Sorta maline - Fertodi zamatos

Sta je sa fertodijem moze neke slike??
 
Vlado, apsolviraj dobro taj fertodi, ostavio sam 60 ari pod detelinom i cekam tvoje vidjenje. Kad moze kod madjara ,mora da moze i ovde kod mene......
 




- - - - - - - - - -

Ima ih i po metar visine. Po tome se vidi da je Zoran iz Florive prevarant jer se primila 100%, a i nešto mnogo napredna.:sreca:
 
Fertody porastao bas dosta. Razmislicu sta cu sa primercima preko 2m, da li da ih skracujem. Ukus ploda je odlican, mozda i previse secera. Znaci vrh!!! Kada su seceni stari panjevi promaklo je par komada i na svakom je po par grana izbilo krcatih roda. Ako se po jutru dan poznaje bice ovo dobra prica.




 
Interesuje me da li ima neko na prodaju sadnice i koja je cena? Necu da uzimam sertifikovane , mislim isto je to sve osim u kešu::novac::
 
Fertodi je kažu dobra priča a prvo što sam čuo negativno da se sadnice moraju obnavljati posle 5 godina,da li je to tačno?
 
Prvi put cujem. Mislis da se povadi stara i da se sadi iznova? I da je ova varijanta opet odgovara. Ja imam drugu pojavu: sadjeno u decembru 2015 i vec sada se na lastarima pojavile bocne grane, koje moram da secem na 1-2 cm od stabla.
 
Kao što sam već pisao 19 maja na 900mnv zasadio sam kontejnerske sadnice Fertodija. Bilo je to relativno kasno, ali ranije se nije moglo zbog prethodno loših vremenskih uslova.
Nisam neke velike sreće bio ni posle sadnje, jak vetar je 10-ak dana kasnije polomio mnogo sadnica, a ne nekima samo veliki broj liski.
Kod mene takođe puštaju bočne grane, ali sam ja mislio da se to dešava samo na onim čije su liske bile polomljene, pa se kasnije podmlađujući u stvari formirala grana. Međutim, u poslednje vreme vidim da je to gotovo pa "normalna pojava". Lastar i dalje prednjači i raste više u odnosu na njih, ali se i grane razvijaju veoma brzo. Znači nije u pitanju rakljanje kao kod Vilameta na primer, već pravo grananje.
-Da li si od nekoga dobio preporuku za skraćivanje 1-2 cm. do stabla ?
-Da li je moguće ostaviti recimo po dve dodatne grane i takođe ih na proleće vezati na žicu ? Ovo pitam iz razloga što su meni sađenje na razmaku od 60cm. i imao bih prostora za to, bukvalno bi mi u ovoj prvoj godini i odgovaralo, ali naravno ako je to uopšte zbog drugih stvari izvodivo i moguće.
 
Grane skracivanje na 1-2 cm od stabla. Preporuka od rasadnicara. Za koji dan kasapim. A za ovo drugo ne znam. Posle skracivanja inekticid plus kvadris plus aminomax.
 
Evo šta sam ja uradio, pa šta mi Bog da. Ostavio sam ponegde jednu a ponegde dve bočne u zavisnosti od položaja i vezaću ih na proleće po principu kupine. To naravno planiram samo za ovu prvu godinu kako bih nadam se popunio razmak koji imam. Sve ostale sam skratio kako si i ti planirao. Večaras prskanje po onom dobijenom programu.
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko kako se ponašaju hladnjače prilikom otkupa fertodi. Da li je kupuju, Mačva je u pitanju. Kakvo je takođe stanje sa otkupom tulamina u Mačvi? Probao bih neku od te dve sorte zbog male nadmorske visine. .
 
Nazad
Vrh