Tov junadi

Kod mene nema pilicara blizu, a nisam ni razmisljao da mogu kupiti pun sleper za 300e... Po selu kupim za 1500-2000din po prikolici, ali ne mogu naci dovoljno i nema KVALITETA. Jer nije odlezao, a da placam utovar pa da kipujem na kraj njive, pa opet da placam utovar kad odstoji nemam nameru se toliko cimati.

Nego me zanima oko silaze. Ako mi treba 2.5-3t po biku i ako po hektaru bude 70t, da li je ok kalkulacija da mi treba za 10kom, 50ari kukuruza za silazu?
 
Za desetak komada ti treba bar tri lanca za siliranje ako ides samo sa silazom , ali ako ubacis baliranu sojinu slamu i tuluzinu onda bi ti trebalo manje silaze (ili detelina). Prosle godine na pravu duz 400 metara bila je puna zmajevka po svakom krugu vrsna , ove godine malo jace od pola zmajevke po krugu , tako da sve zavisi od godine.
 
Kod mene nema pilicara blizu, a nisam ni razmisljao da mogu kupiti pun sleper za 300e... Po selu kupim za 1500-2000din po prikolici, ali ne mogu naci dovoljno i nema KVALITETA. Jer nije odlezao, a da placam utovar pa da kipujem na kraj njive, pa opet da placam utovar kad odstoji nemam nameru se toliko cimati.

Nego me zanima oko silaze. Ako mi treba 2.5-3t po biku i ako po hektaru bude 70t, da li je ok kalkulacija da mi treba za 10kom, 50ari kukuruza za silazu?
Dobra ti je kalkulacija.... Ja sam za 50 kom ove godine napravio 15punih zmajevki sa 2hektara... losiji kukuruz bio.... hranim 50komada....poceo sam 20septembra da ranim bikove oko 380kg svaki dan na njih 50 ide 15 zidarskih kolica silaze .4 bale sena i koncentrat na volju.... ...sad sam smanjio silazu na pola a dodao sudansku travu 4.5 bala i 4 5bala sena...i koncentrat na volju. Znaci ta kolicina silaze mi je dovoljna da utovima 50bikova.. od 380 do 680kg ta kolicina je za nekih 6meseci hranjenja....Tebi bi trajala oko 7 meseci intezivno.... Ja silazu krecem davati kad junad dodju do 350kg...jer do te tezine ne jedu puno koncentrata oko 5.6kg.... a preko 350 krecu da jedu mnogo vise ..od 8 do 12kg... .. E tu silaza cini svoje....dolazi zima....silaza nema puno proteina ali je energetcki mnogo jaca od lucerke...sena....sudanske trave i ostale kabaste hrane...cak i koncentrata.... i drzi se neki prosek koncentrata od 6 do 8kg dnevno na bikove od 500 do 600kg. Ja siliram najlosiji kukuruz uvek.... Ako je dobar kukuruz svuda....onda ne siliram nista... jer onda je kvalitet zrna veliki i nema potrebe za silazom...ali uvek mi uleti neko da mu ocistim njivu...kad vidi da nema roda veceg od 10..do 20meteri po jutru...Ja mu dam toliko kukuruza a napravim silazu...SVI ZADOVOLJNI☺☺☺☺ Malo sam opsirio....hahaaaaa... Izvinjavam se!

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Jel dovoljno jedna bala sijena dnevno na 14 bikova? Ujutru im dajem odmah silažu i preko koncentrat i tako tri puta na dan i onda navecer bala sijena... 7 kolica dnevno silaze trosim...

A imam problem sa jednim bikom ima oko 350kg i slabo skroz jede žito silažu i sijeno... u cemu bi mogao biti problem? Jednostavno nema apetita.
 
Jel dovoljno jedna bala sijena dnevno na 14 bikova? Ujutru im dajem odmah silažu i preko koncentrat i tako tri puta na dan i onda navecer bala sijena... 7 kolica dnevno silaze trosim...

A imam problem sa jednim bikom ima oko 350kg i slabo skroz jede žito silažu i sijeno... u cemu bi mogao biti problem? Jednostavno nema apetita.
Moj ti je savet da smanjis malo silazu na 5 kolica a dodas jos jednu balu sena....i pojacaj koncentrat....Moras napraviti dobar balans u obroku....Sve zavisi od bikova...kako su navikli od malena...Ne valja im puno menjati ishranu... Ako dobro jedu i nemas problema sa nadunom ti stedi seno... A tom biku ne znam sta je... Uvek se desi da neki bik u jednom momentu slabije jede i napreduje....bitno da jede i pije vodu a koju kolicinu to je manje bitno... Ti znas kako se ponasa ...da li je neveseo...pokunjen....najezen....izmeris temperaturu... ako ti je bas sumnjiv da nesto nije u redu... zovi nekog iskusnijeg...

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
94476268c368602506150dc6fb3704d0.jpg
2fc5a04f978b7f1fc622184cd627cf5e.jpg
80793bc4e4a02e3f34889c45d81099c0.jpg
4a83aa217a47682d9e29c1190e1c7dcd.jpg
tesni boksovi....☺☺☺jos malo nece imati gde da legnu

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Jel dovoljno jedna bala sijena dnevno na 14 bikova? Ujutru im dajem odmah silažu i preko koncentrat i tako tri puta na dan i onda navecer bala sijena... 7 kolica dnevno silaze trosim...

A imam problem sa jednim bikom ima oko 350kg i slabo skroz jede žito silažu i sijeno... u cemu bi mogao biti problem? Jednostavno nema apetita.
Prvi obrok i kod bikova i kod ostalih preživara MORA biti kabast tj. sijeno da bi se burag "pripremio" za koncetrate i da bi ih bolje prevario i iskoristio. To što daješ u više obroka je dobro ali ih malo smanji,pogledaj balegu našta liči,ima li u njoj neprobavljene hrane ti koncetrata.Ako ideš sa tom dozom sijena daj je ujuto i uveče,podijeli a u koncetrat ubaci,pojačaj stočno brašno da bi imali celuloze.
Kod mene su bikovi petkom na dijeti,svi obroci prepolovljeni da bi se malo i njihovi burazi odmorili i o.tkad to radim nikad nisam imao problema sa bikovima.Veterinar dolazi samo u startu davat inekcije i nakon 40 dana ponoviti,što se tiče nadimanja,proliva i ostalog nikad ništa,hvala Bogu
 
Lepi krupni , cak i ovaj levi SENTIMENTALAC je lep . Kako nabavljas telad

- - - - - - - - - -

Lepi krupni , cak i ovaj levi SENTIMENTALAC je lep . Kako nabavljas telad

Desni je bas jak (prve 3 slike)
 
Svaka cast kolegi drasku....zna odabrati tele.... siroke glave ...lepe duzine....jake noge....nema greske ni po slikama.... Neka su ti sretni....

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Zna li neko od kolega iz Bosne kad ce krenuti otkup junadi za Tursku i koja je trenutna cena junadi u BIH? Hvala!

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh