Traktorske kose

Surdonja
Ako hoćeš da ne kosi nisko, nemoj je izravnati da bude vodoravna u odnosu na teren, a hidraulik u plivajući, već je iskosi (malko) unazad, i tako probaj...
Tako radim kada kosim tek zasnovani usev Lucerke....
Brže i bolje "potera" 2-gi otkos i bokori se....
Starija lucerišta i livade kosim standardno, dok imam suseljana koji je iskosi unapred pa brije i busenje,kako ja kažem, na "nularicu", ko trimer, a kad mu kažem da to ne valja, veli, ma šta ti znaš....
Zato mu Lucerka ne traje više od 4 godine....
 
Bas ste skolili na djecaka a nijdan nije imo muda rec ovom kolegi sto ceka da mu se sijeno osusi 5 dana da se to neradi tako i da mu je gornja strana otkosa presusna samo tako.Crvnu djetelinu nemoj pipnut 4 dana i imat ces samo stabljike bez lista odozgo a na dnu otkosa se zeleni ko da si je istom ukino....Malo realnosti
 
Hvala za savet, tako sam i kosio. Ali to sto mi je najvise sa poljakinjom, je najnize sto kosim sa imt-ovom. Kod nas u PKB-u su pravili deblje klizace da bi kosacice kosile vislje i dobijali vece prinose. Par puta sam eksperimentisao, da pola parcele pokosim nize, a pola vislje i razlika je vise nego primetna. Od tad stalno kosim visoko. Lucerka par dana stigne ranije za kosenje, a i masa bude bolja. Od kad tako radim svake godine stignem da pokosim i 5 detelinu. Ove godine u susi je to bilo bas izrazeno. Mnogo brze krece.
 
Ja imam i 6. ove godine.....:osmeh:
ALI, radi se o maloj parceli, od 10 ari, u samome selu, gde je krčevina šume, bagrenjaka, stare preko 40 godina....
Možeš misliti kolika je tu količina humusa...
Odmorna zemlja...:cao:
 
Baća kod Poljakinje može da se podešava visina rezanja.Potrebno je ubaciti deblju bakelitnu podlošku ispod tanjira.Kod mene je deblja i ne kosi nisko.
 
Možeš mi to objasnit?

Ako sam razumeo tačno, umesto da se prođe paukom čovek je spreman platit ljude, da mu rasture to vilama?


Generalno, ako se ima ikakav interes za kvalitet sena odnosno senaže, može se odmah zaboravit da ti to stoji pet, šest dana i možeš se u to vreme nadat, da ti ne pokisne.

Mogli smo zamolit našeg druga Dr.Seljaka ako bi dao podatak, koliko tona koncentrata čovek baci kad ima 5.000 bala godišnje klase kakve ima umesto da bi par puta okrenuo i skratio vreme sušenja (i gubitka hranivih tvari). Imao bi bogato plaćen sav trošak rada i goriva.

Napisao sam da je pre kosio sa 558 i fahr km 165, a iza njega odmah ide njegov 539 sa rasturacem koji vozi radnik koga placa da vozi 539!Covek je nadjubrio kokosijim stajnjakom engleski ili italijanski ljulj ne znam tacno i 539 proklizava po blatu.
Posle je tu kosu prodao tom radniku za 600 € i prepustio mu tu svu tu zajebanciju i kupio vicon 185 koji kosi i razbacuje masu u isto vreme,a radnik zajmi razbacivac od njega jer ima fahr km 24.
Zasto ne radi senazu?!Ne znam,njegova stvar..Pred zimu pokosi sve livade i to trpa u vrece pa ima 10-tak vreca senaze.
 
Potrebno je ubaciti deblju bakelitnu podlošku ispod tanjira
Samo mi još to treba....
Dosta je što samo ja kupujem noževe za nju, i repromaterijal, treba još i da vidi da se može podešavat' tim podloškama, e ondak sam najeb'o...
I 'vako stalno trebam nešto odradit', kad je uzmem "u pozajmicu"...
Nemam svoje, pa zajmim po selu....
Što je lipo, neka traje....
icon_super.gif
 
Bas ste skolili na djecaka a nijdan nije imo muda rec ovom kolegi sto ceka da mu se sijeno osusi 5 dana da se to neradi tako i da mu je gornja strana otkosa presusna samo tako.Crvnu djetelinu nemoj pipnut 4 dana i imat ces samo stabljike bez lista odozgo a na dnu otkosa se zeleni ko da si je istom ukino....Malo realnosti
I to sve posle majskih kisa..Napises da covek placa radnika da vozi njegov 539 sa rasturacem,a kaze "Ako sam dobro razumeo,placa radnika da vilama (rucno?!)razbacuje otkose?!"
A vlasnik sporeta zanemari 3-4 clana koji su napisali da se otkosi razbacuju i da oni tako rade u suprotnom nema susenja vec se gornji deo osusi,a onaj do zemlje truli!
 
@tine, dotakao si sustinu. Mi lucerku gajimo zbog stoke, kao laicki receno kabasto proteinsko hranivo. I sve se vrti oko proteina i njihovog %.
Zato bi trebalo svi da tezimo igranju na sigurno, odnosno pripremanju senaze od prvog otkosa, kada je i najveca igranka za susenje. U 2, 3, 4. otkosu je druga prica, uglavnom manje mase bude i stabilnije vreme.
Pa su tu inokulanti, baliranje ,,kad povuce". Pitajte clana RatkoPA kako susi lucerku, svaka bala mu je kravlji san.
Znaci tip kose je samo jedan od delova slagalice u agrotehnici pripreme lucerke i sena kao kabastog obroka za krave/ovce.

A sto se izbora kose tice, nova poljakinja za 630e, ajd zdravo!

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Baća kod Poljakinje može da se podešava visina rezanja.Potrebno je ubaciti deblju bakelitnu podlošku ispod tanjira.Kod mene je deblja i ne kosi nisko.
Zar ne bi bilo jednostavnije da se izduzi-skupi toplinger pri odabiru visine kosenja?Bar ja tako radim sa mojoj poljakinjom.Da kazem i ja da preko rotacione neka bolje.To samo gas i nema okretanja i stajanja.I kolega koji se dvoumi izmedju 135 i 165 uzmi 165 ja vec godinama kosim sa 539 bez ikakvih problema sa njom svakakve terene...i ne gazi otkose sto je jako bitno.A i ne vidim svrhu razbacivanja sa rasturivacom.Bolje je kad je na otkosu ako pokisne samo je preturis i ne zaraste kao kad je rasturena....

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Kod mene na PZ su zakrivljeni nozevi i kose polog vrhunski, a inace fabricki postoji mehanizam za odmicanje donjeg od gornjeg tanjira, odnosno stelovanje visine kosenja. Stelovanje traje dva min, jer nema skidanja donjih tanjira, stavljanja odstojnika i sl. Samo se popusti kontra i privije se ili odvije navoj koji nosi donji disk. Jednostavan a pismen sistem. Vidi se na slici taj mehanizam.


2c6f3b85b656420d0ce761ffce36d8dd_0x0.jpg
 
Zvao sam danas neke prodavce, poljska 135 cm ima sa tri noža po bubnju kod Bucala i u Beogradu a u Vrbasu prodaju 135 sa četiri noža po disku. Razlika u težini između 135 i 165 je nekih 40-50 kg rekoše mi. Ja bih opet gledao da što manje opterećujem fergusona, neću kositi velike površine, možda 2 ha godišnje i neću raditi usluge. Neko je pisao čini mi se da ako se zategnu bočni lanci na polugama onda ne gazi otkos ?
 
Zvao sam danas neke prodavce, poljska 135 cm ima sa tri noža po bubnju kod Bucala i u Beogradu a u Vrbasu prodaju 135 sa četiri noža po disku. Razlika u težini između 135 i 165 je nekih 40-50 kg rekoše mi. Ja bih opet gledao da što manje opterećujem fergusona, neću kositi velike površine, možda 2 ha godišnje i neću raditi usluge. Neko je pisao čini mi se da ako se zategnu bočni lanci na polugama onda ne gazi otkos ?
Pa i ako gaziš otkos nećeš mu napraviti dete.
 
Doneo danas kolegi kosacicu iz V.Radinaca.Kad smo je istovarali vidim tanjiri se ne okrecu reko zapekli lezajevi:haha:Kada sam pogledao i ne okrecu se i na prednjoj strani su deblji.Nepoznata mi marka kosacice i ima reduktor i kardan umesto kaisa
 
Decko je u pravu za te balerine, da to necemu valja zvalo bi se terminator a ne balerina :haha:. A nase sunce kad zakacim za traktor odma me sunce ogreje, sto puta sam psovao konstruktora koji ih smisli.
 
Nazad
Vrh