Solitarne pčele

Za manje nastambe je dobar i ovakav sistem u flašu, vrlo je jednostavno i praktično.
Ubacim cjevčice u flašu i industrijskim fenom zagrijem flašu da se stisne da ne ispadaju cjevčice, ko nema fen može i neki brener ili nagurati cjevčice da budu na knap.

 
У сваком случају ко год и како може да их насели .
Показало се у пракси,од исконске пољопривреде па на овамо,да су изузетно корисни инсекти који су кориснији од медоносних пчела када су у питању неукусни полени и нису пробирачи.Једино им парирају бумбари.
 
Nova nastamba.
Sada sam veći dio pčela preselio tu, u voćnjak kruške.

Ove lijevo tri gajbe je puna trska sa pčelama, a dvije u sredini su prazne, nova trska da pune.
Plan je sve gajbe da popunim trskom, samo dok uspijem.
Sada su već uveliko krenule da se legu i lete.




 
Лепо ово изгледа.
Можеш слободно још један ред гајби између ових јер солитарне пчеле пронађу цевчице веома лако.
И ако остављаш овако целе године можда би било добро да поставиш неку хексагон мрежу - жицу да би заштитио од птица.
 
Razmaknuo sam gajbe da bi mogao lakše ubacivati cjevčice, za sada svakako nisam još ni ove gajbe popunio trskom, ali možda kroz koju godinu da zbijem pa ubacim još jedan red gajbi.

Da u planu je da se na ljeto doda zaštitna žica da ptice ne mogu ulaziti. Napraviću okvir sa žicom koji bih skidao u proljeće kada je intenzivan let pčela.
 
6-7 мм
Њима је милиметар као нама метар.
Да,и њима треба склониште у току ноћи и за време падавина и ветра, посебно јаког.
У току зиме се препоручује топлотна заштита као превентива од смрзавања.
Све што уложите сада и у току године у њих,вратиће Вам се следеће и наредних година вишеструко.
 
koja vrsta trske se koristi? Da li moze bambus?
Ja sam koristio i barsku i bambus i neku smeđu.
Bilo je raznih promjera od možda 5mm do 12mm, pošto ima više vrsta pčela različite veličine pa se legu gdje kojoj odgovara. Naleći će se u skoro svim prirodnim materijalima koji im odgovaraju oblikom.
Od trske napravim snopove i velikom brusilicom isječem na petnaestak cm. Koristim tanku ploču za inox.





 
Imam bambusa, duzine i preko sest metara sa promerom i preko dva cm. Od jednog pruta mogu napraviti ceo snop. Imao sam to u vinogradu-vocnjaku, ali vremenom se rasulo...ali nisam video da su to neki insekti-pcele koristili, niti neke efekte...no mozda se varam.
 
Imam bambusa, duzine i preko sest metara sa promerom i preko dva cm. Od jednog pruta mogu napraviti ceo snop. Imao sam to u vinogradu-vocnjaku, ali vremenom se rasulo...ali nisam video da su to neki insekti-pcele koristili, niti neke efekte...no mozda se varam.
Taj bambus od 2cm je predebeo, rupe trebaju da budu od 5 do 10mm.
A jasno se vidi kada se pčele nasele, zatvore cjevčice sa zemljom.
 
Znaci ipak moze bambus ( ovo je bambus, zar ne), samo da se koriste tanji delovi bambusa!
 
Nazad
Vrh