Suncokret 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
NS Konstantin, pocetak aprila setva, 23,5 cm......danas dobili 5-10 lit kise.......ove zadnje 2-3 kise nije bilo kolicinski puno kise ali su se dobrano osvezili

2j2sr2t.jpg


jrz1ao.jpg


pcele pocele da rade....uspeo sam dovesti 3 kamiona pcela na cca 150 jutara suncokreta u krugu od 1 km

xcskma.jpg


Diabrotica na suncokretu ???? Nova posiljka iz Amerike? ili je ova domaca u nedostatku kukuruznog polena presla na suncokret ???

30hxwsi.jpg
 
Neoma..na jednoj parceli preko 2 metra a na drugoj 1.8.Sve sejano isti dan na 21cm.Dole podgoreo,tri lista osusena.Krenuo i sirak posle kise kao lud.Ni 2012 se nisu listovi susili.Lepo on izgleda u globalu ali ne znam kolika steta moze biti od preranog susenja listova

2nw3ed4.jpg

1zyao2a.jpg

keu1p0.jpg

wvoco5.jpg

svtldl.jpg
 
To je super, kod nas nisam video suncokret preko 180 cm, a većina je od 100 do 140 cm visine i već ima cvet.
 
Izgleda ove godine će sve ostati patuljasto i kukuruz i soja i suncokret...neko reče kada oseti da nema vremena za punu vegetaciju,počinje da daje rod(neki)...
 
Posto suncokret ce 99% podbaciti sa rodom nadajmo se ako nista dobroj ceni. Samo nas jos to moze iscupati. A kukuruz je uglavnom vec odsvirao svoje za ovu godinu

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nerazumem Marko sta ce tebi znaciti oprasivanje,negajis ti semenski suncokret.Pre dve godine kod nas je bio posejan semenski,i platili su ljudima koji su imali blizu njive da ga uniste ,da nebi prilikom oprasivanja doslo do ukrstanja sorti,tebi licno nista nece pomoci ni odmoci oprasivanje.
 
Nerazumem Marko sta ce tebi znaciti oprasivanje,negajis ti semenski suncokret.Pre dve godine kod nas je bio posejan semenski,i platili su ljudima koji su imali blizu njive da ga uniste ,da nebi prilikom oprasivanja doslo do ukrstanja sorti,tebi licno nista nece pomoci ni odmoci oprasivanje.

Povećava se prinos sa prisustvom pčela.
 
Neznam mozda je moguce,mada ja nisam video neku razliku u prinosu na parceli gde me je pito pcelar da postavi kosnice i na drugoj gde nije bilo kosnica.
 
Neznam mozda je moguce,mada ja nisam video neku razliku u prinosu na parceli gde me je pito pcelar da postavi kosnice i na drugoj gde nije bilo kosnica.

Nauka kaže da postoji povećanje prinosa. Nije to povećanje za trećinu, ali statistički značajna razlika. To što je nama možda finansijski ne značajna razlika, to su naši problemi. Normalno da je bolje da ima živih pčela na parceli, iz mnogo više razloga.
 
Da nema oprasivanja od pcela koje tu skupljaju polen prinos bi bio 0kg/kj. U poslednje vreme vecina zaboravlja koliko su one vazne za oprasivanje ne samo suncokreta nego i svih ostalih biljaka. Ko nema u vugla ima u googla ili u knjigama biologije za osnovnu skolu pa neka procita. Samo da napomenem da nisam pcelar. A i povecanja prinosa ima bar za 15%, licno sam probao nekoliko puta i vec godinama pustam pcelare na moje parcele bez da trazim naknadu. Samo neka dodju.
 
Hibridi suncokreta - Sto-Vet

www.stovet.rs/ratarstvo/seme/suncokret/


LG 56.65 M se nalazi u samom vrhu hibridasuncokreta koji su u ponudi na tržištu ... tako da i nedostatak insekata za oprašivanje ne utiče na njegovu oplodnju.,,,Ako imas gugl onda bar nauci da ga korists,,
 
Da li je stvarno neko dokazao da prisustvo pcela utice na prinos suncokreta i u kom procentu, koliko bi kosnica trebalo doneti po kj, drugar je kod mene u njivi od 12kj doneo oko 25 kosnica...
 
Rodiću, normalno da je mereno i dokazano. ja lično nemam tačne podatke, ali od čoveka koji je veoma ozbiljan u nauci i praksi, kada je u pitanju suncokret sam to čuo. A kada je u pitanju broj košnica, to je sasvim ok broj. Ne rade one samo po njivi gde su stacionirane.
 
Hibridi suncokreta - Sto-Vet

www.stovet.rs/ratarstvo/seme/suncokret/


LG 56.65 M se nalazi u samom vrhu hibridasuncokreta koji su u ponudi na tržištu ... tako da i nedostatak insekata za oprašivanje ne utiče na njegovu oplodnju.,,,Ako imas gugl onda bar nauci da ga korists,,

To je verovatno neki lgbt suncokret,da ga ja tako nazovem,inace gmo..isto moze da rodi beyt oprasivanja kao i u nekoj drzavi kad dve p.....,e imaju dete..u prirodi su inskekti najveci oprasivaci,.i to je tako od vajkada..
 
Hibridi suncokreta - Sto-Vet

www.stovet.rs/ratarstvo/seme/suncokret/


LG 56.65 M se nalazi u samom vrhu hibridasuncokreta koji su u ponudi na tržištu ... tako da i nedostatak insekata za oprašivanje ne utiče na njegovu oplodnju.,,,Ako imas gugl onda bar nauci da ga korists,,


Ti LG su toliko dobri suncokreti da ih nitko ziv vise nece sijati u okolini , takvu reklamu su dobili prosle godine u ataru da je strasno , jedan se hvalio da je navrsio na 2kj 400kg , a bilo je jos takvih parcela , onaj vjetar i bura ih je porusio da ni jedan vise nije stajao dok kod ostalih sorti nisu popadali u prosjeku vise od 15%.

- - - - - - - - - -

Da li je stvarno neko dokazao da prisustvo pcela utice na prinos suncokreta i u kom procentu, koliko bi kosnica trebalo doneti po kj, drugar je kod mene u njivi od 12kj doneo oko 25 kosnica...

Mislim da je za to bilo dovoljno i upola pcela. Inace imaju radijus nekoliko km oko kosnice ali kako svi suncokreti nisu medonosni tako ni sve ne posjecuju.
 
Kako neko neshvata ,ovaj suncokret sto mi proizvodimo ,nesluzi za seme za dalju proizvodnju,vec je formiro cvet i zrna,a dal ce biti plodan ili neplodan nezanima me.A najveci oprasivac je vetar ,pa insekti cak i recne struje,,[h=3]RM 45[/h]Srednje kasni hibrid odlično prilagođen uslovima gajenja u Srbiji.

  • Stablo je srednje visine sa konveksnom glavom lepog izgleda
  • Poseduje odličnu samooplodnju tako da i nedostatak insekata za oprašivanje ne utiče na njegovu oplodnju
  • Sadržaj ulja u zrnu se kreće oko 47 %
  • Poseduje odličnu tolerantnost na Sclerotinia glave i stabla, kao i na Phomopsis
  • Hibrid je genetski otporan na sve rase plamenjače u Srbiji.,,

 
Moj pcelar je zadovoljan ove godine, NS Konstantin je prvi procvetao i pcele dobro rade i ima meda u kosnici.
Nisu ni svi pcelari iskreni, kukaju kako lose medi itd itd sve u cilju da izbegnu cascavanje medom
E sad dal ima bolje oplodnje sa pcelama verujem da je tako a koliko to iznosi u % to je tesko reci a Bogami operativno i izvesti takav neki ogled....bar na istoj parceli
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh