Traktorske kose

De nekad postavi taj dodatak za krompir...


Evo ga. Siguran sam da sam slikao i plocicu (vidi se da sam ju "ocistio") al nema te slike na telefonu. Moguce da nisam ni slikao ;) Ugl. pise GRAMIP Dubrava vadilica krumpira i serijski broj stroja...

uploading picturescertificity.com

Montira se umjesto grebena s ona dva klina dolje. Dubinu rada reguliras pomocu tocka naprijed a "napadni kut" koliko da prodire u zemlju i koliko brzo da izbacuje krumpire nazad na rucki na postolju. Sipka koja inace drzi greben u sklopitom stanju se ucvrscuje na ovu gore viljusku preko koje se regulira bocni nagib same vadilice. Izmedju klinova se vidi i kugla na koju se prikljucuje "ciganka" koja ovaj dio s resetkama klima lijevo-desno.

Brzina rada dovoljna za nase potrebe, mali gas i polako. Mnogi su radili s ovakvom vadilicom na velikom gasu pa je bilo i pucanja ciganki do odvaljivanja nosaca s traktora uslijed velike tezine samog ljuljajuceg djela i njegovog brzog klimanja uslijed velikog gasa.

Nekad sam imao i video kako stroj radi al nekud je nestao.
 
Mislim da bez veze silis traktor, nekoliko sezona sam radio sa 542 i 135icom. Taman mu je u normalnoj travi, cim izvuces stajnjaka ili posolis pa ona bukne jos ako se desi da je malo strane, radila je cak i treca spora. Po ravnici u dobroj travi 1 ako je osrednja druga i gas. Da je 50-55KS lagano 165. Moje iskustvo i misljenje.
 
Mislim da bez veze silis traktor, nekoliko sezona sam radio sa 542 i 135icom. Taman mu je u normalnoj travi, cim izvuces stajnjaka ili posolis pa ona bukne jos ako se desi da je malo strane, radila je cak i treca spora. Po ravnici u dobroj travi 1 ako je osrednja druga i gas. Da je 50-55KS lagano 165. Moje iskustvo i misljenje.
Potpuno se slažem sa tobom.
 
542 i 165-ica lepo odrađuju posao. Uglavnom 2. ili 3. brza, nikad nisam imao potrebe da idem sporije. Jedino što u pleći hoće da ga povuče pa bi tu dobro došao veći traktor sa širim gumama. Imam i 558 ali nikad nisam ni pokušao da kosim sa njim. Možda probam pa javim utiske :)

8a702c3c7c04b80cd677127ec826616d.jpg


Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Kad je detelina normalna,sve ide lakše ali kad polegne...Govorim iz iskustva sa 135-om i 540
 
135-ca je tesna između bubnjeva pa ako je masa velika onda lako zaguši.Pogotovo ako se kosi zasnovani usev lucerke koji nije prskan od korova pa gorušica,štir i zelje porastu nebu pod oblake...185-cu i 165-cu nisam nikada zagušio a kosio sam ardale kao prašuma.
 
Dosta je bitno i da li su nozevi osti na kosi. Jeste da imam ovu sa 4 diska, bcs, ali verujte kad su ostri nozevi mogu brzinu vise da idem, cim se nozevi istupe od zemlje, krticnjaka odmah se oseti i na traktoru i na visini kosenja. Imao sam 539 i sa njon je isao prvom brzom u 90% slucajeva. Da napomenem da kod mene nema lucerke, vec samo livadska trava, koja je osetno teza za kosenje od lucerke. Tu poljakinju ima rodjak 165 i terao je sa storem 404 sad sa fotonom 454. Uvek u brdu i ide bez problema.
 
Gazenje otkosa po sred i bas to sto hoce da zagusi u jacoj kosnji me samo i odvraca od 135ice.
Evo koliki je najveci nagib kod mene. Doduse ima jedna livada sa vecim ali to je samo u dnu nje, bukvalno 10ak ari.
2921nrq.jpg

Mislite da bi ovde ferga mogao da vlada 165icom a da ga ne zanosi i baca u stranu?
 
Pa ova z042, po plocici teska 320kg.
Ima blagih nagiba ali sve se uglavnom kosi uzbrdo-nizbrdo, ne da nagib bude na boku. Sad stvarno ne znam koju da kupim, najbolje bi bilo da imam za Vicon i li Kuhn sa 4 diska ali ene.
 
Ма кошење не представља проблем,бар колико сам ја видео за ово кратко време,него транспорт,кад је косачица расклопљена уназад.ја имам много већи нагиб од овог и у дну где треба да се окренем ја накренуто и ту са косом у радном положају нисам имао проблема.
 
Pa polovan kuhn je kao nova poljakinja, tako da su cene tu negde, jedino ako ne mislis da predajes za ovaj povracaj.
 
Nazad
Vrh