Toplotna izolacija kuce

Ti sto lepe u tackama, oterati ih odmah. To je isto kao da stavite prozore na kuci i drzite ih stalno malo otvorene.

Da li je neko radio izolaciju kuce trskom?
 
Ja sam pravio izolaciju kuće od trske.U zidovima je presovana trska 5 cm a na tavanu 10 cm pa stavljena košuljica.
 
Ako bi se lepilo po celoj povrsini , onda bi bilo potrebno mnogo vise lepka . I kad se lepi onda se isto postavi konac kao kad se zida. Prvo se urade coskovi , pa se posle nategne konac i sve se to tera pod konac. Kad smo lepili kod brata , tako nam uradio taj majstor sto je naucio u Austriju da lepi. Verovali ili ne prizemna kuca zid dugacak 30m , a kuca gradjena 1970, on je tako dobro uradio svoj poso , da kad senka padne nigde se na kuci ne vide ispupcenja.

A meni sto mi neki ove godine uradili nedaj boze. Cim padne senka a onu samo brdasca po fasadi.
 
Zna li neko objasniti prednosti i mane izolacije iznutra?U principu se to ne praktikuje,ali nekad nema drugih mogucnosti.
Posto imam dve kuce relativno nove jadna je izolovana spolja jedna iznutra evo ti neka moja iskustva,za iznutra stavjen stiropor od 2 cm najlon pa lamperija ,radjeno zimi temperatura posle zavrsetka radova 7stepeni veca radila tea pec bez termostata a i napolju je skoro stalno bila ista temperatura.To joj je prednost ali leti ako nemas klimu,ima da kuvas od vrucine.Druga kuca radjena spolja pola cigle pa 5cm vadusne izolacije pa simporeks blokoviod 25cm,e tu sam popusio zimi hladno a leti pretoplo,nemojte nipomisljati da stavljate vazdusnu izolaciju ko sto neki pisu.Ja se sad premisljam da izbusim rupe pa da popunim tu vadusnu izolaciju pur penom.Nadam se da sam nekom pomogo u odabiru.
 
@malaksalo
Da, hvala. Sada sam nasao da je clan futurefarming to uradio. Procitao sam temu, ali sam to nekako preskocio. :sta:

@zlaja

Da li mi mozes malo vise reci o tome? Verovatno si trsku stvaljao odmah kada si pravio kucu, jer imas "sendic zid". Kako si resio na plafonu, tj. sa koje si strane stavio trsku? Ja sam razmisljao odgore po tavanu, ali onda se plasim kada budem na tavanu (sto je za mojih 23 godine mozda bilo 10 puta) da ce na mestima gde stanem da se deformise i da se lomi? Ako bih stavljao u svaku sobu time smanjujem visinu sobe, sto mi se ne svidja kao resenje. 10cm trske, pa 2-3cm gips ploca, prilicno ce da mi spusti plafon.
 
Dali je netko od Vas na kucu stavljao drvene "obloge". Isto jedan vid izolacije ,ali je vise usmjeren da kuca atraktvnije izgleda.
Znaci,ja imam zidanu kucu od cigle i sad bi stavljao te drvene obloge,pa me zanima dali na ciglu moze stiropor pa ta drvenarija?
nesto kao ova na slici

5538.jpg
 
@Nju-vilidj
Danas sve može, apsolutno sve. Samo je pitanje koliko to košta?

U svetu imaš dosta primera gde se zidane kuće oblažu drvetom na različite načine. Naravno, izmedju zida i obloge ide sloj termoizolacije. U okviru tog sloja postavlja se potkonstrukcija od vertikalnih i horizontalnih profila za koje se vezuje fasadna obloga, u ovom slučaju neka vrsta drvene obloge.
 
Aha,nesto kao roštilj za knauf.
Ma skupio bi neku lovicu i stavio izolaciju pa te drvene obloške okolo.
Ionako vise ne pijem,ne pusim pa ce se ustedit negdje.
 
Koliko bi me kostalo da na tavansku plocu ubacim stiropor ili stirodur i preko toga betonsku kosuljicu. Tavan ima 120m2, to sam bio planirao za 2011 ali......, nadam se da cu ove godine to da zavrsim.
 
@bojcetic
Kuću sam zidao na ciglu ipo a između je išla presovana trska 5 cm.A gore na tavan po ploči sam složio presovanu trsku 10 cm zatim sam stavio mrežu od armature čini mi se 6mm i onda po tome betonska košuljica,i nema da brineš.Sve što mi netreba slažem na tavan i čvrsto je ko bog.
 
ali to sto se tako lepi sa te pogace nista ne utice na izolaciju. Jer bas vazduh je taj koji izoluje kucu. Vazduh ne prenosi ladnocu.
Ваздух је изолатор само ако нема измене ваздуха, то јест, ако нема никаквих рупица кроз које би хладан ваздух могао да уђе под изолацију.
...
Наношењем по ободу се ствара ваздушни џеп на свакој табли стиропора а осим тога, тиме се учвршћују спојеви табли јер се лепак разлије на следећу таблу. Тако се добија ваздушни џеп за сваку таблу појединачно, а на тај начин се ваздух много теже измењује испод табле, требало би да свака табла има неки микроотвор а то је мање вероватно. Чак и да се негде појави рупа она ће имати утицај само наједну таблу за разлику од лепљења погачама када та једна рупа може да буде улаз за целу фасаду.
Дакле, лепљење погачама је само препрека директном ветру. Изолатор није. Чуј, ваздух не преноси хладноћу.. то реци калориферима...
И још нешто.. наравно да ће већина мајстора ударати погаче, јер тако БРЖЕ посао ураде који су погодили по квадрату. Логично, бржи посао, ВЕЋА лова (мањи број дневница мајсторима и радницима).
 
Cek a sto se onda stavlja VAKUM staklo na novije prozore,da je vazduh izolator onda bi bilo dovoljno samo hermeticki zatvoriti vazduh.
 
Vazduh jeste izolator . Ovo za prozore neznam , mogu da pitam ujaka kako se radi al mislim da se samo hermeticki zatvara .
@Stole 77
Neki proizvodjaci preporucuju da se stiropol lepi nanosenjem lepka po ivicama i + 3 pogace , a jel znas cime je to rezurtiralo ?
Kad se lepi stiropol pogacama postavljase donja lajsna pa se odnje nagore pakuje stiropol a odozgore zatvara lepkom .
 
Приучени мајстори, а њих је понајвише, не умеју да постављају стиропор као изолатор на кућу. Наиме, они што су до јуче малтерисали куће, углавном лепе стиропор на зид помоћу "погача", то јест, нанесу лепак на четири или пет тачака и тако га лепе на зид. Од тог посла нема ништа, ту нема ни "и" од изолације пошто хладан ваздух слободно циркулише између зида и стиропора. Дакле, када бирате мајстора, само га питајте да вам опише како лепи стиропор. Ако чујете реч "погача", захвалите му се и замолите га да затвори улазна врата са спољне стране.Стиропор се лепи тако што се комплетна ивица плоче намаже лепком, а не тако што се направе две три тачке од лепка на њему. На тај начин се ствара ваздушни џеп сваком залепљеном таблом посебно. Уколико се лепи тачкама, довољна је пукотина од делова милиметра да цела фасада као изолатор изгуби смисао.

Nisi u pravu, čitao sam dosta o termo izolaciji sa stiroporom mislim da baš preporučuju lepljenje sa pogačama, nije to ništa loše, ako se slučajno desi negde da se probije fasada skine se malo stiropora ponovo se zalepi drugo parče, nanese lepak i mrežice i naravno bavalit.
Inače kod mene su radili na način na koji i ti preporučuješ, samo kažem da može i ovako i onako, mnogo je važnije da odstoji fasada 48 sati pre nego što se tipla.
 
Poslednja izmena:
Najvažnija stvar je da taj vazdušni prostor izmedju zida i stiropora (nekih 1 do 2 cm) nije protočan. Većina majstora postavlja stiropor na način o kojem diskutujemo, tj preko "pogača". Kada se tako postavlja bitno je da se prvi i završni red stiropora postavi tako što se lepak nanese po ivicama, tako da nemamo nijedno mesto gde će vazduh ulaziti/izlaziti.
 
Posto imam dve kuce relativno nove jadna je izolovana spolja jedna iznutra evo ti neka moja iskustva,za iznutra stavjen stiropor od 2 cm najlon pa lamperija ,radjeno zimi temperatura posle zavrsetka radova 7stepeni veca radila tea pec bez termostata a i napolju je skoro stalno bila ista temperatura.To joj je prednost ali leti ako nemas klimu,ima da kuvas od vrucine.Druga kuca radjena spolja pola cigle pa 5cm vadusne izolacije pa simporeks blokoviod 25cm,e tu sam popusio zimi hladno a leti pretoplo,nemojte nipomisljati da stavljate vazdusnu izolaciju ko sto neki pisu.Ja se sad premisljam da izbusim rupe pa da popunim tu vadusnu izolaciju pur penom.Nadam se da sam nekom pomogo u odabiru.
Ti bi trebalo da napuniš taj otvor sa granulatom od stiropola
http://hofek.hu/polisztirol_gyongy.php#gyongy

 
@Rale83
Vazduh nije izolator. Vazduh je prenosnik toplote i to jako dobar. "Vakum staklo" je u vakuumu jer nema vazduha izmedju dva stakla pa nema posrednika da bi toplota prelazila iz sobe u atmosferu. Leti obrnuto. Problem je sto svi ti prozori koji su kao vakum, pitanje je na koliko njih je zaista izvucen vazduh prilikom posravljanja stakla.
 
Nazad
Vrh