Strništa i rad na njima

Мој покојни кум, иначе пољопривредни инжењер, био је дуго година управник задруге, био је заговорник паљења стрништа управо из разлога уништавања штеточина, био је донекле у праву...ваљало би некада и попалити стрњиште ики пак кукурузиште, да се малко прочисти....
 
Bas zanimljivo,izgleda da svima cokoladni pale kukuruz na jesen....cudno sto kod nas se ne usudjuju to da rade,cak ima i nekih koji mi dodju kuci i pitaju jel sme u njivu da ide.
 
Meni na nekim parcelama ne odgovara nikako da ostane kukuruza,ako ostane klipova sledece godine divlje svinje sve preriju

- - - - - - - - - -

Kod nas ima vise belih sto pabirce nego cokoladnih
To jest beli vise kradu a cokoladni vise pabirce
 
Milos88, ove godine sam bas pratio jednu parcelu gde je islo zito na zito, covek je tanjirao i posejao... koliko sam ispratio zito je bilo ok, nit bolje nit losije od ostalih!!! Mada ja ne bi to radio, ali eto ima i takvih primera...
 
Ja kad idem psenicu na psenicu ili na jecam gledam da tu izbaliram slamu i posle tanjiram (mada preporucuju oranje, ali sam batalio oranje za psenicu pre 4-5 godina) Kad ostanu otkosi, ne svidja mi se kako izgleda i posle tanjiranja i spremanja mi se nekako poznaje gde su bili otkosi (ili ja istripujem jer znam gde su bili). Razlike u prinosu nema bar kod mene cak u dosta slucajeva bude bolji prinos nego na nekom kukuruzistu, niti sam imao vise bolesti ili insekata. Video sam ovde da u nekim krajevima imaju problem sa bauljarom ja nisam imao. Mada ne sejem bas mnogo psenicu na psenicu 1-2ha sve zavisi gde mi se kako uklopi, po nekad nemam ni jednu njivu sa psenicom na psenicu.
 
Kada sejete psenicu na psenicu, da li tanjirate ili orete njivu?

Radio ove godine tj jesenas igrom slučaja zbog komasacije. Tanjirao samo ali je bila slama iseckana. Žito sasvim ok, čak bolje nego na drugoj polovini njive gde je bio suncokret. Kad sam se raspitivao jesenas šta da radim rekli su mi samo da pazim na bauljara i to je sve.
 
Ja ove god moram jednu parcelu zito na zito. Ali je to 80 ari. I uzoracu je. Tako mi ove godine pada jer hocu neke parcele da ukrupnim. Inace je uvek islo psenica kukuruz. Nadam se da nece biti problema a i to je bila detelina i na kraju livada nekoliko godina. Sad sam je totalisao da unistim travu i msl da ce biti sve to dobro. Inace vec 8-9 god vec ne palim zetvene ostatke i ne vidim da ima nekih problema. Sta vise zemlja mi je sve bolja. Bar prema analizama.
 
Kod setve pšenice na pšenicu obavezno oranje a ako se ipak tanjira prethodno zapaliti strnjiku jer je rizik od fuzarijuma jako velik.
 
Promijenio ležaj danas i završio tanjuranje
2f96b71838003a1a5a7fe0dca7f5c2dc.jpg
d807214679dbd338f296891f8616d3e8.jpg
04104b9ca21b77b21ee162722d2b1388.jpg


Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 
Nazad
Vrh