sumpaca’), ‘Frisco’, ‘Lapins’, ‘Santina’, ‘Skeena’, ‘Symphony’, ‘Stardust’


S3S4' ‘Compact Stella’, ‘Index’, ‘Newstar’, ‘Sandra Rose’, ‘Selah’ (‘Liberty Bell’), Sonata™ (‘Sumleta’), Staccato™ (‘Summer Charm’, '13S2009’),‘Starkrimson’, ‘Stella’, ‘Sumesi’, ‘Sunburst’, Sweetheart™ (‘Sumtare’), ‘Tehranivee’

S3S3' ‘Axel’
S3S6 ‘Cristobalina’, ‘Temprana de Sot’
S4'S6 ‘Blaze Star’, ‘Blackgold’
S4'S9 ‘Early Star’ (‘Panaro 2’), ‘Pacific Red’, ‘Sandor’, ‘Columbia’ (‘Benton’), ‘Grace Star’, ‘Glacier’

S5'S6 ‘Kronio’
S5S22 ‘Rita’

All SC cultivars included are also universal donors.
 
Poslednja izmena:
Evo jos jednog linka...Tu je "par" fajlova i studija koje sam skupio dosad...da ne ubacujem linkove jedan po jedan, nego evo ovako link za sve, pa cu ,kad skinem nesto novo, ubaciti tu...Vecina je na engleskom, ima i na srpskom/Ex Yu nekih stvari, a ima i na italijanskom...Ako nadjem jos nesto zanimljivo, ubacicu na isti link, pa kome treba, sobodno nek se posluzi :)
https://www.dropbox.com/sh/cjv8bi5y4xigv8o/AADjC-OXCqkOlHfGzUNwuga-a?dl=0
 
Poslednja izmena:
40e1d8e9ad7bde2a895cd035b1e7e0e9.jpg
71bb9f4c531015cc69fc1f9afa79bced.jpg
2c9b7c3a929856282a7699ed24d9a109.jpg
 
Nazad
Vrh