Tov junadi

I kad se sve podvuce to jest izracuna koliko ti ostaje po junetu? Znaci tele +koncentrat+kabasti deo?
 
I kad se sve podvuce to jest izracuna koliko ti ostaje po junetu? Znaci tele +koncentrat+kabasti deo?
Ja u startu projektujem u glavi neku cenu od 2 evra... kupim malu telad 430...440evra ... sve zavisi od cene koncentrata..... prosle godine sam zaradio oko 320evra + subvencija ...cisto po komadu. kad se odbiju svi troskovi....struja ...voda ..lekovi...radnik po potrebi...Neki prosek u zadnjih 5 godina je od 250 do 350 evra po komadu + subvencije koje sam ostvario svake godine. Ja sam zadovoljan!!! Ne mozes na bikovima da se obogatis ali lepo se zivi. Jedino sto moras drzati vecu kolicinu. Imam registrovanu farmu ...Dobijem 50hektara drzavne zemlje po pocetnoj ceni....svake godine ustedim na vestackom djubrivu. Nadjubrim od 15 do 20 hektara. A veruj mi posao je penzionerski....sem prvih mesec dana kad im moras titrati svaki dan ceo dan.... na 50 kom imam 2sata dnevno posla. Obidjem ih ujutru. .dodam hranu prostrem slamu....sve zavrsim za najduze 2 sata i do sutra ih ne gledam.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
04c4f237a9fd356ec2bd0c38c84aa95f.jpg
600c56608d1271594c1c959fb0d6b388.jpg
0373f2a5bbf240632fefb700fdcc8f2f.jpg
b35a3e3fd1ba141decbbe1dbe68cadb3.jpg
Pravljenje KONCENTRATA

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ja ne nadjem takvu racunicu od 300 i nesto evra po biku al ajd svako zna svoje.Inace Srdjane svaka cast za trud i detaljna objasnjenja lepo je videti da se drze goveda,kod nas u selu ih je sve manje i manje,odustaju ljudi.
 
Posto se ne bavim ovim poslom, ali uvijek smo imali po 2, 3 bika u stali, imam sad da prodam dva komada oko 600kg, to mi je sporedni posao. Kupio bih za pocetak 5 teladi po nekih 15-20 dana starosti. Do sad sam drzao na vezu, sad cu da pravim slobodan tov sa kosom plocom, do godine planiram 10 komada. Sta mi preporucujete od ishrane za malu telad, sta do 300kg, i sta posle 300kg? Od svoje hrane imam silazu, sijeno, kukuruz, psenicu, jecam, zob i soju. Koji omjer zitarica da koristim da bih pravio koncentrat, jer do sad je to sve pravljeno na pamet, i treba li da kupujem nesto da ubacujem s ovom kombinacijom?
 
Ja ne nadjem takvu racunicu od 300 i nesto evra po biku al ajd svako zna svoje.Inace Srdjane svaka cast za trud i detaljna objasnjenja lepo je videti da se drze goveda,kod nas u selu ih je sve manje i manje,odustaju ljudi.

Ja sam na zadnjih 6 bikova imao oko 150 po grlu. Srdjan ima verovatno kvalitetan koncentrat jer mu potrosnja izadje 3,5 kg po kg prirasta.
Kod mene je oko 6 kg.
 
Ja sam na zadnjih 6 bikova imao oko 150 po grlu. Srdjan ima verovatno kvalitetan koncentrat jer mu potrosnja izadje 3,5 kg po kg prirasta.
Kod mene je oko 6 kg.
Objasnio sam u prethodnim postovima sta i kako....pa probajte... Nije sve u koncentratu....Ishrana na volju.......odmah granule na volju od 18 posto proteina.... ako ima proliva da se leci inekcijom a ne dijetom... najbitnija faza tova je pokrenuti tele u startu...da postane sto tovnije june...da ne izgubi muskulaturu ..ledja ..but ..misice.. mora prvi mesec tele da nabaci od 35 pa cak do 50kg....neverovatno zvuci ali probajte....moj komsija nije verovao kad smo kontrolisali....on je mislio da tele prvi mesec izgubi na kilazi....

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Pitanje za Dr. Srdjan

Zanimaju me ovi tvoji boksovi za bikove, jel dole rešetka?

Usput, da opišem kako ja tovim. Sad imam 8 komada, kupljeni su sa oko 130-150. Ispočetka im dajem mješavinu koju sami spremamo, kukuruz, suncokret, mekinje i Sano Megi i tako nekih 4-5 mjeseci. Posle toga prelazim na Megi Primasan, kukuruz, suncokret, mekinje i soju. Kao kabastu hranu dobijaju baliranu kukuruzovinu, lucerku i livadsku travu, imam svega u velikim količinama. Obroci su organizovani na sledeći način. Ujutru dobijaju 5 kg mješavine po glavi i pola bale kabaste hrane, na podne oko četvrt bale po glavi i naveče isti obrok kao ujutru i tako svaki dan. Kao prostirka služi pšenična slama i dio kukuruzovine koju ne pojedu. Silažu sam radio do prošle godine i više neću jer se pokazalo da bolje funkcioniše kombinacija sa kabastom hranom tj. kukuruzovinom koju nebično rado jedu i povećanom količinom kukuruza (tj. navedene mješavine), računica mi je pokazala da je tako jeftinije ima mnogo manje posla. Moram da napomenem da sijem ranije hibride (max. FAO 400) pa ih rano (u septembru) berem u klipu te kukuruzovina može dobro da se osuši, ne kisne i ne budjavi kao kad se kukuruz bere u novembru. Kukuruz inače meljem cijeli, sa klipom a imam mješaonu od 350kg. Sad imaju oko 550-600kg (stari su 10 mjeseci) a držim ih do 750-800kg mase, toliko će imati u maju otprilike vjerovatno i ranije ako nastave da napreduju ovako dobro. Premišljam se da povećam proizvodnju za još 6 ili 8 bikova jer imam veliki višak hrane, posebno kukuruza kojeg sad imam nekih 15 tona više nego što mi treba a ne može da se proda jer je prejeftin.
 
Pitanje za Dr. Srdjan

Zanimaju me ovi tvoji boksovi za bikove, jel dole rešetka?

Usput, da opišem kako ja tovim. Sad imam 8 komada, kupljeni su sa oko 130-150. Ispočetka im dajem mješavinu koju sami spremamo, kukuruz, suncokret, mekinje i Sano Megi i tako nekih 4-5 mjeseci. Posle toga prelazim na Megi Primasan, kukuruz, suncokret, mekinje i soju. Kao kabastu hranu dobijaju baliranu kukuruzovinu, lucerku i livadsku travu, imam svega u velikim količinama. Obroci su organizovani na sledeći način. Ujutru dobijaju 5 kg mješavine po glavi i pola bale kabaste hrane, na podne oko četvrt bale po glavi i naveče isti obrok kao ujutru i tako svaki dan. Kao prostirka služi pšenična slama i dio kukuruzovine koju ne pojedu. Silažu sam radio do prošle godine i više neću jer se pokazalo da bolje funkcioniše kombinacija sa kabastom hranom tj. kukuruzovinom koju nebično rado jedu i povećanom količinom kukuruza (tj. navedene mješavine), računica mi je pokazala da je tako jeftinije ima mnogo manje posla. Moram da napomenem da sijem ranije hibride (max. FAO 400) pa ih rano (u septembru) berem u klipu te kukuruzovina može dobro da se osuši, ne kisne i ne budjavi kao kad se kukuruz bere u novembru. Kukuruz inače meljem cijeli, sa klipom a imam mješaonu od 350kg. Sad imaju oko 550-600kg (stari su 10 mjeseci) a držim ih do 750-800kg mase, toliko će imati u maju otprilike vjerovatno i ranije ako nastave da napreduju ovako dobro. Premišljam se da povećam proizvodnju za još 6 ili 8 bikova jer imam veliki višak hrane, posebno kukuruza kojeg sad imam nekih 15 tona više nego što mi treba a ne može da se proda jer je prejeftin.
Nije resetka. Dole je betonski kosi pod...do 8posto.... vidi se da dobro hranis jer silaza je dobra ko nema druge kabaste hrane... ako imas drugu kabastu hranu seno. kukurozovina .sojina slama. lucerka .ljulj. sudanska trava....bolji je prirast nego na silazi. Meni ove godine slaba lucerka bila susa pa sam morao silirati los kukuruz jer imam puno bikova ali i ja izbegavam silazu.....Moj ti je savet da ih hranis na volju ako ikako mozes. I da im odmah das granule od 16 do 18 posto proteina....jer krupljenjem slabije razviju burag.... Neku kolicinu da pojedu granula dok ne formiraju stomake....Kad formiraju onda im pravi koncentrat od svoje hrane..... Nije skupo a dobro je jako...Nemas posle naduna i svarljivost hrane je veca

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nije resetka. Dole je betonski kosi pod...do 8posto.... vidi se da dobro hranis jer silaza je dobra ko nema druge kabaste hrane... ako imas drugu kabastu hranu seno. kukurozovina .sojina slama. lucerka .ljulj. sudanska trava....bolji je prirast nego na silazi. Meni ove godine slaba lucerka bila susa pa sam morao silirati los kukuruz jer imam puno bikova ali i ja izbegavam silazu.....Moj ti je savet da ih hranis na volju ako ikako mozes. I da im odmah das granule od 16 do 18 posto proteina....jer krupljenjem slabije razviju burag.... Neku kolicinu da pojedu granula dok ne formiraju stomake....Kad formiraju onda im pravi koncentrat od svoje hrane..... Nije skupo a dobro je jako...Nemas posle naduna i svarljivost hrane je veca

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока

Da predjemo u ovu temu

http://poljoinfo.com/showthread.php?2474-Unutrašnjost-štala/page28

Zanima me kako djubre izlazi, jasno mi je da zbog nagiba izlazi samo polako (goveda ga guraju nogama) ali ne vidim na slikama gdje ide. Imam mjesta da bih mogao da napravim jedan box od nekih 25m2 i tu bih držao 8 komada u slobodnom tovu najradije jer ima mnogo manje posla, jedino me brine izdjubravanje kako da rijesim pa bi mi pomoglo da malo opišeš kako to funkcioniše kod tebe, zbog toga bi bilo dobro da idemo sa tom pričom na temu "Unutrašnjost štala".
 
Ja koristim inbergove granule za junad... INBERG... jako su kvalitetne i sadrze probiotike i mleko u prahu protiv proliva...kad su veca telad 130 do 150 kg dovoljne su te granule od 16posto proteina...

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Zadnjih 5 godina nemam.....jer iskontrolisem telad mesec i po dana po dolasku ...merenje temperature....kupim lekove i sam lecim ....ove godine ubaceno 50....sad su preko 530kg prosek svi na broju.....Desi se da neki malo zaostanu. .. na primer od 50kom samo 5 komada su mi tu oko 420 do 450kg Ovi svi su preko 530kg

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh