Stratifikacija,sejanje, pikiranje, rasađivanje i nega voćnih vrsta...

Sto se tice medvedje leske, to nema u mojoj blizoj okolini pa sa molio ljude sa povlena i maljena da vide ima li kod njih i ovo su mi nasli.
U pravu ste za breskvi i dzanariku, meni samo bila misao u glavi da mi ne zeznu stetocine zimi, pa iz tog razloga razmisljam o stratifikaciji.
Za divlju tresnju sam citao da je najduza stratifikacija pa cu semenke ubrzo staviti u friz.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Pa, ako su ti ljudi sakupili i doneli, ne sumnjaj u njih, sigurno je to-to ...Ja sam ranije video sliku te mečije leske, odnosno plod i mislim da jeste...s'druge strane kažu da je karakteristika tog semena ta , da se jako teško odvaja iz tog omotača i da je treba staviti u vodu na neko vreme...A što se same stratifikacije tiče, uradi onako kakve uslove imaš...ako nemaš odgovarajuću parcelu ili pesak ili šta slično za vanjske uslove ( a ja dajem prednost upravo tome) a ti se lati friza...
 
Мислим да то јесте мечја леска. Што се ње тиче, пре ћеш је наћи у парковима по Београду и другим градовима него у шуми. Ја ретко идем у Београд, али прошле године кад сам отишао, после првог корака на тротоару угледао сам тај чудан свежањ, и наравно, са одушевљењем сам понео кући. После сам сазнао да у Крушевцу поред зграда има доста тога, само што нисам примећивао. Прошле године сам стратификовао 30-ак комада, али само једна је исклијала, па и она се после пресађивања у земљу негде изгубила. Негде сам прочитао да има јако лошу клијавост, па је треба наклијавати. Не знам како раде ови калемари, али сигурно имају неку цаку, можда је размножавају вегетативно. Е сад... што неће да кажу? Мисле да су много паметни, ал није то нека наука, кога занима свакако може да сазна.
 
u nekom ispitivanju pisu:
U proizvodnji podloga korišeno je seme mlecne leske ubrano krajem avgusta, osušeno i uvano u jutanim vrecama do druge dekade oktobra, kada se seje u dobro pripremljeno i naubreno zemljište. Setva je obavljana na dubini oko 5 cm i rastojanju 10-15 cm. Medjuredno rastojanje je 120 cm. Praceni su razvoj jednogodišnjih, dvogodiš-njih i trogodišnjih sejanaca mlecne leske i rezultati kalemljenja sorti leske.
Pise da je uspeh kalemljenja 77 do 91%, zavisno od sorte.
Treba probati i zasaditi u oktobru, a deo stratifikovati.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ljudi zanima me posto imam kospice nekih dunja a htio bi da od njih dobijem podloge,mogu li ih posijati u zemlju i okopavati i zalivati i nakon sto narastu nakalemim ih i u jesen presadim,msm bez stratifikacije u pijesku ,moze li to tako??
 
Ja sam primenio isti model ali od kruške citronke. Kupio na pijaci plodove. Planirao sam neke nakalemiti a neke pustiti da rastu. pak ova godina je sušna... slabo su napredovale... videćemo koliko će preživeti do sledeće godine....
 
Ma nisam mnogo obraćao pažnju... bacio, prekrio zemlju u jednoj saksiji....stojalo na onoj ladnoći cele zime... nisam se mnogo nadao da će nešto da isklija... kao što se mnogo ne nadam šta će da dočeka proleće....
 
Da li ima vajde od semenki iz trešanja koje se čuvaju u zamrzivaču ili su one mrtve? Zaboravih da u novembru stavim semenke u frižider.
 
Ljudi da li ste vadili koštice i semenje iz stratifikacije?
Ja moje još nisam, no planiram narednih dana....ako vreme dozvoli...
 
Kasno sam stavio tresnju i jabuku u frizider, gledao juce, nista se ne desava jos uvek.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Ja nisam ništa stratifikovao. Danas sam našao pet plodova badema ispod drveta badema (naravno) koje nije veće od 2 metara. Od tih 5 plodova 4 su bila naizgled dobra pa sam ih stavio u toalet papir da ih naklijam. Posle će u saksiju do jeseni na terasu.
U jesen sam presadio one 'biljčice' od semenki kruške citronke i od grčke okrugle šljive. Ove od kruške su bile nekih 20 cm velike pa su nestale u dvorištu pod tretmanom domaćih životinja a od ovih šljiva ima nekoliko biljaka koje će verovatno preživeti. To razmišaljam da pustim da raste kao drvo pa ću vdeti našta će da izađe.
Imam nekoliko semenki od nekih dobrih krušaka stare sorte pa sam ih sačuvao pa ću to da naklijam ovih dana isto ruskom metodom u toalet papir.
 
Pa dilema je ...raditi ili čekati, da prođe taj hladni talas...a pitanje je i koliko će to biti hladno, da bi izmrzle te male biljčice, odnosno klice???
Mislim da ću sutra, sem ako baš ,konkretno, ne pada ništa, ipak pokušati izvaditi semenje iz stratifikacije i "rasaditi" ga ili "pikirati" ili kako se već zove taj korak u postupku formiranja ....podlogi... sejanaca.
Danas kao prskalo, no celi dan sam nešto "muvao" oko voćaka, te rezao , te kalemio....doduše na zatravljenom delu kod drugarice...
Moram to odraditi, jer mi je potrebno dosta vremena, zbog "pipkavosti" , tog postupka...a plus mi ostaje kalemljenje "rastila", na istom mestu...a gde je rezanje vinograda i jednog dela voćnjaka ,iznad...
UH...
 
Ljudi zanima me posto imam kospice nekih dunja a htio bi da od njih dobijem podloge,mogu li ih posijati u zemlju i okopavati i zalivati i nakon sto narastu nakalemim ih i u jesen presadim,msm bez stratifikacije u pijesku ,moze li to tako??

Seme mora da ima period zime da bi niknulo, ako su ti dunje bile na nekoj hladnoci onda ce nici ako nisu izvadi ih sada i u kutiju sa vlaznim peskom i gurni ih u friz od frizidera na nekih mesec dva i onda ih sej
Moze se kalemiti na tu dunju naravno.
 
Najesen 2015. sam stavio 4 kom u frižider (u teglice sa zemljom) i 10 kom van u zemlju. Ove iz frižidera sam na proljeće 2016. prebacio pored onih koji su od jeseni bili u zemlji. Isklijalo je 4 od 10 koji su cijelu zimu bili vani i 1 od 4 iz frižidera. Na jesen sam ih presadio, dvije sadnice se nisu primile, jedna je stradala od kasnog mraza , a dvije su još uvijek žive.
Prošle jeseni sam stavio u zemlju pripremljenu za sadnju oraha po 4 ploda na svako sadno mjesto. Vidjeću kad dovoljno zatopli, bude li ikoji proklijao.
Čuo sam da temperatura zemlje u zoni sjemena ne smije preči 7°C, ali ne znam koliko dana uzastopno ili zbirno.

Ako se stratificira na otvorenom, koji vremenski uvjeti (temperatura i broj dana) moraju biti ispunjeni za uspješnu stratifikaciju? Treba li temperatura biti ispod 7°C u kontinuitetu ili je bitan ukupan broj dana (koliko?) s tom niskom temperaturom? Npr. 15 dana +5, zatim 3 dana +9 pa opet 10 dana +4 itd.
 
Mislim da na nekoj ranijoj strani u ovoj temi, ima prikazan , za svaku biljku-seme-košticu, ponaosob, koliki je potreban period stratifikacije i mislim i način...
 
Nazad
Vrh