Traktorske kose

Kolege jedno pitanje u vezi roto kosa.Moze li 533 da nosi ovu sa tri diska ili ipak mora sa dva diska, nemam iskustva sa roto kosama pa neznam koju da kupim.Vidim da ova sa dva diska gomila travu pa je teze za susenje.
moj glas ide za 3 diska , ako ja sa vlatkom kosim sa 4 diska 165cm , onda nema razloga da ti sa 533 ne bi tjerao ovu sa 3
 
evo pa se sami uvjerite koja je razlika izmedju 2 doboša i 4 diska

image004zxu.jpg


image001pz.jpg


image002uuq.jpg


trava i sami vidite kolika je bila , sve je lijepo razvučeno tako da nema potreba ići ponovo prolaz sa grabljama da bi se razbacio otkos
 
Razlika je što sa 4 diska skuplja u 2 otkosa a sa 2 u 1 ali imatu i drugih faktora,kada pokisne ova što je košena sa 4 diska pre propadne.A najbolje se osuši kada se kosi sa običnom kosačicom a ovo između 2 i 4 diska su nijanse
 
imam poljakinju z 042 kupijo sam i kardan uz nju njen sto ide.E sad neko mi kaze da je bolje da kupim lamelni a neko kaze da ona ima u sebi za proklizavanje i da nemoze da joj se desi nista ako se gas naglo smanji.Dali neko zna nesto vise pa da nerazmisljam vise?unapred hvala.
 
Kada kosiš sa kardanom bez lamele nema smanjivanja gasa bez predhodnog isključenja kardana.To su njihove priče za malu decu
 
hvala na odgovoru a sta moze da se desi ako naglo smanjim gas a neiskljucim kardan prvo?
 
Može da ti pokida šrafove i truba padne dole-ja sam sa tim stradao jer sam u početku terao običnim kardanom.Jedino ako nije lamela ugrađena u kosačicu ali s obzirom na cenu ne verujem
 
e pa sad neznam nistaKupijio sa polj 042 kazu da je bolje da kupim lamelni kardan.Kazu ako naglo smanjim gas da moze da dodje do pucana kardana ili kosi nesto da se desi ili cak traktoru svasta vise.Pa sad neznam ni sam stacu sta je naj bolje
 
sto netreba jel ima u sebi lamelu ili nesto drugo,nerazumem zbog cega pojasni malo?!
 
Postovani interesuje me kupio sam prije 10 dana IMT rotacionu kosacicu sa 3 diska.Pokosio sam sa njom samo 4 dunuma bez problema,sad kad sam je otkacio i onako lezi na zemlji vidim da mi pusta ulja ispod 3 diska,interesuje me da nisam mozda preso ulja pa pusta visak ili je to nesto otislo pa pusta.Jel se ko susreco sa ovakvim problemom:haha:
 
imam poljakinju z 042 kupijo sam i kardan uz nju njen sto ide.E sad neko mi kaze da je bolje da kupim lamelni a neko kaze da ona ima u sebi za proklizavanje i da nemoze da joj se desi nista ako se gas naglo smanji.Dali neko zna nesto vise pa da nerazmisljam vise?unapred hvala.
Može da se vozi i sa običnim kardanom , ali zbog velikih inercijalnih masa ( bubnevi) bolje je koristiti kardan sa jednosmernom spojnicom . On obezbeđuje da pri "skidanju gasa" kosačica nastavlja da se vrti dok se sama ne zaustavi , time ne opterećuje zupčanike , vratila , kardan , pa ni sam traktor . To nije samo glupa priča rekla kazala nego je to provereno .
 
Može da se vozi i sa običnim kardanom , ali zbog velikih inercijalnih masa ( bubnevi) bolje je koristiti kardan sa jednosmernom spojnicom . On obezbeđuje da pri "skidanju gasa" kosačica nastavlja da se vrti dok se sama ne zaustavi , time ne opterećuje zupčanike , vratila , kardan , pa ni sam traktor . To nije samo glupa priča rekla kazala nego je to provereno .

Niposto ne raditi sa rotacionom kosom bez kardana sa jednosmjernom spojnicom!! Svojim očima sam vidio nekoliko iskidanih običnih kardana ovdje u mom komšiluku a i ljudi su još imali sreće jer su im kardani bili najobičnije smeće pa su se oni pokidali. Jedan komšija je na Zetoru 4911 bas prije desetak dana nesto skroz polomio u pogonu kardana (unutra nešto, nisam vidio rasklapanje a on nije znao da mi objasni jer mu vozio traktor kod nekog majstora i ostavio ga tamo) jer je stavio neki ekstra jak original kardan koji je bio na Welger presi, a on ga je kupio polovnog i skratio, a kosio je sa Fahr kosačicom sa dva diska i 165cm zahvata. Ja imam istu Fahr kao on al sa 185cm i one nemaju nikakvu zaštitu na sebi, dok npr zet ima Claas sa dva diska i 165cm i ona ima ugradjenu jednosmjernu spojnicu u sebi pa moze da koristi obican kardan. Ovom liku sa Zetorom havarija se desila dok je kosio pored nekog šanca, upao je u to i motor mu se ugasio a kosa bila na punim obrtajima.
 
Nazad
Vrh