Tov junadi

Ja planiram da pravim nov objekat za bikove(slobodan tov) i da povecam broj grla u tovu. Sad imamo samo 5, a mislim da idem na 10-15. I ovo sto je @Petar90 rekao jeftinija telad i bolja ishrana. Trenutno je kod nas najisplativije da prodas zemlju na godinu i ne radis nista, ali ako cemo tako onda...
Kod nan se uglavnom placa 1e po aru,ali nekad nije sigurno da ces uvek da naplatis:haha:a i nema narod puno zemlje,uglavnom su to mali parcici,retko ko ima preko 5ha....

A sto se teladi tice kad kazem jeftinija,ovde kod nas se moze naci tele od 200kg za 600-620e,a kako sam primetio iz pisanja kolega po vojvodini se telad prodaju za 580-600e i to u kilazi oko 140-150kg,e tu je ogromna razlika:ppozdrav:
 
@ Truya86 cega je najbolja cena u oktobru i novembu? Bikova ili telica? Mislim jel su tad povoljna telad za kupovinu ili bikovi za prodaju?
 
A kod nas je zemlja skupa u majcinu! Ja nadjem tele od dva meseca i malo starije(odbijeno od sise) od 370-500E. Zavisi kakva je roba. Ovih 5 sam uzeo po ceni od 370-430E. Tako da sam dobro prosao sa cenom. Jedu kukuruz, detelinu, seno(je uzeto za dz) i dobijaju so i stocno brasno. I mozda nema neke pretarane zarade ali od njih nadjubrim godisnje 5-6 lanaca zemlje i tu bude 1000kg kukuruza vise po lancu, tako da cu da nastavim i povecam tov.
 
@ Truya86 cega je najbolja cena u oktobru i novembu? Bikova ili telica? Mislim jel su tad povoljna telad za kupovinu ili bikovi za prodaju?
Najbolje cene se postizu i relativno prodaja ide bez problema,odavno vec ne prodajem bikove natkupcima,al ranije dok smo trgovali u ovom periodu se nisu bas puno pogadjali.Delom u Avgustu ima dosta veselja, svadbe, punoletstva a u jesen ima dosta muslimanskih praznika tako da i to dosta utice na potraznju govedjeg mesa,sto mi je i potvrdio vlasnik klanice s kojim saradjujem.

- - - - - - - - - -

A kod nas je zemlja skupa u majcinu! Ja nadjem tele od dva meseca i malo starije(odbijeno od sise) od 370-500E. Zavisi kakva je roba. Ovih 5 sam uzeo po ceni od 370-430E. Tako da sam dobro prosao sa cenom. Jedu kukuruz, detelinu, seno(je uzeto za dz) i dobijaju so i stocno brasno. I mozda nema neke pretarane zarade ali od njih nadjubrim godisnje 5-6 lanaca zemlje i tu bude 1000kg kukuruza vise po lancu, tako da cu da nastavim i povecam tov.
To nisam uzeo u obzir,kod vas je zakup zemlje prenaduvan,tako da svakako ti je i zarada umanjena,kod nas se zakup krece maksimlno do 100e po Ha,a moze dosta da se nadje i bez novcane naknade,mada je to malo losije zemljiste al za stocartvo odgovara u potpunosti.Sto se telati tice,prosao si prilicno dobro cenovno,ako je roba dobrog kvaliteta.Kod nas se telad od 180-200kg krecu od 500 do 600e sve zavisi kakva su grla u pitanju.
 
Telad iz Sumadije i ovog mog kraja su nebo i zemlja. Ja hranu za bikove proizvedem sa svoje zemlje ne ove sto kupujem, to sam se nadovezao na post clana@Petar90. Uvek se moglo ziveti od stocarstva ko je hteo i ko voli to da radi. Kod mene u selu covek ima 7 lanaca zemlje i tovi bikove, izdrzava porodicu od toga.
 
Za nas kraj(podno Homolja) je uvek vazilo pravilo,da imamo jako dobra tj kvalitetna grla,zato su i cene malo jace mada na to uticu i natkupci koji dolaze iz svih krajeva Srbije.Sto se teladi tice mislim da se isplati platiti tele malo vise ako ima dobre predispozicije za tov,jer ce se brze utoviti uz manji utrosak hrane,a i sam procenat mesa je jako bitan,nije isto dal ce bik dati 55-56 ili 60% mesa na liniji klanja.
 
Kolege, citam postove i vidim da je neko napisao od tova bikova moze da se zivi, ne od svojih teladi koje ti da krava nego kada kupis telad... JA sam racunao i nikako se ne uklapam... 3kg po aru bacam KAN u prolece na travu i detelinu, i opet zarada je ili minus 50 evra ili ako je 2.1 eura po kg zive vage onda imas nekih 30 evra zaradu... Ako neko moze da mi objasni ulozeno dobijeno... JA evo imam silazu, radicu i senazu, silaza me po kg kosta oko 7 dinara, bala sena deteline ulozeno dobijeno kosta oko 40 dinara... I opet nikako da se uklopim...
JA stvarno posle svega ako ne gresim mislim da je svako madjionicar ko ima racunicu prilikom tova... SVaka cast.
PS: Moze i preko pp. IZvinjavam se ako sam pogresnu konstataciju sa pitanjem postavio u pogresnoj temi.
 
Kolege, citam postove i vidim da je neko napisao od tova bikova moze da se zivi, ne od svojih teladi koje ti da krava nego kada kupis telad... JA sam racunao i nikako se ne uklapam... 3kg po aru bacam KAN u prolece na travu i detelinu, i opet zarada je ili minus 50 evra ili ako je 2.1 eura po kg zive vage onda imas nekih 30 evra zaradu... Ako neko moze da mi objasni ulozeno dobijeno... JA evo imam silazu, radicu i senazu, silaza me po kg kosta oko 7 dinara, bala sena deteline ulozeno dobijeno kosta oko 40 dinara... I opet nikako da se uklopim...
JA stvarno posle svega ako ne gresim mislim da je svako madjionicar ko ima racunicu prilikom tova... SVaka cast.
PS: Moze i preko pp. IZvinjavam se ako sam pogresnu konstataciju sa pitanjem postavio u pogresnoj temi.

Da nema bas nikakvu racunicu nebi to radio. Evo ti racunica onako iz glave, posto mi tefter nije pri ruci. Ako uzmemo da te ta bala kosta 40 dinara, kao sto si ti napisao, za tov ti treba 40evra + obrok 250evra+malo tele 300evra+mleko I starter 120evra+papirologija 10evra. Ukupno 720 evra, bik od 510-520k1070 evra. Razlika je 350 evra, tu ti je amortizacija objekta (e sad koliko moze objekat za bikove da amortizuje) tvoj rad I moguci troskovi lecenja, koji me u proseku u zadnjih pet godina kostaju 3evra po grlu. Silazu ne koristim.
 
Poslednja izmena:
Kako te silaza kosta 7 dinara ? To mi je nesto mnogo, koliko tona silaze dobijes po hektaru, otprilike ?
Onako odokativno sam racunao, mozda izlazi i 5 mozda i 6 dinara, ali opet najjefitnija je...Radio 50 ari imao 6 prikolica... Stoji da je silaza i senaza najjeftinija, tele kod mene 2-3 meseca staro ide oko 400 evra otprilike...
Surdonja koliko bala po biku potrosis??? Nisam shvatio sta ti je 40 evra ???
 
E onda se tov vise isplati nego mlekarstvo... Posto planiram prosirenje stada, svako musko koje krava oteli bih tovio... :) HVala vam na savetima i pomoci :)
 
Jesi li racunao nekad koliko te kosta hektar kukuruza da ga proizvedes za siliranje ?

- - - - - - - - - -

Evo sada sam malo bolje preracunao... Da platim zakup njive i da sve odradim sa svojim masinama od oranja do siliranja, mene silaza izadje 2 din... Racunao sam prinos silaze od 40 t po Ha, a imao sam i veci prinos...
 
Ljudi isplati se i te kako se isplati, nije prazna stala neke pare se vrte necemu se nadas uvek i tako u krug nema tu zarade za kamione avione ali ostane neki evric.
 
Jesi li racunao nekad koliko te kosta hektar kukuruza da ga proizvedes za siliranje ?

- - - - - - - - - -

Evo sada sam malo bolje preracunao... Da platim zakup njive i da sve odradim sa svojim masinama od oranja do siliranja, mene silaza izadje 2 din... Racunao sam prinos silaze od 40 t po Ha, a imao sam i veci prinos...
LEpo si napisao da ''odradis siliranje sa svojim masinama'' ja nemam silokombajn tako da placam 200 evra po hektaru, u startu ti je jeftinija silaza :). Najvaznije je da je jeftinija nego proizvodnja bala...
@ZArkov Mali :) Normalne jednoosovinke, sa duplim arnjevima, naravno iznajmljenje, ali nije sve ispalo kako treba, zato je malo prikolica bilo...
NA greskama se uci :).
 
Nije da se ne isplati, pitanje je koliko ti treba da se živi samo od toga.

@jugi
pa ti imaš cenu više nego je tu za veliki silokombajn
 
Nazad
Vrh