Tov pilića bez koncentrata

Ne znam da li ste videli ali sarbanac je već gajio hibride na otvorenom i postigao dosta dobre rezultate.
 
Jel ima u Srbiji da se kupe pilici spororastucih brojlera i gde? Oni su najbolji za ovakav vid tova.
 
Ne fali ništa ni običnim belim tovnim pilićima. Hrani ih kocentratom desetak dana. Onda prekrupa mešavine žitarica i sojine sačme 20% sa dodatkom premixa. Kad narastu oko kg treba ih pustiti na dvorište i normalno hraniti kao i drugu živinu. Ovako sporo napreduju al je kvalitet za priču. Ako se drže malo duže oko 5meseci onda izrastu kao domaće ćurke. Uređeni i preko 5kg.
 
@sarbanac
Pre neki dan sam klao pilice i ostavio dva komada za probu da ih cuvam jos nekoliko meseci na otvorenom, hranim ih ko sto kazes mesavinom zitarica. Poceo sam da im dajem izmiksanu koprivu i blitvu pomesanu sa prekrupom. Mislio sam da ostavim desetak komada al mi ovi moji nisu dali, ne veruju da mogu tako da se tove brojleri, kazu nije to domaca zivina. Medjutim ja sam preuzeo odgovornost za ova dva komada pa ako bude ko sto kazes kvalitet na nivou, uzimam iduce godine jedno trideset komada da utovim za svoje potrebe.
 
Ma nema omaške. Drži ih na otvorenom dva meseca biće kao manja ćurka. Kad budeš klao javi kakav je kvalitet.
 
Pazi ih leti moraju da budu u debelom ladu inace ce da ih strefi srcka od prevelike tezine, to ces da resis ladovinom i jabukovim sircetom, jos jedna stvar nemoj da ih drzis predugo ja sam prosle godine pogresio i kokicu sam drzao do novembra, pilice sam uzeo 19.05. tamo negde krajem septembra je izmerim ona 5kg i onda je ostavim jos malo sve u ndai da ce proneti i tako je jednog jutra pocetkom novembra nadjem mrtvu sa preko 6kg
 
Pozdrav,
vec par godina imam iskustva u gajenju pilica, kako tovnih brojlera tako i domace autohtone rase koka.
Obicno ljeti kupim po 10-20 jednodevnih pilica koje za svoje potrebe tovimo. Od same nabavke koristim kocentrat 1 u ishrani ali od 2 dana pocinjem da ih ucim na travu, hljeb, smrvljeni i nakvaseni i na raznu drugu hranu... Kada potrose prvi dzak koncetrata ostatak drzanja hranim ih hljebom i mekinjama, prekropom i raznim travama, osusenim korama i smrvljenim od jaja i svasta nesto ali oni i dalje napreduju, samo da uvijek imaju hranu na raspolaganju. Kod domace piladi kada kvocka izvede pilad prirodnim putem uvijek kupim jos po 8-10 jednodnevnih pilica za tov i preko noci postavim pod kvocku i on aih prihvati kao svoju pilad i odmah ih nauci da jedu svu hranu koja im je na raspolaganju. Medjutim tovnu pilad ranije odbije od sebe nego domace njene pilice ali su tovna pilad vec tada odrasla da mogu bez kvocke i naucena na raznu hranu pa ih je lako dalje gajiti do kraja tova. Kada se tovni pilice gaje u paketima pod sijalicom malo ih je teze nauciti na raznoliku hranu nego kada su s akvockom ali isto treba sto ranije ih poceti privikavati n atravu i ostalo. To je moje iskustvo sa pilicima.
 
Mogu tovna od prvog dana da se cuvaju sa domacim pilicima koji imaju vec nekoliko dana i tada nauce da jedu svasta, ja probao prosle godine a ove sam ostavio 2 koke koje su sa domacim pilicima i polako se uce na travu, perca od luka, zelenu salatu i mesavinu stocnog brasna i hleba
 
Evo da javim kako sam prosao.
Pre neki dan sam zaklao ona dva pileta sto sam ostavio za dohranjivanje prirodnom hranom. Nisam smeo duze da ih cuvam jer su vrucine pocele da im smetaju, bili su u vocnjaku ali ipak im je toplota smetala previse. Svo vreme ovog dodatnog tova, ako tako mogu da ga nazovem, nisam puno obracao paznju na njih, samo dodjem pogledam da li imaju vodu i prekrupu, bacim neki list blitve ili sta god ima, trebalo im je nedelju dana da nauce da jedu travu iz vocnjaka. Najzanimljivije od svega je sto sam za ovaj eksperiment ostavio dva najmanja pileta a jos zanimljivije od svega je sto su svoju tezinu povecali bas ali bas puno, nisam ih merio nisam imao vremena. Prvo sto mi je palo za oko kad sam ih isparcao bila je boja mesa koja je skroz prirodno crvena, povecanje masnoce je bilo neznatno. Ukus je stvarno prica za sebe, najvise od svega mi se svidja prepecena kozica. Bilo drustvo pa smo ih oba bacili na rostilj, uz pivo za sat vremena ostale samo kosti pa su i psi bili srecni na kraju ovog lepog eksperimenta.
 
probao sam tovni pilica nahrani do mesec starost posle prekrupa bez vitamin voda, zakolji dobar meso ali mnogo zuti mast.
 
90/tih kada nije bilo para ni koncetrata tovili smo bele piliće na kukuruzu i koprivi. Koristili smo beli kukuruz do mesec dana starosti.
Prvih nekoliko dana pilicima se obavezno stavi po jedan čen belog luka u vodu, može i nekoliko kapi jabukovog sirćeta, hrane se sa sveže samlevenom bela projom, prosejanom, i kuvanim jajetom do 4-og dana.
Od četvrtog do sedmog dana počinje kuvana kopriva da im se meša u proju, samo pazite da im malo stavite jer ako ostane duže promeni miris i pokvari se, takođe poželjno je u prvo vreme kuvati samo vrhove koprive ili lišće, kasnije može i cela stabljika.
Sa dve nedelje ako je lepo vreme pilićima može da se obezbedi ispust ili da im se otvore vrata od prostorije a oni će posle dan dva izaći sami napolje. Pazite ih od domaćih i divljih grabljivaca i dan, dva proveravajte jesu li uveče svi ušli u objekat. Kod mene što zanoći van, ujutru ne osvane :)
Oko 20tog do mesec dana može da se počne davati živa kopriva, ali predhodno naseckana i poparena vrućom vodom. Bolje napreduju od kuvane ili parene. I naravno uvek umešana sa projom ili još bolje mlevenom pšenicom, tritikaleom, ječmom.
Od 10ak dana starosti možete da ubacate mast u mleveni žuti kukuriz. Mi smo davali beli jer je on sa većim sadržajem masti a po početku davanja žutog na nekih 20 do 30kg prekrupe ubacali bi 1kg svinjske masti(može i užegla) . Umešati mast rukom kroz prekrupu, najbolje u nekom koritu ili većoj posudi.
Ako na ispustu nema trave onda obavezno donositi pilićima travu sa travnjaka, od kosilice ili travu iz bašte, zeljaste sočne širokolisne biljke, ne mor/muhar jer je uskolistan i ne konzumiraju ga.
Posle mesec dana kopriva može ali i ne mora da se izbaci iz ishrane a može da se daje nemleveni kukuruz ili pšenica,mada je najbolje do 2meseca davati mleveno. U slučaju ishrane zrnastom hranom obezbediti dovoljno sitnog i krupnog šljunka da lakše svare zna. Travu davati na volju.
Ovo je sporiji metod ali vrlo uspešan. sa blagim varijacijama se i domaća pilad gajila kod mene kao i domaće ćurke.
Danas obično hranimo prvim koncentratom do 20-og dana a posle 50:50 pšenica i kukuruz uz obilje trave iz bašte ili sa travnjaka a nije loša ni mlada lucerka.
Moja preporuka je ne mešati domaću pilad sa tovnom ili nosilje jer oni sporije rastu i na malom prostoru hoće tovna da ih ugnjave. Meni se to dešavalo kada sam izvodio holandske ćubaste sa domaćim pilićima.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo ti je razmisljanje.Ipak mislim da ove postojece hibride neces tom hranom dovuci do zeljene kilaze.Averzija vlada prema koncentratu.Koncentrat je u stvari koncentrovana hrana,a to moze biti kukuruz i zito.Dodas u to malo suncokreta,soje,deteline i eto ti zdravog koncentrata.Naravno neces pokvariti ako dodas soli,malo krede (mlevenog kamena) i eto ti koncentrata.
Ja sam prvi protiv ribljeg i mesnog brasna koji smrde i otuda i averzija ka koncentratu.
Jos ako ih pustis na dvoriste oni ce naci i neki mineral,te eto uspeha.
Po meni je veci problem modifikovana soja,mozda i kukuruz i suncokret koji se ne okrece prema suncu.To je vec druga tema.
Malo je bilo sturo,al sustina je tu.
moze samo kukuruz, soja i suncokret? naprimer kukuruz 50 kg soja 13kg a suncokret?
 
Ljudi ja mojima davao samo koncentrat imaju tu oko kilogram ,i poceo hleb ,pomalo zelenisa drzim zajdeno domace i tovne domace nije od vecih nijedno crklo a tovna dva komada .Kao da se nadimaju od neceg i nadjem ih samo na ledjima sta mislite da je problem ????
 
Tovni pilici su alaviji od domacih i znaju da se predoziraju hranom.Ako je hrana malo jaca,a hleb je dosta hranjljiv,verovatno su se prejeli i strefio ih infarkt.To sto su na ledjima je indicija,a ako im je glava modra je sasvim sigurno,da je kardiovaskularni problem :osmeh: tj srce ili slog.
 
Nazad
Vrh