Startno djubrenje

Niko nije napisao rezultate djubrenja od prosle godine.
 
Ja planiram setvu sa Super Startom NP 10: 35 Eliksirov,ako nadjem nekog za taj poso da je raspolozen i da neko to povoljno poseje a jos i da mu je nastelovana masina dobro,da ode zadata kolicina djubriva.
Posto jesenas nisam zaorao NPK u drzavnu zemlju nista,bacio sam ureu krajem prosle nedelje i zatvorio brazdu pa sam mislio da mu dam malo ''gasa'' sa nekom npk ili ovom super start kombinacijom.
 
Ja cu napisati po nesto. Sejao sam soju i kukuruz, nisam nigde radio merenje, ali vizuelno su se razlikovale biljke sa SS i bez. Kolegi sam sejao soju na 4kj, losijeg zemljista. Start smo potrosili na 3.5 Kj a pola jutra je bilo bez S.S. kaze da je vidna razlika j broju mahuna bilo izmedju biljki. Otprilike sto je zemljiste siromasnije veca je razlika. Za dobru procenu treba visegodisnji eksperiment. Racunam da vredi vise od bilo kojeg folijarnog tretmana, tako da ce ove godine ici svuda. Da dodam kolicina je bila svuda po preloruci 25kg/ha.
 
Samo da se razumemo: pre nego ovako zaključite, morate obe njive dovesti u približno isti start. Ne možete obe njive bez jesenjeg ili pred setvu, pa onda samo jednoj ići sa SS druga bez ičega i onda reći da je ova bolja. Mogu se porediti dve njive sa istom količinom uloženog đubriva tj novca, samo da su različiti načini i rokovi unošenja u zemlju. Onda je pravo poređenje.
Recimo jedna njiva dobije 250 kg ureje pred setvu, a drga 25 kg SS u sejač, a sve ostalo isto, mislim na jesenje i ostalo...
 
Bicu veoma kratak...radimo vec par godina Ss...ako bude godina iole dobra sa kisom u pravo vreme-razlika u kg je itekako vidljiva na vagi...ali ako bude kako ne treba tokom vegetacije-ostaje samo vidljiva razlika u pocetnom porastu i tamno zelenoj boji u odnosu na kontrolu...daleko ga bilo.
 
Iskren odgovor, kod nas odustaju od tih stvari, stalno pokušavaju nešto kao novo nebili nam izbili još koji dinar iz džepa a ljudi ko ljudi veruju u svašta i tako stalno svake godine, nije tvoja (moja) njiva u redovima već cela površina.Sad nam uvaljuju ove dodatne zaštite acelerone i lumigene a mi ko ovce sve prihvatamo i tapšimo kako je dobro i posle 2-3 godine ustvari vidimo da to nije ništa ali nam oni uvalili da plaćamo do neke nove igračke i tako stalno u krug, posle se čudimo što nam je tako a mi sami im dozvoljavamo da nas žedne vode preko vode ali no.
 
Ja sam ga izbacio i skinuo depozitore,ne kažem da nema efekta ali vratio sam se proverenom receptu osnovno-predsetveno, bez izuzetka i preskakanja.Bolje smanjiti količinu ako se ne može nego preskočiti.
Jedino mi soja iskače iz koncepta pa samo počeo da pravim plodored na svaku drugu eventualno treću g.
 
Jel imate razlike u usevu gde je koristen SS i gde nije?ja sam bacao ove godine 25-27kg po ha i nema nikakve razlike gde je bacano i gde nije!
 
Suvo Mladene i sad to nemože da dođe do izražaja a inače u početku bude malo napredniji a na kraju manje više isto, kod nas su odustali od tog, prodaja magle kao i acelereon i ostale kerefeke.
 
Ne dođe toliko do izražaja na slabo obezbeđenim zemljištima sa fosforom (uvek ga ostane nešto malo) koliko ga repica skenja. Sve mi se čini da nije samo blokada fosfora u pitanju posle repice.... Nzm.
A šećerna repa se ne seje kod nas pa sam na nju zaboravio.
 
Imam i ovde pitanje. :) Hteo sam da bacim kroz sejalicu AN (300kg/h), al sad videh ovu temu za startno djubrenje, pa rekoh da li je pametnije da odradim ovako kako sam planirao, ili da ga razbacam po njivi ciklonom, a da kroz sejalicu bacim ovaj SS?
 
Pazi sa AN-om bilo je pisanja ovih dana na tu temu, on hoce da zalepi i napravi problem. Ako je super suv i radis po suvom vremenu ne bi trebalo da bude problema ali treba pripaziti. Ne znam gde se to pisalo ovih dana, da li je bila tema za kukuruz ili za djubrenje.

Ja sam na nekim njivama isao sa AN-om isto 300kg/h ciklonom bacio i zadrljao. Tu cu posle da dodam malo djubriva kad krene kukuruz ali mislim da ce mu ovo biti sasvim dovoljno za dobar start, ono sto bude blize biljci ce se usvajati odmah a ono sto je malo dalje taman ce da sidje malo nize dok se koreni sistem malo ne razvije.. Msm nije ovo nista strucno, samo neko moje razmisljanje.. :)
 
Da ispratio sam to, al sam i prosle godine radio to sa AN-om bez ikakvih problema, dobra sejalica verovatno...

Inace sam jako puno citao na temu djubrenja i izmedju ostalog nasao podatak da bilo kakvo bacanje azota nakon setve (osim folijarnog prksanja) za rezultat ima mnogo sporije otpustanje vlage. Nemam pojma da li je tacno, al prosle godine sam bacio KAN u 6-7 peru i namucio sam se sa vlagom. Ove godine ne bacam nista djubriva posle sejanja, samo racunam da li da bacim samo AN u sejalicu ili da ga razbacam i dodam ovaj SS...
 
Nazad
Vrh