Subvencije poljoprivredi za 2015 godinu

Mene interesuje da li ce za te subvencije do 20h uslov biti analaiza zemljista?I drugo Da li mogu ja da se odvojim od dede da promenim adresu prebivalista i da registrujem svoje domacinstvo i dobijam subvencije na zakupljene parcele?
 
Subvencije.rs:

[h=1]На чега обратити пажњу приликом обнове регистрације пољопривредног газдинства?[/h]


paper-files-stack-of-papers-surprised-150x150.jpg
Папирологија. Нешто што ретко ко воли, а има је све више у сваком облику и на сваком месту. Иста је ситуација и у пољопривреди. Уколико желите да користите субвенције, морате се ухватити у коштац са папирологијом. Разлика када је пољопривреда у питању је та што ћете ако питате пољопривреднике да ли би радије седели и испуњавали документацију или орали, скоро увек добото исти одговор? Одговор је- орање. Зашто је то тако они то најбоље знају, али за оне који желе да сами одраде први и основни корак, а то је обнова или регистрација новог пољопривредног газдинста, ево неколико корисних савета.

Регистрација и обнова пољопривредног газдинства је први и основни корак у коришћењу подстицаја у пољопривреди. Неопходну документацију чине :

  1. обрасци за попуну који се могу добити у Управи за Трезор,
  2. копија личне карте носиоца ПГ,
  3. копије личних карата чланова ПГ ако се они пријављују у газдинство,
  4. лист непокретности,
  5. отворен наменски рачун у банци,
  6. извод из центалне базе регистра о обележавању животиња и
  7. остала документација која није неопходна , али се може доставити ако носилац газдинства инсистира(овлашћење за заступање, изјава о привременом носиоцу у случају смрти носиоца газдинства, изјава о именовању носиоца од стране чланова пољопривредног газдинства).
Приликом уписа у регистар ПГ , пољопривредник се изјашњава да ли је његово пољопривредно газдинство комерцијално породично пољопривредно газдинство (планира да користи субвенције)или некомерцијално породично пољопривредно газдинство(не планира да користи субвенције).
Регистрација новог пољопривредног газдинства се одвија током целе године, али се за коришћење подстицаја узима стање на дан 31.март текуће године. Термин за обнову регистрације пољопривредног газдинства је од 01.фебруара до 31. марта текуће године.
Уколико дође до промене сетвене структуре или неких других података неопходно је те промене пријавити у складу са Правилником о регистрацији ПГ.
Промена статусних података у Регистру врши се у року од 30 дана од дана настанка промене, и то за:
1) породично пољопривредно газдинство – промена података која се односи на: носиоца породичног пољопривредног газдинства, број чланова породичног пољопривредног газдинства, пребивалиште носиоца породичног пољопривредног газдинства, број посебног – наменског рачуна, односно име пословне банке код које се води рачун
2) пољопривредно газдинство – промена података која се односи на: статус правног лица, односно предузетника и овлашћеног лица у правном лицу које је уписано у Регистар, седиште, односно пребивалиште, број посебног – наменског рачуна, односно име пословне банке код које се води рачун, делатности у Агенцији за привредне регистре.
Посебну пажњу треба посветити када се попуњава регистрациона пријава у Прилогу 3. који се односи на земљишни фонд и пријаву култура ако се има у виду да од 2013-те године и произвођачи конзумне рибе, али и квалитетних приплодних матица риба шарана и пастрмке имају право на субвенције по килограму произведене конзумне, односно по грлу квалитетене матице риба шарана и пастрмке. Колона 9 не сме остати празна, него се мора уписати шифра 11.8.02 – Рибњаци у образац. У супротном ако се то не уради, предметно земљиште се води као да на њему нема усева-производње те се самим тим и губи право на субвенције.
Приликом уношења података о сетвеној структури на Прилогу 3. пријављују се културе које се налазе тренутно на пољопривредном земљишту, односно оне културе које ће своје плодове дати у текућој години. Уколико се усеви и плодови планирају осигурати, неопходно је да се подаци о сетвеној структури која је пријављена, слаже са оним што се на парцелама и налази. Овде треба напоменути да број хектара који се осигурава треба да буде мањи или једнак броју хектара који је пријављен у Управи за трезор. Уколико то није случај, неће се моћи у потпуности остварити право на регресирање осигурања од 40%.
Уколико планирате да користите подстицаје који су намењени за вишегодишње засаде или опрему, имајте на уму да морате бити власник парцеле(или дела парцеле) или да поседујете одговарајући уговор по коме земљиште користите на одређени временски период који се дефинише уговором. На овоме инсистирају и Министартво пољопривреде и Покрајински секретаријат за пољопривреду. Када су у питању уговори о закупу, свеједно је да ли имате класичан уговор о закупу или имате уговор о уступању пољопривредног земљишта без надокнаде(са пореске стране ово није исто и боље је имати уговор о уступању пољопривредног земљишта без надокнаде).
Када је сточни фонд у питању, уколико се одређена врста стоке не пријави у регистру, а касније се изврши набавка стоке, губи се право на подстицаје у сточарству. Из тог разлога неопходно је сточни фонд и пријавити без обзира колико стоке има у датом тренутку на пољопривредном газдинству. Када је стока у питању, битно је да имате пријављену врсту стоке, а не и њен тачан број у моменту обнове или регистрације новог ПГ.
Приликом обнове или регистрације новог ПГ пожељно је на увид доставити копију било ког документа из кога се може утврдити ХИД број када су животиње у питању.
Посебну пажњу приликом пријаве сточног фонда треба обратити приликом уписа ХИД броја, да се он упише у одговарајућу колону. Грешке које се јављају су да пољопривредници приликом уписа помешају врсте сточног фонда. Колоне су доста ситне те се овакве грешке јављају углавном код старијих пољопривредника.
Оно што је још важно напоменути је и то да радници Управе за трезор нису у обавези да прегледају документацију коју пољопривредници предају. Својим потписом, ви гарантујете за истинитост података.
Отварање(регистровање) новог пољопривредног газдинства у 2015-ој
Обзиром да нови измењени Закон о подстицајима предвиђа да максимална површина пољопривредног земљишта за коју се може остварити подстицај износи 20 ха(само на државно земљиште не могу да се остваре субвенције), неминовно ће уследити цепање постојећих пољопривредних газдинстава која прелазе 20 хектара. Поново ће се хектари пребацивати на остале чланове породице(осим на супружнике јер је то забрањено) ако се планирају искористити субвенције за хектаре који прелазе границу од 20 хектара по једном пољопривредном газдинству. Они који то планирају да раде, треба да знају да је неопходно прво обновити регистрацију постојећег пољопривредног газдинства брисањем парцела које се желе уписати у ново газдинство које се региструје. Уколико се овај редослед не испоштује, неће бити могуће уписати те парцеле у ново пољопривредно газдинство јер би се онда исте парцеле појављивале у два различита пољопривредна газдинства. На једној адреси није прописано колико пољопривредних газдинстава може бити регистровано.
Уколико постоји нека недоумица око податка који треба унети, обавезно консултовати Пољопривредну стручну службу која покрива ваш терен.

 
Pa kad nedaju na državnu što bi davali na privatnu samo neće to da obelodane pošto treba overavati ugovore i uzimati posedovne listove još ako treba kod notara overavati ugovor onda će biti veselo, ponoviću se, još pre dve nedelje sam čuo za tu informaciju ali ne u kafani a i juče mi je potvrđeno još jednom, daj bože da grešim i lupam kao što pojedine kolege misle ali videćemo šta će biti na kraju.Neznam zašto predstavnici udruženja poljoprivrednika ne postave pitanje ministarstvu i nepuste u javnost neku buvu povodom toga, mislim da je ovo bitna stavka ali da nelupam više kao što neke kolege misle.
 
Svake godine bude po neka nepoznanica prilikom obnove gazdinstava, bojim se da će ova biti jedna od njih. Ne žurite sa obnovom dok se ne vidi šta će tačno biti sa ovim vidom zakupa. Do 10 Februara treba da se održi sastanak Opštinskog udruženja poljoprivrednika na kome će prisustvovati i neko iz Min. Poljoprivrede.
 
Ja licno ne verujem u to,u subotu uvece bio sam sa direktorom Uprave za Agrarna Placanja iz Sapca i nije mi ni jednog momenta to napomenuo,mada nije nam to ni bila tema ali verujem da bi rekao da zna nesto o tome.
 
nista ja sad tu ne kontam , znaci na babi i kevi mi se vodi zemlja , ja na sebi imam nesto malo

sa njima imam ugovore o arendi, jel to sad znaci po novom da necu moci ostvarivati pravo na subvencije ?

posto na sebi imam 3 jutra a na njih dve zajedno 24 (zivimo u istoj kuci)



radije cu ugasiti gazdinstvo nego da me drzava duzi preko 100 000 godisnje a ja dobijem celih 15000 din od subvencija

dobra im matematika skroz

znaci do 9-10ha subvencijama platite prenziono i zdravstveno i dovidjons

kako lepo to drzava smislila nema sta

STOKA

Dane , ako zivite na istoj adresi nemoj praviti sa mamom i babom ugovor o zakupu, već ih prijavi kao članove gazdinstva.Automatski sva zemlja na njih je u vlasništvu vašeg gazdinsta čiji si ti nosioc. Tako nemaš troškova sklapanja ugovora, a ostvarićes subvencije i ako vlasništvo bude uslov za ostvarivanje istih.

Sad vidim da je već dobio slične odgovore, brišite slobodno.:osmeh:
 
Ako budu doneli uredbu da vise nece davati subv. ni za privatan zakup od fizickih lica a ratari ne organizuju masovne proteste mi smo onda stoka nevidjena.
To bi bilo direktan udarac po ratare a najvise bi to osetili ratari iz Vojvodine, jer ipak ovde kod nas po najvise je ratarstvo razvijeno.
 
Ovako razjedinjeni nemamo sta da trazimo na protestima,ali nekima dok dodje iz dupeta u glavu bice jako kasno.
 
Nema ko da organizuje ratare, ove asocijacije nemaju autoritet a vecina je korumpirana GOTOVI SMO!
Neki su ovde pogresno shvatili da sam ja protiv subvencija, naravno citali su samo ono sto im odgorara!
Ali ako vec ne dobijamo subvencije kao sto dolikuje nasem opisu onda treba da je ukinu jer je ovo ponizenje za sta mi trosimo energiju i vreme, na kraj krajeva i novac za svu pratecu papirologiju...ali skotovi znaju da nesmu da je potpuno ukinu, nego samo smisljaju kako sto vise da zakinu, i mi se onada medjusobno koljemo ko je za sta!!
A svi bi bili za subvencije od 200-300e/ha, a za ovu sicu svako ima svoje pravo da kaze da je sranje i na kraju krajeva neko ovo nece ni da koristi!
 
Subvencije.rs:

ENECA- бесповратна средства и за опрему за пољопривредна газдинства


Рoк зa приjaвљивaњe нa нaциoнaлни кoнкурс „Пoкрeни сe зa пoсao“, збoг изузeтнo вeликoг интeрeсoвaњa грaђaнa, бићe прoдужeн дo 10. фeбруaрa, сaoпштилa je кoмпaниja Филип Moрис, кoja пoдржaвa тaj кoнкурс. У oквиру пoмeнутoг прoгрaмa дoдeљуjу сe бeспoврaтнa срeдствa у oпрeми у врeднoсти дo 220.000 динaрa зa пoкрeтaњe или унaпрeђeњe вeћ пoстojeћих мaлих и пoрoдичних прeдузeћa, као и пољопривредних газдинстава. Taкoђe, кoрисницимa прoгрaмa je нa рaспoлaгaњу вeлики брoj пoслoвних и стручних oбукa, кao и сaвeтoдaвна пoмoћ eкoнoмских стручњaкa у трajaњу oд двe гoдинe. Прoгрaм je oтвoрeн зa грaђaнe сa дoбрoм пoслoвнoм идejoм из цeлe Србиje.
Збoг вeликoг брoja пoдeљeних приjaвних oбрaзaцa кao и збoг знaчajнoг брoja пoсeтa сajту прoгрaмa у пoслeдњих нeдeљу дaнa, дoнeтa je oдлукa дa сe кoнкурс прoдужи дo 10. фeбруaрa 2015. гoдинe кaкo би сe свим зaинтeрeсoвaним грaђaнимa пружилa приликa дa пoпунe и пoшaљу приjaвни oбрaзaц и кoнкуришу.
Прoгрaм „Пoкрeни сe зa пoсao“ рeaлизуje oргaнизaциja ENECA вeћ шeсту гoдину зa рeдoм зaхвaљуjући пoдршци кoмпaниje Филип Moрис.
Прoгрaм „Пoкрeни сe зa пoсao“oбeзбeђуje пoдршку прeдузeтницимa у oтпoчињaњу или унaпрeђeњу сoпствeнoг пoслoвaњa крoз бeспoврaтнe дoнaциje у oпрeми, oбeзбeђивaњe стручних и пoслoвних oбукa и пoслoвнo сaвeтoвaњe.
Свaкe гoдинe, 100 мaлих пoрoдичних бизнисa из цeлe Србиje имa мoгућнoст дa пoкрeнe или унaпрeди сoпствeни пoсao. Искoристи мoгућнoстПoкрeни сe зa пoсao!
Програм обезбеђује:

  • бeспoврaтнa срeдствa у изнoсу дo 220.000 динaрa у виду oпрeмe нeoпхoднe за пoкрeтaњe или унапређење прeдузeтничкe дeлaтнoсти;
  • пoслoвнe и стручнe oбукe;
  • стaлну сaвeтoдaвну пoмoћ oд стрaнe eкoнoмских стручњaкa.
Пoпуњeни приjaвни oбрaзaц снимитe сa свojим пoдaцимa. Нaзиву дoкумeнтa дoдajтe свoje имe (нпр. “Joвaн Joвaнoвић – приjaвни-oбрaзaц.XLS”) и пoшaљитe нa мejл pokrenisezaposao@eneca.org.rs.

http://subvencije.rs/ostali-podsticaji/eneca-bespovratna-sredstva-za-opremu-za-poljoprivredna-gazdinstva/

 
Nazad
Vrh