Spremanje rakije od jabuka

Od trijumfa i ostalih stranih sorti dunja nema rakije jer nemaju arome. Bas neki dan mirisem u jednoj ruci trikumf a u drugoj leskovacku. Leskovacka mirisna a trijumf kao karton da mirises
 
Imam jedno pitanje za ovde iskusnije. Imam od prošle godine (rod) a ove urađen prepek (koji nisam razublaživao). Obzirom da tada nisam radio odvajanje srca rakije, da li mogu da ove godine na kazan od 100 l stavim te rakije 25 l i ostatak da dopunim sa mekom od ove godine i onda uradim prepek? Naravno sa odvajanjem prvenca 1,5-2 % , srca do 18 gradi i ostatka patoke. Mada ako se patoka ne koristi za nešto onda ću odmah da prekidam i stavljam drugi kazan.
 
Mozes prepec opet ako zelis da odvojis prvenac ovaj put
Ali bitna stavka jeste da se ta meka i to sto mislis prepec opet podesis na nekih 27% alkoholaa (11 gradi)
Znaci razredi vodom jer taj prepek da kad sipas u kazan bude 11 gradi.
 
Ubovicratko ja jesam odvojio prvenac na toj sto je sad prepek. Nemam sad trenutno podatak kolika je jacina tog prepeka.
Msl sam da stavim tog prepeka 25 l i ostatak do 85-90 l da sipam ovu meku koja je tu megde 10-11 gradi.
I onda da odvojim prvenac pa srce do 18 gradi na luli da to bude srce. A da li cu da ostavljam patoku to se razmisljam jos. Jer ne znam sta cu sa njom.
 
Onda onako - kako sam napisao
Svedi na 11 gradi sve to zajedno, odvojis 1,5% prvenca i prekidas na 19-20
Stim da taj prvenac i patoku cuvas pa kad se nakupi opet ista prcica svedes na 11 gradi prvenca odvajas 4-5% i onda seces na 25 gradi.
To je tzv. reciklaza - to das zenama da prave likere, tinkture posto ta nece imati izrazene arome.
 
Nazad
Vrh