Teljenje krava

Drzanje za nos ume jako da fiksira kravu ali u tom slucaju bi moglo da dodje do situacije da ona teze pusti mleko,bol blokira kretanje oksitocina pa moze ili da ga ne pusti dovoljno pa bude mastit ili da je muzes pola sata.Ima oni fiksatori sto se montiraju na kicmu,neznam dal to neko koristio i ima neko iskustvo?
 
Ako junica nije cula pre zvuk muzlice,e tek urnebes sa njom ,odnosno nije bila u stali gde su krave ,zato junice prebaci tokom polovine graviditeta bar da se naviknu na zvuk .
 
Ma nije do zvuka,pored krava su koje se muzu bar mesec dana.Nego vime natice,mleko se naliva,sve je to novo za nju.Jos je ti najedared pocinjes da muzes i to je za nju sve nepoznato.Probavao sam da drzim za preponu vise puta,nekad se jos vise razljuti pa se uzvrpolji levo desno ili cak padne,to je jako osetljiva tacka.
 
Ja koristim onu sipku za preponu i ledja,kad joj stavim sisaljke creva okrenem prema glavi i cucnem kod prednjih nogu drzeci creva u ruci i kada hoce nogom da skine sisaljke samo pomeras rukom levo desno da ih nesmakne.Sipka je samo uspori i vidis koju nogu hoce da digne i posle 5-6 muza neskida nepokusava da skine sisaljke a sipku drzis bar 15-20 dana dok se navikne............ako nije jasno slikacu........
 
mi smo imali bas jednu gadnu , otelila se pre otprilike mesec dana, nismo se skoro namucili tako, sve smo probali i da je drzimo za preponu uz zavijen rep - junica obavezno ide do zida da bi joj se smanjio radijus kretanja, i podizali joj prednju nogu da bi stojala na tri da ne bi mogla da se pomera, al tada hoce u jasle da uskoci i da se prevrne, da padne i ne da opet i na kraju sam je drzao za nos dok je otac muzao sa muzilicom, najkriticnije je postavljanje muzilice dok ona susti i naravno skidanje, naravno jedan mora da je kod muzilice i sto kaza ratkopa da manevrise levo-desno da je ne skine nogom, posle 5 dana drzanja za nos se smirila, al zato popucase ruke...

jbg ljudi nauce lava da skace kroz zapaljen obruc, a mi da ne naucimo jednu kravu da se muze...
 
Odlicne preporuke.
Ratko,na tu sipku sam mislio.Moracu to da kupim.Nisam do sad okretao creva prema glavi,moracu i to da primenim jer ima logike,udaljis se od direktnog udara njene noge.Naravno uzasno je kriticno postavljanje i skidanje muzilice.
 
Evo i slika da bude jasnije.......

2iuasfb.jpg
 
Pazite junice znaju jako biti nemirne kada im se stavi ova sipka Znaju da upadnu pa je dobro da je neko drzi za but prvih par muza dok se ne navikne na sipku
A sto se tice muzilice ja uvijek ovako stavljam
Ratkopa jako korisna slika za druge clanove:osmeh:
 
Danas se otelila moja treca junica.
Otac teleta Massai Njemacki simentalac.
Cak sam uspio pomus junicu sa muzilicom bez problema.
Samo sam jednu litru pomuzao da dam teletu.
Pravu muzu odradit cu kasnije..
 
ratko pa po prvilu crijeva i treba da stoje prema glavi ovo kod nas je navika od onih starih strojeva koji su se vukli pa je moralo sa strane.a naročito ko ima vakum vod on se montira uvjek iznad plećki kod krava i logično je da crijeva idu prema tamo.a ritulja je odlična stvar nema junice koju nisam sa tom zgodom smirio,ova što ima ratko je obična a ima profi koja ide na obe strane i onda ne mož ni da prne da izvinete
 
ratko pa po prvilu crijeva i treba da stoje prema glavi
Znam da treba tako da stoje ali mnogi neznaju........

Gradacac Nek je korisno :ppozdrav:Ali zasto muzes samo da dasteletu,lepo sacekas dva sata i nornalno pomuzes koliko ima.........

I meni se otelila junica malopre,zenako tele,lako teljenje,otac neki od bikova iz stale,odvezivali se svi pa neznam od kog je ostala nije namerno pustan..........
 
Neka su svima prinove korisne.
Ja sam uvek postavljao kolektor sa strane a sad mi vi dadoste ideju i vidim da ide lepo.Ne bi trebalo tele pojiti samo sa jednim liotrom,bolje ga malo sacekati i napojiti sa 2-3l.
 
Sto se tice pojenja teladi mislim da bi trebalo slediti primer Belgije gde telad sisaju majku 7 dana. Doslo se do zakljucka da je mnogo bolje tako i za majku i za tele da ne pisem sad zasto treba ce mi dosta vremena.
 
Hvala svima na cestitkama
Upitanju je Musko tele.
Evo zasto sam dao samo litru,
Toliko sam uspio da pomuzem poslije sam opet nekih pola litre pomuzo.
Jako tesko ide mlijeko kroz muzilicu.A i junica nije bas mirna.
Boli je vime vjerovatno.
I sad jedno pitanje za vas iskusnije.
Vime je veliko,Nije crveno niti toplo ali je tvrdo.
Poslije druge muze muzilicom tri ,sise su bile skoro crne (vise tamno plave) a jedna sisa normalne boje.
Sta bi moglo bit u pitanju.
Svaki savjet dobro je dosao.
 
Nekada u prvi mah krene sa slabim vimenom ali se kasnije jako opravi i daje prilicno mleka.
 
Poslednja izmena:
@RatkoPa
Neka je korisna prinova.Inace,mislim da nema pravila kod junica sto se tice vimena.Imali smo i lepa i ruzna iznenadjenja i sa solidnim i sa gotovo nikakvim vimenom.Treba dati sansu grlu i videti.Neke su nam u prve dve laktacije bile traljave,a onda se u trecoj stanje drasticno promenilo na bolje.
 
Nek su prinove korisne. Evo kod mene primer da je posle teljenja povecala mleko. Pvi put nije imala vise od 18 litara,sad daje 25 litara. Ja vise nego zadovoljan.
 
Nazad
Vrh