Solarni sistemi

bikacan

Član
Učlanjen(a)
26 Okt 2011
Poruka
1.765
Lokacija
Kikinda
Da li neko ima solarni sistem On grid, kakva su iskustva?



Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Može malo detaljnije?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Može malo detaljnije?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
Instalirano za probu sistem od 5.5 kW sa svom pratecom dokumentacijom i zamenom brojila. ProizvodnjaFebruar 300 kWh, Mart 480 kWh April 550 kWh, Maj 600 kWh. Sva proizvodnja preko potrosnje se vraca u mrezu i ostaje na raspolaganju za sledecu zimsku sezonu. Presek se pravi 01.04.2024 godine i ukoliko je proizvedeno vise od potrosenog taj deo se otpisuje. Na racunu se dazbine po potrosnji placaju SAMO na razliku proizvedene i potrosene energije, ukljucujuci i PDV. Samo akciza od 7% se placa na sve povuceno iz mreze. Dobra je stvar sto zapravo proizvodim "skupu" struju pa se od dnevne tarife skida razlika, jeftinija nocna koja se potrosi cini najveci deo potrosnje koju zapravo placam.
Rezultat, objekat 80 m2, prosecno izolovan, grejan invertorskom klimom, racun za februar 2400 din, a tu nije bilo prenesene proizvodnjeiz 2022 godine. Trenutno je u programu instalacija toplotne pumpe i povecanje snage na 10.8 kW, skoro pa dupliranje kapaciteta.
Ima tu jos puno sitnih detalja koje sam usput otkrio i koji ce povecati efikasnost sa sitnim izmenama kompletne instalacije.

Napomena: Sistem koji nije prikljucen na EPS je cisto bacanje para!
 
Koju TP planiras ?

Negde sam procitao da je eps popustio, na startu nije bilo povoljno valjda je sva razlika odlazila na placanje poreza epsu.
 
Koju TP planiras ?

Negde sam procitao da je eps popustio, na startu nije bilo povoljno valjda je sva razlika odlazila na placanje poreza epsu.
Kinesku ali sa Mitsubishi kompresorom . Tu je pozeljno staviti takozvane "Fan-coil" grejna tela jer oni leti rade umesto klima uredjaja a nisu mnogo skuplji od obicnog radijatora
Da EPS je drasticno promenio sistem a i sva procedura se uradi za 15 dana ako je izvodjac firma sa iskustvom a ne neka trange frange
 
Poslednja izmena:
Koliko je koštala prvobitna investicijja?
Prvobitna instalacija 7000 europskih. Ali to je cena sa broilom, sa svim taksama za prikljucenje na EPS, sve novo, atestirano za Srbiju i sa garancijom.
Garancija na panele 25 godina na invertor 10 godina, s tim sto je odmah ugradjen hibridni invertor 10 kW tako da prosirenje sistema zahteva samo nekoliko panela. Usput invertor podrzava i akumulatore koji su poprilicno skupi ali ako dodje do restrikcija i ta opcija postoji.
 
Možeš li podijeliti nešto preciznije podatke:
- tip/model fotonaponskih panela i njihov broj,
- proizvođač/model hibridnog invertora,
- 5,5 kW je snaga invertora ili panela. Kolika je ona druga?
- proizvođač/model TP,
- imaš li spremnik topline (pufer) i koliki,


Kod vas je velika prednost da se poravnanje radi 1. 4. U HR se radi 31.12., a s obzirom na to da je proizvodnja u prva 3 mjeseca mizerna, treba platiti sve potrošeno jer nema zalihe. Svaki mjesec se radi financijski obračun i eventualni financijski višak proizvodnje se prebacuje u slijedeći mjesec. Proizvedeni kWh koji se utiskuju u mrežu se sve do 31.12. zbrajaju. Na kraju godine povrat u mrežu treba biti manji od potrošnje iz mreže. U protivnom se gubi status samoopskrbnog potrošača i prelazi u puno nepovoljniju kategoriju potrošača s vlastitom proizvodnjom.
 
Možeš li podijeliti nešto preciznije podatke:
- tip/model fotonaponskih panela i njihov broj,
- proizvođač/model hibridnog invertora,
- 5,5 kW je snaga invertora ili panela. Kolika je ona druga?
- proizvođač/model TP,
- imaš li spremnik topline (pufer) i koliki,


Kod vas je velika prednost da se poravnanje radi 1. 4. U HR se radi 31.12., a s obzirom na to da je proizvodnja u prva 3 mjeseca mizerna, treba platiti sve potrošeno jer nema zalihe. Svaki mjesec se radi financijski obračun i eventualni financijski višak proizvodnje se prebacuje u slijedeći mjesec. Proizvedeni kWh koji se utiskuju u mrežu se sve do 31.12. zbrajaju. Na kraju godine povrat u mrežu treba biti manji od potrošnje iz mreže. U protivnom se gubi status samoopskrbnog potrošača i prelazi u puno nepovoljniju kategoriju potrošača s vlastitom proizvodnjom.
Paneli su TRINA SOLAR 550W 10 komada
Invertor HUAWEI SUN2000KTL10M1 Hibrid on je vec sposoban da gura 20 panela. Cak u nekim opstinama daju subvenciju 70.000 din po kW sto je bar 50% cene
 
Čitajući tvoj post o isplativosti investicije bio sam malo skeptičan.Moj drugar je pre oko godinu dana instalirao 5kw i neki dan mi je pokazivao račun Kaže da u ovoj državi je to totalno neisplativo_On ima već ugrađenu TP.
 
@sorin,
hvala na info. (y) :ppozdrav: Jesi li taj, duplo jači model invertera ugradio jer uskoro namjeravaš poduplati polje panela ili nema slabijeg trofaznog hibridnog invertera u ponudi? Meni će također trebati trofazni snage 5-6 kW, a imam želju kupiti hibridni da nisam ovisan o ispadima el. mreže. Baterija (jako skupe) bih stavio samo toliko da mi mogu osigurati nekoliko sati rada hladnjaka, zamrzivača, 2-3 led žarulje i zimi pumpe centralbog grijanja. Panela bih stavio oko 50% nešto više od snage invertora zbog boljeg iskorištenja invertora u zimskim mjesecima.
 
Što sadrži tih 5000 eura? Kompletnu elektranu, ili? Bitno je i čije su komponente, neki brend ili no name kinesko.

Mislim da se kod nas sad kreću cijene oko 1200-1300 eura/kW za kompletnu elektranu neke srednje kvalitete. Pdv nije u cijeni jer se kod nas ne plaća, ako ovlaštena firma nabavlja materijal i izvodi radove. Ne isplati se posebno kupovati komponente jer se onda plaća pdv na njih, a netko ovlašten ionako mora dati papire da je sve izvedeno u skladu s propisima.
 
Nazad
Vrh