Soja 2020

Koju sortu preporucujete za nekog ko seje prvi put soju ? Bitno mi je da se ne otvara jer ne znam da li cu pogoditi pravi momenat za zetvu, pa da ne platim danak neiskustvu odmah i ovako je najvise sejem da ocistim njive od sirka a ne smem tu suncokret. Planiram da je sejem na 70cm medjuredno.
 
Koju god , ali za zemlje gdje nije nikad bila soja bitno je kvalitetna inokulacija a nebi bilo ni loše ako soja bude žuta u početku da se ide sa azotom bar folijarno . Najbolje uz prskanje za korekciju rastopiti ureu možda 2 puta dok se ne formiraju kvržice na korjenu.
 
Prvi put ide soja na mojoj njivi a na drugoj nije bilo sigurno zadnjih 7 godina koliko je radim, a zemlja je recni nanos najkvalitetnija koju imam ( zato mi se i namnozio sirak 5 godina kukuruz). Jake rose, blizu podzemne vode jedan agronom mi rece prakticno kao stvoreno za soju.
Da li ici nekim ANom predsetveno ? Nisam isao nista osnovno jer za kukuruz dobro djubrim a analiza je pokazala pre 2 godine P 27 a K 32 pa rekoh da ne pravim trosak bez veze.
 
Riječni nanos je najbolja zemlja kja može biti i za kukuruz i za soju nemaš šta brinuti , Posij rano , ne plaši se poplave ako je nebranjeno , soja će preživjeti . Nikakvo djubrivo ti nije isplativo, možda samo u korekciji da dodaš rastopljenu ureu prve godine . Čička oće biti tu jer imam takve zemlje , on je uporan i dosadan , ali bentazon ga prži samo tako . Javi prinose najesen .
 
Inokulacija pod obavezno,ubaci i one slavol s i slicne ,nije skupo a ne moze skoditi.N mozda ako dok je mala se zuti,ali ako je zemlja pogodna za soju ,ne bi trebalo,bitno je na jesen da joj das P i K.
 
Zbog ogromnog deficita vlage u zemljištu planirao sam da ove godine sejem soju ređe nego prethodnih godina. Međuredni razmak je 70 cm, a planirao sam da je sejem ili na 3.7cm, ili još verovatnije na 3.9cm rastojanja u redu. Sa 3.7cm je isejani sklop oko 386000 biljaka po hektaru, a sa 3.9cm sklop je oko 366000 biljaka po hektaru. Sorte su Wendy i Rubin. Šta mislite, da li je to mali sklop?
 
Zbog ogromnog deficita vlage u zemljištu planirao sam da ove godine sejem soju ređe nego prethodnih godina. Međuredni razmak je 70 cm, a planirao sam da je sejem ili na 3.7cm, ili još verovatnije na 3.9cm rastojanja u redu. Sa 3.7cm je isejani sklop oko 386000 biljaka po hektaru, a sa 3.9cm sklop je oko 366000 biljaka po hektaru. Sorte su Wendy i Rubin. Šta mislite, da li je to mali sklop?
Ja 3,7 sejem na 50 cm i super rodi a na 70 cm mislim da je mali sklop ...
 
Nije mali,nek se grana.
@dukej Ja sa nodetkom sam sejao na 70cm Savu prvi put prosle godine tako sto sam na menjacu samo prebacio lanac da vrti najbrze ploce,nisam menjao lancanik na pogonskoj osovini za onaj manji,a ploce mislim da imaju 70 rupa ,no nisam siguran.
 
Za wendy sklop preporucen je od 450 000 do 500 000 biljaka za rubin 400 000 biljaka , a ne 386 000, slobodno ti povecaj gustinu semena ... @dukej
 
Moje njive su u delu atara koji je jako vodopropustan (ili bar vodopropustniji od drugih delova srbobranskog atara - da se ograničim samo na naš atar), i useve skidamao bar nedelju dana pre nego ostatak našeg atara. U sušnim godinama soja jako podbacuje, a u kišnim rodi dobro. Npr. 2017. je rodila oko 300 kg po jutru, 2018. oko 2300 kg/kj, a prošle oko 1300 kg/kj (u proseku).
Zalihe zimske vlage od prošle zime su bile nikakve, cela sezona slaba sa kišom (vodio sam evidencuiju u temi o vremenskim prilikama ovde na forumu), druga polovina leta i jesen još gora po pitanju kiše, evo sad zima takođe bez padavina. Znači vlage nema pa nema. E sad koliko tu veliki sklop vredi bez vlage? Ako bude kišna godina i manji sklop će dati solidan prinos, a ako ne bude računam da bi manji sklop lakše preživeo. Rekordi i max. potencijal me ne zanima, zanima me samo da ne bude totalni fijasko.
 
Mislim da se može ići sa malo manjim sklopom a da ne utiče na prinos.Ranije smo sejali sa burazerovom sejalicom koja je raširena na otprilike 55cm i bacala je negde oko 70-75kg/ha i pločama sa 72 rupe i prinosi su bili sasvim dobri.Razmak je tako podešen da bi Imt 539 mogao da seje bez širenja točkova,a i u prskanju onda ulazi bez širenja traktora.Prošle godine sam sejao sa nodetkom na 70cm a na jednoj parceli sam sejao sa pogonom prvi ispod najgušćeg sklopa a na drugoj je podešeno na najgušći sklop.Prinos je bio skoro isti po ha samo što je na prvoj parceli bilo krupnije zrno soje.Ploče su sa 96 rupa.Burazer još uvek seje na 55cm.
 
Te sve prinose sto si naveo tih godina i ja sam bas iste imao sem prosle gde sam imao oko 1700kg prosek, moj savet je da ispostujes broj biljaka po hektaru sto su dati za tu sortu jer nije klijavost 100% a i ako bude problema nekih neces imati sklop i bice jako retka @dukej ,,, a @emigrant pricas o 75kg a koliko je bilo biljaka po hektaru ko zna masa zrna nije ista kod svake sorte ...
 
Kod nas ima ko seje sa pneumackom na 70cm izmedju redova i trose samo 30kg po kj, a ima ko seje sa Imt za psenicu sa po dva reda jedan pored drugog i utrose 100kg semena po kj. na kraju istu kolicinu roda izvuku.
Ja sejem odavno na 50 izmedju redova, 3,5cm u red, ubacim oko 40-45kg po kj. Prosle godine na jednu parcelu od 2kj spao je lanac i sejao na 4,9cm. Kad sam zavrsio njivu primetio sam, ali je vec bilo kasno. Nije se primetila nikakva razlika u vegetaciji, cak je rodila malo vise nego ona gusca, po bunkeru, samo ne znam tacno koliko posto nisam merio jer sam istovarao kuci.
Ima ljudi koji su trazili na 2,9cm da im sejem usluzno, na kraju nije bilo razlike. Izgleda da nema pravila, zavisi od godine do godine.

Послато са Mi_6 уз помоћ Тапатока
 
Evo vec poslednje 4 godine sejem wendy,pre 3 godine sam je sejao na 2,9 u redu,cak mislim i na 2,7 tako nesto ne mogu tacno sad da se setim na nagovor jednog coveka kaze on samo ti udri gusce mora tako,te godine sam je sejao tako gusto i NIKAD vise u zivotu,prosle sam posejao na 3,3 i 3,5 ,ove cu i jos redje, i da ja sejem na 70 soju.
 
Ja vec godinama je sejem na 5 x 50 cm medjuredno a u redu na 4.4 cm bez obzira koja je sorta i koliko kg se potrosi po kj.
Neko iskustvo mi govori da dosta bolje prolazi sa vecim razmakom u redu a da je manji razmak medjuredno nego suprotno.
 
Nazad
Vrh