Trešnja

Ja imam neku šarenu, kod mene kažu "šareni kalem", a sreo sam samo na jednom mestu da izgleda baš tu zovu "badanjači ružd".
Nije nešto preterano krupna, otprilike kao lionska rana, a većinom bude crveno žuta, tek jedno 20% plodova bude samo crveno a 20% samo žuto, 60% je crveno žuta :) Izuzetno slatka, slatko od nje bude najbolje koje sam probao :)

Evo slike, ne znam da li mislite na tu, imam dva drveta, do prošle godine nikakva zaštita i orezivanje nisu primenjivani..a stare su preko 20 godina sigurno.

 
Oktopod, te se kod nas nazivaju šlame ili ašlame. Vrlo slatke, a pogotovo kosovice vole da ih čvokaju. Alternativno rađaju, a kad je kišno vrijeme i dosta perioda sa oblačnim vremenom tokom zrenja, budu nakisele i ne baš dobrog ukusa. A kad ih prati Sunce onda su melem. (opet onaj značaj Sunca). :)

*Zaboravi ti reći, sa ovih slika baš zdravo izgledaju. Svaka čast!
 
Ja imam neku šarenu, kod mene kažu "šareni kalem", a sreo sam samo na jednom mestu da izgleda baš tu zovu "badanjači ružd".
U mom kraju se ta sorta, koja je relativno cesta, zove Draganlija.
Sad videh da je to i hrvatski naziv.
Bogosav Sulek (hrvatski pandan Vuku Karadizcu) u Jugosalvenskom imeniku bilja je napisao :" Draganlija,pola bela pola crvena tresnja"

http://www.scribd.com/doc/43326193/Bogoslav-Sulek-Imenik-Bilja
 
ova dva stabla bogami ne omanu ni jedne godine,svake godine daju od 60 do 80 kila po stablu, a zdrave su same po sebi, prskao sam prolećno plavo i dvaput u cvetu za moniliju,možda nepotrebno i to je sve :)
 
Al ih ubija tresnjina muva.
Jesi li proveravao ima li crva ili si ih krkao misleci da ih nema ? :)

(za slatko si u pravu, za to jacih od njih nema)
 
Trešnja Badanjači Ružd.
Stiže desetak dana posle Burlata. Obilno rađa, ali su plodovi ipak krupni i atraktivni. Odlično se prodaje.
Kupljena u rasadniku "Lešnik"

 
Slatko se kod mene oduvek pravilo samo od čisto belih sorti. Voćaka više nema, odradile su svoj vek tako da moram uzimati nove sadnice. Sem ove, dajte još koji predlog, šaljem po teglu kad uđu u rod. :osmeh:
 
ja sam narucio od rasadnika polis neku novu belu sortu nije hteo da mi kaze ime jer kao zasticeno ime sta ja znam a trazio sam za slatko jer se ono spravlja samo od belih sorti
 
@ironman
crva u trešnjama je bilo možda u jednoj od 300 :) tako da nije bio neki veliki problem, ni sa njom ni sa lionskom ranom, to su jedina 3 drveta koja imam da daju rod, ostalo su mlada pa ne znam...

Ova slika što je okačio majstor Gera, pa to sa slike izgleda baš kao ove moje, jel ja imam taj badanjači ružd ili ne? Tačno stiže par dana posle Burlata...
 
Oktopod ja imam neku tresnju,ne znam koja je sorte,nisam tretirao ni plavo prskanje,ni moniliju,ni tresnjinu muvu,a imao sam roda za pola ulice,to je jos moj deda posadio,kompot od nih je odlican a i krupne su dosta,a te tresnje sto imas ti sadm probao i preslatke su ali kao sto ti je rekao kolega sa foruma,znaju biti i nakisele :D
 
E onda to nije ta sorta.
Draganlija je malo kasnija sorta i samim tim je izrazen problem sa tresnjinom muvom.
Boja plodova je skoro identicna kao na postavljenoj slici (mozda malo manje crvene?) ali je, izgleda, malo sitnija a razlika u vremenu zrenja izmedju nje i burlata je sigurno vise od par dana.
 
Pa znaš kako, ova kreće da stiže par dana posle burlata, ali na jednom drvetu kako sazreva u etapama, zna da se protegne i 10 dana od prve do poslednje ubrane, pa možda i više!
 
Sorte? Za površinu od 1,3ha dovoljno je da imaš 4 sorte, a ja mogu da ti izdvojim Burlat, Stela kompakt, Bing, Germerzdorfska, a pored njih možeš ubaciti i sortu Van, Lapins itd. Bitno ti je da imaš više njih, jer je trešnja uglavnom samobesplodna sorta! Broj sadnica? Pa to pre svega zavisi od rastojanja, a rastojanje od podloge! Dakle, sam se odluči šta želiš. Da li klasična proizvodnja sa rastojanjem 5x3 ili 5x4 što je češće, ili gusta sadnja, gde je rastojanje u redu 1,5-2m.
Što se tiče cene knipovanih sadnica, sa tim baš nisam u toku, al znam gde mogu da se raspitam, vrlo brzo. Ako zasad zasnuješ sa knip sadnicama, na rod ne čekaš, bereš ga iste godine! Moja preporuka ti je da nađeš dobrog kalemara, ugovoriš sa njim proizvodnju sadnica, možeš i knip, na podlozi koju želiš, sa sortama koje želiš i tako podigneš zasad. Sigurno je jeftinije nego da ih uvoziš. DObićeš ih po znatno povoljnijoj ceni, tako da te povraćaj para od strane države neće ni zanimati. A povrh svega imaćeš dobar zasad. Procunjaj po forumu, kolega @aremane i ja smo diskutovali dosta o knip sadnicama, njihovoj proizvodnji i plasmanu!

Apsolutno podržavam,najsigurnija i najjeftinaja solucija za veće zasade.


 
oktopod, jesi uzeo plemke? Tj, šta si na kraju odlučio, hoćeš li ih par dana u frižider?
 
Ma nemam pojma, izneo sam svoju frustraciju u temi o kalemljenju, zvao sam strica, kaže 10. marta da ih uzmemo, kao eto nek bude u ponedeljak...pričao je on znaš sa jednim čovek i odlučili su skupa da sačekaju još...šta čekaju samo da mi je znati..a onda na mladence da ih kalemimo.

Ispoštovaću ga pa ću videti, makar na svoju štetu, gledaću da ga požurim sad za vikend da ih skinemo.

Gledao sam danas pupoljke, ne izgledaju mi izmrzlo, skinem poneki, otvorim ga, unutra je zelen šta znam..ne znam kako da ocenim al mi ne deluju izmrzlo..oni vršni na grančicama su malo tamniji, na trešnji a i na kajsiji, ali mislim da je to normalno.
 
fruitboy, jedno malo pitanjce,danas sam bas zavrsio sa sadnjom oko 1,3 ha tresnje, pa mi je ostalo oko 80 sadnica u trapu, sta sa njima da uradim da mi nepropadnu do jesenas ,kada planiram da zasadim jos 26 ari tresanja uz ovu od 30ari sto sam zasadio,to je njiva uz njivu , aova od 1 ha je odvojena, posto u ovu parcelu od 30 ari sto sam zasadio(burlat)nisam imao vise oprasivaca pa sam kupio od komsije tu njivu do mene 26ari da najesen zasadim isto tresnje 50% oprasivaca i rest burlat.sadnice su kracene na 70cm, dali je to ok??premazano kalemarskim voskom(rez) u 1,3 ha stalo je 544 sadnice,esad je ostalo plavo prskanje.dali to sutra odmah da organizujem da se odradi ili da sacekam jos??? ja sam nov u vocarstvu,a trenutno nisam u srbiji,(bec) i to sve radim na daljinac :) misli telefonski.molim te jos neki savet, .hvala unapred
 
Nazad
Vrh