Subvencije poljoprivredi za 2014

Da malo vratimo temu u kolosek. Sta sad mislite o subvenciji po proizvedenom kilogramu? Nebi se tafa gledalo ko koliko hektara radi vec bi svi bili zadovoljni.
 
Najveći naš problem je nizak prag tolerancije.
Normalno je da ko radi više zemlje više i zaradi.
Nisu poljoprivrednici koji imaju posede do 20 ha krivi za donošenje ove uredbe (uopšte mi nije jasno kako neko to može da pomisli)
Malima smeta samo ta gramzivost i ništa drugo.Možda bi taj sa 20 ha radio više ali ne može da prođe pored ovih sa 100 i više ha kao što ovaj ne može od ovih preko 1000 ha.
Da me neko pogrešno ne shvati-mene u toj priči nema jer mi je dovoljno ovo što radim (dok se bavim stočarstvom).
 
Zorane sve se slazem sa tobom, jedino u zadnjoj recenici nisi bio do kraja iskren. Dovoljno ti je zato sto radis u drzavnoj firmi i imas dodatni prihod. Da nije toga i ti bi drugacije pricao jer bi morao vise zemlje da radis. Ovo smo vec sto puta polemisali, ali je stvarno bitna razlika.
 
Pa to je sasvim normalno razmisljanje pogotovo za one koje budzet placa.Da recimo vozi kamion kod privatnika za tu istu plati komsija bi mu muzo krave.Svako ima svoju situaciju i svoj pogled.
Nije mi i dalje jasno kako neko moze da misli da ce dobiti vise za svojih 10 ha ako se povrsine ogranice na 20 ha za ostale ,ko je dobijaoi dobijace i dalje ,a jedina je razlika sto ce ono sto smo mi preko 20ha dobijali otici definitivno iz poljoprivrede.
Cista zavid,zloba i sujeta.
 
Moje pretpostavke se obistinile subvencije će biti do 20ha samo za zemlju u vlasništvu. Većina nas je već isplatila zakup u čiju je cenu su uračunate subvencije, rešenja za PIO su svima stigla. Moja repa stoji još na prizmama i nadam se da će sva otići do Sv. Jovana. Što se tiče veličine poseda tj zemlje u posedu imam nekih 25 ha, jedan deo sam nasledio a veći sam kupio mukortpnim radom i odricanjem. Na moru sam bio posle 96god. prvi put 2012, imam troje predivne dece od koje je jedno apsolvent na Ekonomskom fakultetu u Novo Sadu, i koja u datom momentu pomažu meni i supruzi u obavljalju ove naše delatnosti. Da napomenem dodatna primanja nemam i živim isključivo od ratarske proizvodnje, i sada ovo što se sprema mora da oseti svako ko nema neko drugo primanje sa strane. Ko misli da je nama lako neka napusti posao uzme zemlju u zakup i uđe u rizik proizvodnje, lako je sedeti na dve stolice i taktizirati. Ako se ovako nastavi nepiše nam se dobro jer samo ujedinjeni možemo nešto postići a pošto vidim da od jedinstvenog stava nema ništa prepušteni smo sami sebi i zato će biti sve teže odgovoriti obavezama koje život nosi.
 
Zorane sve se slazem sa tobom, jedino u zadnjoj recenici nisi bio do kraja iskren. Dovoljno ti je zato sto radis u drzavnoj firmi i imas dodatni prihod. Da nije toga i ti bi drugacije pricao jer bi morao vise zemlje da radis. Ovo smo vec sto puta polemisali, ali je stvarno bitna razlika.

Radim za 21000.Velika para.
Imam 2 sina koji ne rade nigde.
Da nema krava ,teško bi sa 10ha i tom mojom velikom platom dočekali sledeći 1-i
 
Ne znam kako vi, ali ja sam do ove i prosle godine uvek subvencije dobijao do jula, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007. Ne vidim kakav je uspeh da oni meni uplate subvencije kad je godina prosla i skoro pocinje nova. Bili oni mene cekali da kasnim PDV, ili obavezu kredita ?
 
Nije mi i dalje jasno kako neko moze da misli da ce dobiti vise za svojih 10 ha ako se povrsine ogranice na 20 ha za ostale ,
Slazem se sa tobom. Nista nije obecano malim proizvodjacima osim ovoga sto sada imaju. Jedina teoretska mogucnost da bude bolje je to da ce ranije biti isplacene subvencije tj nece se cekati do kraja godine.

A sto se zakupa tice:
Meni samo nije jasno po kojoj logici cena zakupa kod vas u Vojvodini nece spasti bar za ovih 12000din koliko se dobijalo od drzave?
Ako si placao 400e po hektaru, kazes vlasniku da mozes da mu das 300e sada i to je to. Ne moze on da ocekuje ponovo recimo tih 400e obzirom da je onda rizik preveliki za tog koji uzima u zakup. Takodje, pored rizika, treba da se javi i princip. Ovo je trziste. Ko uzima u zakup zeli da prodje sto jeftinije, a ko daje u zakup, zeli da uzme sto vise.
A jedini nacin da se cena zakupa obori, to je da prestane potraznja jedno kratko vreme, jer nikome nije u interesu da mu njiva ostane zaparlozena.
 
e kolege bio sam juce u veterinarsku stanicu nekim poslom kad ono ne radi baza za prenos vec par dana i to svuda.da nije to neka fora zbog bikova jer do 31 treba da se prijave pa ako ne rade baze nema nista od prenosa a ni od subvenciija
Ne brini zbog bikova rok za predavanje zahteva je 31.01....
 
Pa to je van svake pameti. Valjda se subvencionise proizvodnja, a ne da li neko ima svoju zemlju ili se muci na tudjoj jer nema para da kupi. Strasno
 
Do 20 ha za vlasnistvo i to samo ako si kupio ili nasledio, ali samo sa oceve strane. To sto si nasledio sa majcine strane se ne moze uzeti u obzir jer je to neka druga familija stekla, a ti dobijes isto kao i zakup bez nadoknade. Naravno obavezna je analiza zemljista, i Nmin pod obavezno, i dugorocni plan setve da bi oni mogli imati tacan uvid i da planiraju sebe u narednim godinama. O izmirenosti PIO i ostalih poreskih obaveza da ni ne govorim, a naravno da ce biti obavezan i PDV ako hoces da dobijes 10 % poreza koje cem potom morati njima da vratis kroz redovni obracun. Na svakih 10 ha obavezan ce biti jedan zaposleni kojem ces morati da placas obaveze drzavi. Novi zakon o poljo zemljistu je bas pravican pa tako on kaze da onaj ko ima najvise zemlje moze i najvise da zakupi. U sustini jedan niz mera koje nase poljo ministarstvo sprema, a sve u cilju kako bi pomogli mala gazdinstva do 20 ha jer svi ostali su TAJKUNI !
 
Kakvo je vreme doslo,izgleda da ce morati davati subvencije klanicama da kolju svinje iz domace proizvodnje,ili nek skinu carine i na uvoz mesnih preradjevina,pa bar nek narod jede jeftinije,a ne da se bogati par pojedinaca i ekipa koja im omogucava sve to.
 
Kakvo je vreme doslo,izgleda da ce morati davati subvencije klanicama da kolju svinje iz domace proizvodnje,ili nek skinu carine i na uvoz mesnih preradjevina,pa bar nek narod jede jeftinije,a ne da se bogati par pojedinaca i ekipa koja im omogucava sve to.
Kod nas vec moras ,ako koljes bika za kuci, da odneses u lokalnu klanicu i kosta te kolko sam cuo oko 100 evra,ne bi me cudilo da to donesu i za svinje.znaci vec je subvencionisanje klanicara je pocelo.
 
Nazad
Vrh