TRAVA U VOCNJAKU (Kakvu sortu trave posejati u voćnjak)

Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

ja se milane izvinjavam nebi da ispadnem bezobrazan al ajde da pisemo o sortama niske trave koju posejati ako se lsazete pozzzz :cao:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Нема шта да се извињаваш, питао ме Каралић ја му одговорио што ме питао и то је то. Надам се да нисам некога отерао са форума ако сам изнео мој пример шта радим у воћњаку. Ја сам иначе сваки дан на форуму и пажљиво пратим шта се ради и сади и сеје по воћњацима, јер ме то интересује. Више читам него што се упуштам у дискусије. Мислим да свако овде може научити више можда него и у школи некој...
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Kada se priprema zemlje prije sadnje odradi kako treba, apsolutno je nebitna stvar hoce li biti trava ili ne.Ja se donekle slazem sa tim da vocka mozda malo bolje napreduje u prve 3 godine, ali samo malo. Prednosti koje se dobijaju sa zatravljenim medjuredom su velike.Jedna od stvari je kad preko ljeta upekne +40, a medjured isfrezan, a ono grije iz neba i grije iz zemlje, ne zna se odakle je gore.A kad imas travu to se puno lakse podnosi.Pa ljudi svi novi zasadi po evropi imaju travu.To je nesto sto se podrazumijeva.Neki talijani su provodili neki projekat o tome sta se dogadja kad ima trava, i sta kad nema.Projekat je trajao cini mi se preko 20 godina.U svakom slucaju velike su prednosti zatravljenih povrsina, sto su strucnjaci i utvrdili.Od sabijanja zemljista, erozije, djubrenja, obrade mehanizacijom. Znaci:TRAVA OBAVEZNO.Ja sam svoj predlog ostavio pa bujrum ko voli nek izvoli!
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

prijatelju u potpunosti se slazem veliki pozdrav :ppozdrav: :cao: :cao:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Kako se vrsi djubrenje sa stajnjakom i vestackim djubirivima kada je trava izmedju redova? Da li se uopste nekada ore? Inace izgleda jako lepo sa travom izmedju redova :D
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Vjestacka djubriva bacas po onom okopanom dijelu oko stabla, sve zavisi po potrebi.Zato bi svake godine valjalo uraditi analizu zemljista da se vidi sta je stvarno potrebno a sta ne.Stajnjaka koliko god, nikad ga nije previse, mozda razorati po jednu brazdu sa svake strane rede i ubaciti ga.Naravno ne svake godine vec otprilike mozda svake tri.Odnosno, kad uradis analizu vidis sta je potrebno.
Kod nas ljudi imaju obicaj reci, ma znas ne treba ni previse stajnjaka, moze se desiti da ga bude previse.E pa ovako, da bi se kolicina stajnjaka, dobro preradjenog(humusa) povecala za 1% potrebno je na dubini od 0-40cm ubaciti oko 50 tona preradjenog stajnjaka po hektaru u naredne 3-4 godine, ili SAMO PRIJE SADNJE.Znaci samo dobra priprema i ne stedite ni na cemu, isplati se dugorocno. Veliki pozdrav :ppozdrav:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Jedan od načina da se poveća procenat humusa i biološka aktivnost zemljišta je tanko malčiranje (2-3cm) najbolje senom, detelinom, slamom i to ne svake godine već svake druge treće ili prema potrebi. Količina 1500-2000kg po hektaru. Nikako uz samo stablo bar 10 cm od njega. Može da se kombinuje i sa pregorelim stajnjakom.
Druga stvar je pocetak korena ili zadebljanje na donjem delu stabla (rooth flare) koje mora da bude slobodno jer može da bude uzročnik puno problema kod drveta.
Ovo su par stvari koje su se pokazale u praksi i na koje sam naišao u literaturi, u svakom slučaju jalovi ugar se pokazao kao loša praksa i napušten je. Isto tako i monokultura u zasadu već samo travno leguminozne mešavine.
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Шта значи легуминозна мешавина ?
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

@Milan
najjednostavnije rečeno mešavina trava i leguminoza. Najbitnije vrste trave za stočnu ishranu su:

ježevica (Dactylis glomerata L.), engleski ljulj (Lolium perenne L.), livadski vijuk (Fes tu ca pratensis Huds.), visoki vijuk (Fes tu ca arundinacea Schreb.), mačji rep (Phleum praten se L.), italijanski ljulj (Lolium multiflorum Lam.), francuski ljulj (Arrhena -therum elatius ), crveni vijuk (Fes tu ca rubra L.), bezosni vlasen (Bromus inermis Leyss).

Crveni vijuk
15daz45.jpg

Engleski ljulj
264tdz8.jpg

Francuski ljulj
33nzzif.jpg

Italijanski ljulj
ngx2cp.jpg

Ježevica
25tx6o4.jpg

Mačji rep
2z8w74z.jpg

Livadski vijuk
4pxbwz.jpg


Leguminoze (Leguminosae, familija Fabaceae) su karakteristične po mahunama tj. semenkama zrnastog oblika. Najbitnije vrste leguminoza za stočnu ishranu su:

Lucerka, Crvena detelina, Žuti zvezdan, Grašak, Grahorica, Soja, itd.

Biološka raznovrsnost i polimorfnost vrsta iz familija Fabaceae (Leguminoze) i Poaceae (Trave) koja ulazi u sastav smeša omogućavaju veliki broj kombinacija, u travno-detelinskim smešama, i po različitim osobinama kao i namenama.

U našim uslovima, u travno-detelinskim smešama, udeo leguminozne komponente u smeši treba da bude 20-30% pokrovne vrednosti. Od leguminoza, uglavnom se koriste lucerka, crvena detelina i žuti zvezdan, jer za belu detelinu nije bilo odgovarajućih tipova. Najveće ograničenje za veći deo lucerke u smešama i njeno duže održavanje su kisela zemljišta, a za crvenu detelinu kratak život, a za žuti zvezdan mala kompetativna sposobnost.

Za razliku od leguminoza, kod kojih je broj vrsta mali, a ograničenja uslova spoljne sredine veća, kod trava postoji veliki izbor vrsta, a u svetu i veliki broj sorti. To omogućava da se prave smeše sa precizno zadatim karakteristikama po dužini korišćenja, nameni, kvalitetu, intezitetu proizvodnje, frekvenciji korišćenja (italijanski i engleski ljulj).

Uopšteno:za prifarmske, intenzivne sisteme može da se preporuči uključivanje u smeše kvalitetnih vrsta sa kraćim vekom korišćenja (italijanski i engleski ljulj), za terene sa visokim nivoom podzemnih voda visoki vijuk, za suvlja i peskovita zemljišta bezosni vlasen, za lakša zemljišta u brdskom području francuski ljulj, za dublja i plodnija ježevica i livadski vijuk, a za planinsko područje mačiji rep.

Predhodno izneto su bi bile vodeće travne komponente u smeši, a ostale vrste, među njima i niske (crveni vijuk, rosulje, livadarke), ubacuju se u smešu kao pratilice za bolju popunu prostora.

Preuzeto i kombinovano iz više različitih izvora.

:ppozdrav:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Bravo ........

E sad postoji i sistem da sam praviš mešavinu što je možda malo teže u našim uslovima.

Jedan japanac iz Kalifornije ima ovakav sistem: svakog proleća sadi svoju mešavinu trava, cvetnica, aromatičnog bilja i leguminoza, kosi je samo kada mu smeta za branje ili prskanje a na jesen je istanjira i ostavi tako preko zime. Na proleće tanjiranje, drljanje i opet sadnja.
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

ok ima par primera pa ko kako voli,mada ako neko ima jos neki predlog neka ostavi :cao:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

@Maestro
Mирне душе да те пребацимо на неки пољопривредни факултет за декана, да се не осрамотимо. Браво :bravo:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Momci, zahvaljujem na lepim rečima i pohvalama, sebe radi sam googlao, pa se skupilo dosta materijala, a u skladu sa mini potpisom ispod avatara "Deli svoje znanje, to je način da budeš besmrtan", pripremio sam ovo kao odgovor na Milanovo pitanje (zato što je ovčar :cao:). Ima toga još, pa kada "budem pri šutu" ....., podeliću i to sa vama, možda u nekoj drugoj temi.

Inače, planiram da na proleće posejem detelinsko-travnu, ili leguminoznu smešu na oko 80 ari (bio nekad na parceli žuti zvezdan, pa se uništio). Razvijene su sorte koje daju dobre rezultate i za seno i za pašu (pa prvi otkos u seno, a onda elektro ograda i ovce). Kažu da se, sa pravilnom upotrebom (pravilno pregonsko napasanje) i redovnom primenom agrotehničkih mera dobija izvanredan pašnjak! Videćemo. Siguran sam da će DTS dati dobre rezultate i u medjurednom pokrivanju voćnjaka!

:ppozdrav:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Маестро само те чекам. Тебе и пролеће. Имам и ја десетак ари површине на мом салашићу на којој би могао обновити траву. Кад изгуглаш нешто упиши се. :bravo:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Маестро је си се нагуглао и определио за неку смешу трава ? Сад ће сејање :ppozdrav:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

@МИЛАН

Slučajno jutros natrčao na temu, inače bi "ispao neozbiljan ineodgovoran". Vidi još nisam poručio, ali najverovatnije da ću se opredeliti za Institut za krmno bilje u Kruševcu i od njih poručiti univerzalnu detelinsko-travnu smešu. Prilično skupa, po zadnjim informacijama preko 350 dinara kilogram, ali sigurno je, jer ipak iza toga stoji prava firma.
Nisam uspeo nigde da nadjem da neko drugi nudi, niti sam proveravao u poljo aporekama da li i šta nude?! Možda može da se prodje jeftinije, da čovek sam nešto "smućka" - pomeša, ako bi se našla pojedinačno semena od više vrsta trava.
Inače, kažu stručnjaci da je za hektar potrebno od 40 do 45 kg semena DTS, da bi se dobro i gusto "nasejala".

Šaljem ti na PP konktakt u Institutu.

:ppozdrav:
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

Maestro okaci tu adresu ovde da vide svi zainteresovani(osim ako nije tajna)
 
Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka

@moravacgiga

Ma kakva tajna prijatelju, neko će možda zameriti da je reklama, a nije već pomoć!

Evo linka: http://www.ikbks.com/?PROIZVODNO_KOMERCIJALNA_DELATNOST:SEMENARSTVO

Kada odete na stranicu dobijete ceo semenski proizvodni program , a ako hoćete da vidite detalje za pojedino seme kliknete na [detaljnije].
Takodje u kontaktu imate e-mail za komercijalu, ako nešto naručujete. Isporučuju, pouzećem preko pošte, ili brzom poštom!

Nadam se da sam pomogao!
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh