Soja 2024

Meni je apolo u dzambo vrecama, a pelikan na gomili. Nisam prodao sve jesenas bas zbog setve. Sada onaj otpad vratim na gomilu i to se sve proda tek kada se uverim da nece biti presadjivanja. Ovo sa gomile bice malo teze da se kofama puni selektor, al jbg... Iz vrece ide samo. I posle selektora kofama punim prikolicu da spirala ne bi lomila zrna i kofama punim sejalicu na njivi.
6a270e0f1d1f1e7b902b306f916e7650.jpg


Послато са M2002J9G помоћу Тапатока
 
Imam valjevke za prodaju ako nekom treba. Biće sigurno 1 tona viška.

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
 
Kolika norma sjemena Wendy se pokazala najbolje?Sijem je prvi puta .U njihovim prospektima pise 110 kg ali ako netko je sije gosinama sigurno je relevantnije od promotorskih prica.
 
Meni je to puno. Sejao sam je pre par godina i ne sećam se tačno ali oko 80-85 kg. mada je pitanje i krupnoće semena, priprema zemlje...
 
Da li ce te bacati nesto od vestaka za soju? Ja se jos dvoumim,mislim da ce ove godine ici bez vestaka.
 
Ove godine idem na minimalna ulaganje . Evo danas start . Eksperiment sa ekstremno malim ulaganjem. Na 4.5 ha wendy domace sjeme ,neselektirano. Predusjev kukuruz . Jedan prelazak plitko jesenas kratkom tanjiracom .. Danas prvo prskalica total,senkor i s metalohlor (total skoro da nije ni trebalo). Onda bacanje soje rasipacem
Otislo oko 70kg po ha .Zatim jedan prohod opet kratkom . Kad se prosusi ice kembridz. Vidjecu razliku od sjetve sijacicom najesen ako Bog da. Radio sam vec tako , nije lose.Ako zbavim navigaciju bice bolje , ako ne , ..ko i do sad.
 
Evo sad vidim stize kisa. Za ovaj slucaj bice dobra za zemljisne herbicide ,mozda samo bude malo kore jer ce pasti na vlazno , al krupno je uradjeno pa nece valjda biti strasno.
 
Ove godine idem na minimalna ulaganje . Evo danas start . Eksperiment sa ekstremno malim ulaganjem. Na 4.5 ha wendy domace sjeme ,neselektirano. Predusjev kukuruz . Jedan prelazak plitko jesenas kratkom tanjiracom .. Danas prvo prskalica total,senkor i s metalohlor (total skoro da nije ni trebalo). Onda bacanje soje rasipacem
Otislo oko 70kg po ha .Zatim jedan prohod opet kratkom . Kad se prosusi ice kembridz. Vidjecu razliku od sjetve sijacicom najesen ako Bog da. Radio sam vec tako , nije lose.Ako zbavim navigaciju bice bolje , ako ne , ..ko i do sad.
Sta ako ti se pokazuje ovakav ( meni smesan ) eksperiment solidan po prinosu, odnosno uz niz pozitivnih faktora koji su potrebni za tako nesto, sta dalje prebacis se na ovakav primitvan nacin setve?
 
Sta ako ti se pokazuje ovakav ( meni smesan ) eksperiment solidan po prinosu, odnosno uz niz pozitivnih faktora koji su potrebni za tako nesto, sta dalje prebacis se na ovakav primitvan nacin setve?
Ako nebude razlike sto da ne . Bitna je profitabilnost jelte ,ako je bude . Imam osjecaj da ce ove godine biti tesko ostvariti zaradu u ratarstvu ,zato u ovom eksperimentu ne lovim visok prinos nego manja ulaganja . Samo je ovde ukupna matematika i racun malo drugaciji ,npr zakup zemlje je odo 150 do 170e po ha. Cijena soje u otkupu zadnjih godina je ovde 5 do 10 posto niza nego u Srbiji. Dalje sta sam primijetio kod ovakve sjetve . Dosta ranije totalno sklopi pa nije bilo druge korekcije. Nema uopste nisko postavljenih mauna pa je lakse kombajniranje, ne ostane skoro nista ...
 
Ići rasturivačem pa drljačom ?Ja tu baš ne vidim uštedu u odnosu na sejčicu.
Druga stvar uz sejačici je manji rizik od praznog prostora.Mislim generalno setva je posle razbacivanja veštaka i prskanja najjeftinija oeracija.
 
Nazad
Vrh