Svinjokolj i ulazak u Evropsku uniju

Kupis gotov zacin i to je to, imas sve napisano na njemu. Ja uzimam u Donata Zrenjanin. Novasadsku i sunkaricu. Malo ima posla oko pripreme ali se isplati.
 
Uzeo sam restilizovanu verziju onog Vinkovačkog od 3 kg pre dosta godina.Prohromska hilzna, ojačanja u vidu šipki da ne iskoči kao originalna verzija i ojačano zaključavanje klipa zbog pucanja.Za sada radi kao sat bez ikakvih problema.Uzet je u S.Mitrovici a ako se dobro sećam plaćen oko 4.500-5.000 rsd.
Evo ovakav kao na linku.
 
Ja batalio da pazarim po Vašaru i Pijaci kod ovih iz Kisača, Petrovca i sličnih "plavih" mesta, sigurno već 2 godine...
Ima u Rumi 2 prodavnice sa opremom i začinima za "svinjarije", tamo se snabdevam, ustaljen kvalitet a i cena nije veća neg' kod "pijačara"...
Verovatno jer nabavljaju "na veliko", pa tu "peglaju" cenu...
Od tih istih "plavih" je i paprika...
Tako da ne dođem u situaciju da kupim "extra ljuto", a ono, tek što me škaklja po jeziku...
Evo, komšija neki dan pravio kobasice "na meru", ja kažem da se proba, ma nema potrebe, taki je recopis...
Opet mi đavo ne dade da sedim s mirom, nego moradoh probati, i cvrc, ništa nije ljuto, moralo se dodati, ali ne previše, jer je neki pametnjaković već na početku usuo slatke paprike, pa nije bilo puno lufta za popravak...
 
Ja uzimam papriku i sve sto treba za svinjokolj u prodavnici Olta kuzminska Sremska Mitrovica . Papriku samo ekstra slatku .Ljutu ne koristim ,nekad smo je ubacivali toliko da kad mesas osetis da ti goru ruke a sad zbog dece i zdravlja izbegavamo ljuto i zacinjeno. Creva za kobasice obavezno kalibrisana srednji kalibar da sve kobasice budu iste debljine ravnomernije se suse .Kulen u f 55 i f 65 ,kate izbegavam meni to gadno izgleda ,Svargli punimo isto kolagen crevo f 80 tako nesto jer stomaci su ekstra u kavurmi a imam spric veliki od 20 kg sa reduktorom i vise tipova cevi pa nije problem da proteramo i vece komade kocke kad punimo. Solenje obavezno krupna morska so tuzlansku izbegavam suvise sitna nalepi se bude preslano a i sa morskom ima suvo meso neku posebnu slast . U zadnje vreme uzimam i crevo za rostiljsku kobaju klinci su odusevljeni a i kuvarice cas posla je ispeku
 
Ljuta paprika je dobra radi zdravlja,a ne obrnuto.Naravno u normalnim količinama.
Jedino ako neko ima problema sa ''auspuhom'' onda ok.
A što se tiče Tuzlanske soli,za mene je ona najbolja.Nikad mi ne bude preslano.
 
Ja uzimam papriku i sve sto treba za svinjokolj u prodavnici Olta kuzminska Sremska Mitrovica . Papriku samo ekstra slatku .Ljutu ne koristim ,nekad smo je ubacivali toliko da kad mesas osetis da ti goru ruke a sad zbog dece i zdravlja izbegavamo ljuto i zacinjeno. Creva za kobasice obavezno kalibrisana srednji kalibar da sve kobasice budu iste debljine ravnomernije se suse .Kulen u f 55 i f 65 ,kate izbegavam meni to gadno izgleda ,Svargli punimo isto kolagen crevo f 80 tako nesto jer stomaci su ekstra u kavurmi a imam spric veliki od 20 kg sa reduktorom i vise tipova cevi pa nije problem da proteramo i vece komade kocke kad punimo. Solenje obavezno krupna morska so tuzlansku izbegavam suvise sitna nalepi se bude preslano a i sa morskom ima suvo meso neku posebnu slast . U zadnje vreme uzimam i crevo za rostiljsku kobaju klinci su odusevljeni a i kuvarice cas posla je ispeku
Ajd malo pojasni recenicu.... Stomaci su ekstra u kavurmi?
 
Ne puni švargl u prirodno crevo,tj. burag,ostavlja ga za kavurmu.
Zato puni u kolagena.
 
Kod nas se švargla puni u svinjski zeludac ( stomak) zato sto posle punjenja i kuvanja mogu pod presu pa se izbuse iglom da izadje visak masnoce , ali nama su lepsi kad se očiste i skuvaju u kavurmi pa zato švargli punimo u kolageno crevo budu malo masniji ali sta da mu radis pojede se jedan a ostalo pojedu kučici takodje i krvavicu .
 
Koju debljinu kuka za meso izabrati, naravno prohromske. Jesu li dovoljne od 3mm i naravno koja duzina bi odgovarala?
 
Nazad
Vrh