Suša 2015

Srdjane znamo se,a bio sam kod tebe i u tvom kraju,sve je to daleko kao sto kazes od Vojvodine ali to vecina ne razume....tako da neke agrotehnicke mere jednostavno nije moguce ovde primeniti.
 
Ok Mirko, nema ljutnje, ako ne zelis postaviti slike sigurno da ne moras. Uzivaj u hladnom pivu! Slobodno kazi javno za sve koje mislis da vrte slike od ranijih godina neka sa to vidi.
 
Uh,nemoj pivo nevolem,ja sam vise rakijski,a ima i sladoled,sokovi,ladna voda,viski s hledom....

Da nebi postavljao slike useva iz mog atara opisacu sve ukrtako:Otislo sve u tri lepe.....kukuruz kod vecine podgoreo metar uvis do klipa,kod nekih kukuruz zakovao na metar visine i pusta metlicu a kod dosta njih nema ni taj metar.Suncokret odlican,za njega nema brige ali ima problem,kod nas ga ptice pojedose,vrapci.Soja zavrsila karijeru,samo pod brazdu.
Ko je posejo do 15.04 ranije hibride i bacio Ureu u jacoj dozi taj ce da bere kukuruz.
Slike su vise za temu Nikad ovako.
 
Стање лоше,код нас проблем што је добар део атара песковит,на нижим земљиштима још некако одолева .
Ево једна слика како то изгледа, кукуруз није мој али ми је у близини куће па згодан за сликање,у недељу обилазак мојих мученика .
fotografija0152.jpg
 
У време бербе вишања нека жена која сваке године однесе кући лепе паре сад није имала ни три гајбе.Каже обро мраз остало.Цена ситница 280 динара за колиграм.Сутра дан у рано јутро довезао један човек пун камион вишања.Цена 100 динара за килограм 80 динара на гајбу.Око 17 сати је одвезао камион с празним гајбама.
На небо скоро да не можемо да утичемо а земља од вештака и "заштитне" хемије скоро па кристализована.
А и већина сорти које нам нуде нису за овакву климу.Мислим да ће се десити да већина сорти ратарских култура неће моћи да се на досадашњи начин гаје .У озбиљном свету се о овоме прича већ више година а код нас?Ма,мислимо(дакле не знамо )да смо нај паметнији.
 
У време бербе вишања нека жена која сваке године однесе кући лепе паре сад није имала ни три гајбе.Каже обро мраз остало.Цена ситница 280 динара за колиграм.Сутра дан у рано јутро довезао један човек пун камион вишања.Цена 100 динара за килограм 80 динара на гајбу.Око 17 сати је одвезао камион с празним гајбама.
На небо скоро да не можемо да утичемо а земља од вештака и "заштитне" хемије скоро па кристализована.
А и већина сорти које нам нуде нису за овакву климу.Мислим да ће се десити да већина сорти ратарских култура неће моћи да се на досадашњи начин гаје .У озбиљном свету се о овоме прича већ више година а код нас?Ма,мислимо(дакле не знамо )да смо нај паметнији.

I sad treba da nastupa genetika, da se ubaci gen kaktusa u naše kulture?
 
Poslednja izmena:
@Pišta bači,одмах почети с применом мало другачије обраде и ђубрења обрадивих површина и добро прочешљати архиву наших института.Изненадили бисте се веома шта све није ондашња наука и струка радила и урадила.
Једна од таквих сорти је својевремено продата у Канаду а нама је остало само да жалимо за тим.Купићемо је под другим именом али за скупе паре само да трговци за њу сазнају.
Што се тиче инплементације гена кактуса у пшеницу,покушано је и испао ћорак.
 
Kac....srce Sumadije:osmeh:,nazalost bio sam u Kacu jedno 1000 puta a imam i familije tamo,pa sam malo i atar obilazio s njima mnogo puta....ma znam kako je.:ppozdrav:
 
Ovo malo kiše što je palo preksinoć nije promenulo stanje u kukuruzu.Prolazeći pored Dekalbovog ogleda na najranijem hibridu primetim da neki klpovi čudno stoje.
Ovaj će se kositi u avgustu.:sta:

fotografija0488.jpg


fotografija0489.jpg


Nisam slikao ali najkasniji hibrid u ogledu ,mislim da nema ništa od zrna.
 
Nazad
Vrh