Traktorski cepači drva

Pozdrav svima,planiram praviti hidraulicni cepac,imam pumpu u sklopu sa rezervoarom za ulje dva elektroventila i elektromotorom.Od podataka znam da je motor 1,1KW,a na pumpi pise 270KG/cm^2.Sad me zanima da li je to dovoljno za neki osrednji cepac za kucnu upotrebu.Ne bih voleo da mi cepac bude previse spor.Rezervoar za ulje je oko 25litara.Ako neko ima iskustva sa tim voleo bi da mi odgovori.
 
Motor od 1.1 kw je premali vec u startu, koje sam ja vidio licno bili oko 4kw 1400 min:ppozdrav:
 
Motor od 1.1 kw je premali vec u startu, koje sam ja vidio licno bili oko 4kw 1400 min:ppozdrav:
Toga se i ja bojim,ali sad sam nabavio i klip pa cu probati kako radi odnosno podbacicu rucnu sekiru izmedju panja i klipa pa ako cepa dobro ako ne rucna sekira mi je jos uvek ispravna ona zna da bude i preko 4 KW.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ovo je pumpa o kojoj sam pisao
dsc0443.jpg
dsc0444.jpg


- - - - - - - - - -

A ovo je cilindar duzine 1100mm
dsc0447.jpg


- - - - - - - - - -

Ovo je plocica elektromotora
dsc0445.jpg


- - - - - - - - - -

Izvinite za ovu sliku sto je naopacke prevrnuta.Evo jos jedna slika od pumpe.
dsc0446.jpg


- - - - - - - - - -

Veoma su mi bitna misljenja strucnih ljudi dali da uopste pokusavam da ovo sastavljam ili je zaista preslabo.Zato pisite.:osmeh:
 
Ovo bi trebalo da je elektromagnetni razvodnik i protok mu je 40 l/min, pumpa je unutra, vidi odsrafi el. motor da vidimo sta ima unutra :osmeh: i kakva je pumpa.Trebalo bi kao da je 20l u minuti, posto se po pravilu stavlja razvodnik sa minmum duplo vecim protokom, da se ne bi grejalo ulje.
Klip je dobar :osmeh:.
 
Ovo bi trebalo da je elektromagnetni razvodnik i protok mu je 40 l/min, pumpa je unutra, vidi odsrafi el. motor da vidimo sta ima unutra :osmeh: i kakva je pumpa.Trebalo bi kao da je 20l u minuti, posto se po pravilu stavlja razvodnik sa minmum duplo vecim protokom, da se ne bi grejalo ulje.
Klip je dobar :osmeh:.
Ok vidim da se razumes u ove stvari sad zurim na posao sutra cu da demontiram motor i saljem slike.
 
AKo imas uslova mozes slobodno to sve da povezes i da isprobas, ali to sigurno ima nedovoljan protok za onu brzinu cepanja koju si spomenuo u prvom postu. Ali ko zna mozda ti to bude dovoljno za sopstvene potrebe, vidi snimi oznake na poklopcu pumpe.
 
dsc0451.jpg


- - - - - - - - - -

Ma ok sad mi nesto i nije tako hitno,sacekacu malo mozda dodjem do neke jace pumpe pa cu onda sastaviti.
 
Pazi manji ti je problem pumpa nego motor . To što ti imaš je napakovano tako i to sigurno odlično radi , ali pod onim uslovima za koje je i namenjeno . Inače fizika je neumoljiva i prosto je nemoguće "da vučeš veliki plug sa frezom " Ako me razumeš. Veruj da jači traktorski cepači umeju da ugase traktor kad zapnu . Znači što veća pumpa to jači motor , a posle brzinu klipa lako proračunaš . Imaš zapreminu cilindra i koliko je pumpi sa deklarisanim protokom potrebno da tu zapreminu napuni, za toliko vremena će ceo klip izaći do kraja . U mom slučaju Motor 4kw trofazn 1440 obrtaja , pumpa 16cm3 - znači pretače (16 x 1440)
23,04 l/min . Cilindar mi je 80mm prečnika radne dužine 400mm (40*40*3,14*400) 2,01 l . Pošto pumpa izbaci (23,04 / 60) 0,384 l/s moj ceo klip od 40 cm će izaći od početka do kraja za 5,23 sekunde .
Ovo ti je nešto osnovno nabacano, a sve inače imaš na internetu , ako nešto još treba reci , a evo i slika moje nove mašine

- - - - - - - - - -

Ponovio se pre par dana
Sad još da mu namontiram točkove i rudu i to bi bilo to
314wjuv.jpg
[/IMG]
fllcfd.jpg
[/IMG]
 
Pazi manji ti je problem pumpa nego motor . To što ti imaš je napakovano tako i to sigurno odlično radi , ali pod onim uslovima za koje je i namenjeno . Inače fizika je neumoljiva i prosto je nemoguće "da vučeš veliki plug sa frezom " Ako me razumeš. Veruj da jači traktorski cepači umeju da ugase traktor kad zapnu . Znači što veća pumpa to jači motor , a posle brzinu klipa lako proračunaš . Imaš zapreminu cilindra i koliko je pumpi sa deklarisanim protokom potrebno da tu zapreminu napuni, za toliko vremena će ceo klip izaći do kraja . U mom slučaju Motor 4kw trofazn 1440 obrtaja , pumpa 16cm3 - znači pretače (16 x 1440)
23,04 l/min . Cilindar mi je 80mm prečnika radne dužine 400mm (40*40*3,14*400) 2,01 l . Pošto pumpa izbaci (23,04 / 60) 0,384 l/s moj ceo klip od 40 cm će izaći od početka do kraja za 5,23 sekunde .
Ovo ti je nešto osnovno nabacano, a sve inače imaš na internetu , ako nešto još treba reci , a evo i slika moje nove mašine

- - - - - - - - - -

Ponovio se pre par dana
Sad još da mu namontiram točkove i rudu i to bi bilo to
314wjuv.jpg
[/IMG]
fllcfd.jpg
[/IMG]
Ma slazem se sa tobom u potpunosti meni nije problem da ubacim motor od 4KW ako je pumpa dobra,a dali je dobra to neznam zato sam i postavio slike ali niko mi nemoze odgovoriti.Mislio sam da mozda prema velicini pumpe se moze odprilike znati i njen protok jer mi je najbitnije da masina nebude spora.

- - - - - - - - - -

Ma slazem se sa tobom u potpunosti meni nije problem da ubacim motor od 4KW ako je pumpa dobra,a dali je dobra to neznam zato sam i postavio slike ali niko mi nemoze odgovoriti.Mislio sam da mozda prema velicini pumpe se moze odprilike nati i njen protok jer mi je najbitnije dad masine nebude spora.
Ipak hvala ti na ovom objasnjenju koristice mi pri izboru jace pumpe.
 
Poslednja izmena:
E to ne znam videcu kad stigne u ponedeljak,reci mi kako da je povezem sa motorom od 4Kw.Dali postoji fabricka spojnica ili moram na strugu napraviti?I sta mislis dali ce onaj razdelnik od 40l/min. sa slike biti dovoljan za nju?
 
zokijaca


I da ne zaboravim šta god da ti kažu ( a meni svi govore da je moj cepač predimenzioniran - mislim konstrukcijski - sve dok ga ne vide na delu ) OBAVEZNO NAPRAVI STVARNO JAKU KONSTRUKCIJU . Hidraulika je sila, ne možeš da veruješ šta sve može da pokrivi kad zapne
 
zokijaca


I da ne zaboravim šta god da ti kažu ( a meni svi govore da je moj cepač predimenzioniran - mislim konstrukcijski - sve dok ga ne vide na delu ) OBAVEZNO NAPRAVI STVARNO JAKU KONSTRUKCIJU . Hidraulika je sila, ne možeš da veruješ šta sve može da pokrivi kad zapne
Ma nebrinem ja za konstrukciju to mi je najmanji problem,samo ova hidraulika me muci tu se nerazumem ama uopste.Sad sam malo googlao o tome,skapirao sam kako rade ti hidraulicni razvodnici.Spojio sam pumpu sa motorom perifleks spojnicom odlicno je ispalo_Ostalo cu polako nezuri mi se previse.

- - - - - - - - - -

Iskreno da ti kazem nesvidjaju mi se ovi modeli gde je sekira na klipu, vise sam za model gde je postolje na klipu a sekira fiksirana.

- - - - - - - - - -

Jel mi mozes reci koja je oznaka na tvojoj pumpi,koliki je precnik cevi za ulje i koji je razvodnik.
 
Ovaj je brat kupio prije par dana









Platio ga je 780 eura, 533 ga vrti na ler gasu. Cijena takva jer ovome od kojeg ga je kupio novac ne igra ulogu već samo da si vrati za uloženi materijal.
 
Nazad
Vrh