Svinjokolj i ulazak u Evropsku uniju

Mi smo prekjučer "mrknuli" dva komada mada vremenski uvjeti i nisu baš ideali ali najavljuju zahlađenje

manji





veći








finalni proizvod (samo kobasice i salame)










Ovo gde stoje kobasice tj ova prostorija da li je to susnica ili prostorija za kasnije dozrevanje kobasica zbog kontrole promaje,jer vidim da ima u gornjoj zoni zidan blok sa rupicama za ventilaciju?
 
Da tu ih ostavim sve dok ne nisu spremne za upotrebu , jedino ih maknem ako me netko drugi zamoli za dimljenje ali ih nakon toga opet vratim unutra.
 
Koliko mora proci od odbijanja prasadi od krmace do njenog klanja a da nema posledica po meso (mislim na ukus,hormone i slicno)?Prasad sam odbijo pre nekih 10 dana
 
Od kada sam odbio prasadi hranim je jako dobro,ali nisam stavljao soli,moram li stocnu?Znaci tri nedelje od odbica prasada moze se klati,a ukoliko za to vreme trazi vepra,da li da cekam da prodje ili klanje?Hvala
 
Da malo osvežimo temu....da li mi može neko reći šta predstavlja vrednost u drugoj koloni ove tabele(osenčeno) to su inače vrednosti struje i napona za omamljivače...po ovome M/Amps možda je to odnos mase i struje ali nisam siguran,zna li neko?
[TABLE="class: MsoTableGrid"]
[TR]
[TD]
Species
[/TD]
[TD="width: 118"]
M/Amps
[/TD]
[TD="width: 118"]
Amps
[/TD]
[TD="width: 118"]
Volts
[/TD]
[TD="width: 118"]
Time (sec.)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 118"] Pig (bacon/porker)[/TD]
[TD="width: 118"]
min. 125
[/TD]
[TD="width: 118"]
min. 1.25​
[/TD]
[TD="width: 118"]
max. 125​
[/TD]
[TD="width: 118"]
max. 10 (until EPS*)​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 118"] Sheep/goat[/TD]
[TD="width: 118"]
100-125
[/TD]
[TD="width: 118"]
1.0-1.25​
[/TD]
[TD="width: 118"]
75-125​
[/TD]
[TD="width: 118"]
max. 10 (until EPS*)​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 118"] Poultry[SUP]3[/SUP][/TD]
[TD="width: 118"]
200
[/TD]
[TD="width: 118"]
2.0​
[/TD]
[TD="width: 118"]
50-70​
[/TD]
[TD="width: 118"]
5​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 118"] turkey[/TD]
[TD="width: 118"]
200
[/TD]
[TD="width: 118"]
2.0​
[/TD]
[TD="width: 118"]
90​
[/TD]
[TD="width: 118"]
10​
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 118"]
Ostrich​
[/TD]
[TD="width: 118"]
150-200
[/TD]
[TD="width: 118"]
1.5-2.0​
[/TD]
[TD="width: 118"]
90​
[/TD]
[TD="width: 118"]
10-15​
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
fotografija0032.jpg
fotografija0034.jpg
fotografija0035.jpg
fotografija0037.jpg
ovo je sa proslogodisnjeg klanja 2komada oko 250-280kilograma.sa nestrpljenjem ocekujemo svinjokolj ovih dana.poz.:ppozdrav:
 
Veliki je rizik tolikog nerasta sada strojiti, bolje nemoj.Nemoj ni da ga strojis i koljes, nego ga zakolji i prilikom redjenja odstraniti sve, obrezati sve i izvaditi testise zajedno sa semenicima i nece biti problema, onaj ko radi trebao bih da zna kako to da uradi.Klao sam tako velike i neustrojene i nije bilo nikakvih mirisa.Samo treba voditi racuna da ne proseces semenike.
Da li je jos neko uradio ovako, kao sto kaze @Macva?. Moj nerast tezi oko 300 kg. Ja sam mislio da bez strojenja ne mere biti dobro meso, ali imam dosta saveta da moze i ovako, pogotovu sto je sada zahladnelo za strojenje. Cale mi je lovac koji je odstrelio preko 50 divljih veprova i odgovorno tvrdi da ako dobro ocistis, nema nikakvih problema, jer sezona lova na divlje svinje se poklapa sa sezonom njihovih parenja. I sam od detinjstva jedem divlje meso i od veprova i nisam nikada osetio miris nerezovine. U velikoj sam dilemi sta ciniti?
 
Da li je jos neko uradio ovako, kao sto kaze @Macva?. Moj nerast tezi oko 300 kg. Ja sam mislio da bez strojenja ne mere biti dobro meso, ali imam dosta saveta da moze i ovako, pogotovu sto je sada zahladnelo za strojenje. Cale mi je lovac koji je odstrelio preko 50 divljih veprova i odgovorno tvrdi da ako dobro ocistis, nema nikakvih problema, jer sezona lova na divlje svinje se poklapa sa sezonom njihovih parenja. I sam od detinjstva jedem divlje meso i od veprova i nisam nikada osetio miris nerezovine. U velikoj sam dilemi sta ciniti?

Ne bi ja rizikovo sa tolikim mesom. Divljak skace samo u sezoni parenja, a ovaj se verovatno naskako i preko mere. Lepo ti njemu jaja fik i mirno spavaj.
 
Kakvo bre strojenje. Klali smo mi vepra tezine sigurno oko 400 kg. Morali smo iz karabina da ga ubijemo. Nismo smeli da ga cistimo. Sve smo odstranili od jednom. Nije se nista osecalo. Nije skako mesecima pre zbog tezine. Pre tog smo klali malo lakseg ciscen ranije, drzalo ga 12 ljudi na ciscenju.
 
Da se i ja malo ubacim neki dan baš razgovarao sa veterinarom o temi štrojenja .imao je diploski rad da prouči više stavki kod štojenja nerastova i klanja istih pa tako i mirisa i da ne dužim nakon završetka pručavanja koji je trajao 6 mjeseci utvrđeno je da se nakon minimalno 1,5 mjeseci može klati a da je na 2 mjeseca savršeno.kaže da je na kraju mogao osjetiti friško uštrojenog nerasta kojeg su zaklali pedeset metara dalje u pogonu

- - - - - - - - - -

Kakvo bre strojenje. Klali smo mi vepra tezine sigurno oko 400 kg. Morali smo iz karabina da ga ubijemo. Nismo smeli da ga cistimo. Sve smo odstranili od jednom. Nije se nista osecalo. Nije skako mesecima pre zbog tezine. Pre tog smo klali malo lakseg ciscen ranije, drzalo ga 12 ljudi na ciscenju.
kolega ako nađem slike staviću ti kako 5 ljudi drži nerasta od 400 kg a šesti štroji pa ćeš častiti za patent jaja su mi bila 1,6kg svako
 
Zasto drzati nerasta kad se stroji? Sa 4 konopca zavezanih za noge se na prepad izvrne na ledja, zadnje se zavezu za nesto stabilno, a prednje se traktorom zategnu da bude sav k'o pracka.Jos se stavi jedna gredica preko vrata, i onda mu vadis jajca i gratis isjeces kljove.
 
Kakvo bre strojenje. Klali smo mi vepra tezine sigurno oko 400 kg. Morali smo iz karabina da ga ubijemo. Nismo smeli da ga cistimo. Sve smo odstranili od jednom. Nije se nista osecalo. Nije skako mesecima pre zbog tezine. Pre tog smo klali malo lakseg ciscen ranije, drzalo ga 12 ljudi na ciscenju.

Pa sad po tebi da li treba strojiti da se meso nebi osecalo ili ne?
 
Pala je odluka!, sutra dolazi veter. tehnicar, nadam se sa ostrim skalperom, pa kako bude. Rece mi da treba da nas je cetvorica minimalno i da ce mu dati sredstvo za umirenje. Meni je ovo prvo iskustvo, jos kao dete se secam takvih strojenja.
 
Nazad
Vrh