Spremanje senaže od leguminoza.

Инспирисан сликом коју је @RatkoPa поставио пролетос, претходних месеци сам читао и заинтересовао се за сенажу од ражи коју бих овог пролећа и да пробам. У мом крају нико не ради ову сенажу па за конкретне савете могу да се распитам само овде где видим да има искусних у овој производњи. :)

Оно што ме за почетак занима су информације о сетви која се приближава. Где набављате семе и која количина је потребна? Колико густо се сеје? Да ли нема проблема сејати на тањирано кукурузиште као са пшеницом, или је потребно орање?
Такође ме занима мишљење за ђубрење. Пред сетву пшенице и јечма не бацамо вештачко већ извозимо осоку. Да ли би такав приступ био добар и код ражи?

Хвала на информацијама које сте већ делили на форуму, у наредних годину дана овде планирам да износим своја искуства у процесу производње, све док раж не заврши у оброцима крава. :)
 
Na tanjirano,100-150 kg/kj
Setva oko 15 septembra
Bez djubrenja
U prolece 100 kg/kj kana ako nema stajskog već bačenih
Kosi se u aprilu pred klasanje

Sent from my 5030F using Tapatalk
 
Juce iz razgovora sa drugarom smo skontali da silaze cu imati do kraja maja. E sad posijao bih izmedju 0.5-1 ha smjese stocnog graska i tritikala. E sad moje pitanje je da li moze ta masa da se direktno sijece jer posjedujem taarup kojim sam sjeko stabljike duvana. Ili moram pokositi da se malo prosusi?
 
Ja se brinem da zbog sadrzaja vode nece previse da ga usitni i da bude kao papula. A nisam probao sa ovim da sijece pokoseno. Moze on to pokupiti ali je pitanje koliko ce ga isjeci.
 
Pa da tako sam i mislio. On je moze pokupiti ali isjeci nece moci. Moram zvati nekog da to isjecka onda.
 
Raz za senazu posejana,sad samo kisa da padne
125kg/kj
Bez djubreta osnovnog,icice 100kg/kj kana u prolece
1da873a190d11404c3fb189226d447fe.jpg
1e7f79af8edfc1a8fe9e0664c926d759.jpg
b28463b7c7b6373ae94e0ab088ed5d72.jpg


Sent from my moto e(7) plus using Tapatalk
 
Јесенас сам по први пут посејао раж који би покосио за сенажу. Обећао сам да ћу мало испратити како је текла производња, али ћу написати текст својим искуством, сликама, датумима, итд, када завршим све и имам времена.

Елем, данас сам обишао раж, и изгледа да је клас почео да избија раније него што сам мислио. Колико сам се информисао пре свега на овој теми, овај раж би већ требало покосити?

Сејано је 10. октобра. Био је јако полегао од снега прошле недеље, и није се подизао до негде четвртка. У петак сам га обилазио и уопште нисам приметио да је пре класањем.

KZrOPZV.jpg


ckA65tM.jpg


EifXcbP.jpg


hW38e4O.jpg



Свеједно не бих могао пре јер је сада Ускрс, а за прву половину идуће седмице најављују кишу...
 
Мислиш не фали јој покошеној?

Знам да сада треба што пре али ми не могу одмах због празника... Надам се да ће киша дозволити одмах после празника.
 
Nazad
Vrh