Soja 2018

Generalno ovo je bila godina ranijih sorti, ranije posejanih. Sve ostalo je dalo manje nego te sorte. Od sortimenta ove godine je posejana Sava, Apolo, Bel(u)ga, Palador, Wendy i Rubin. Verovatno sledece godine vrlo slican sortiment, ali jos je daleko sledeca setva.
 
Koliko je dao onaj Rubin što je polego sa slike? Uglavnom praktikujem dve sorte raniju i kasniju i baš ove godine posejem obe kasne,a godina je definitivno pogodovala ranijim sortama.
 
U našem ataru je Wendy bila najprinosnija, iako se po izgledu činilo da će to biti Rubin.
 
Kod mene lično najbolje se pokazala wendy ,rubin za nijansu lošiji,fantast i trijumf dosta lošiji od prve dve.Kod nas nije baš bila neka godina zan soju koliko je obećavala iz početka avgustovski vruć vetar i nedostatak padavina uzeo je danak.Za razliku od ranijih godina malo sam ranije posejao i imao sam odlično nicanje s obzirom da je pola atar bilo šareno.
Za sledeću setvu ostavio samo wendyu uzeću nešto malo rubina od drugara i potrudiću se da nabavim palador i belugu za probu.Polako napuštam ns sorte(nažalost).
 
Rubin je uglavnom svuda bio naslonjen, izmrsen, robustan i ponegde popadao, ali nije nigde prebacio 2600 kg/kj. U proseku mislim da je tu oko 2300-2400 kg/kj, ali nisam jos tacno racunao. Wendy je bila bolja ponegde i za 200-400 kg. Sava je tu negde oko rubina, ali se mnogo lakse kosila. Belga je bila isto u rangu wendy, ali prosle godine nije joj bila ni blizu tako da cemo za nju jos videti. Palador iako nije obecavao bio isto odlican, mada se uzasno tesko kosi jer je zelen, a mauna zrela.
 
Rubin je uglavnom svuda bio naslonjen, izmrsen, robustan i ponegde popadao, ali nije nigde prebacio 2600 kg/kj. U proseku mislim da je tu oko 2300-2400 kg/kj, ali nisam jos tacno racunao. Wendy je bila bolja ponegde i za 200-400 kg. Sava je tu negde oko rubina, ali se mnogo lakse kosila. Belga je bila isto u rangu wendy, ali prosle godine nije joj bila ni blizu tako da cemo za nju jos videti. Palador iako nije obecavao bio isto odlican, mada se uzasno tesko kosi jer je zelen, a mauna zrela.


Još da ste i kiše dobijali,kakvi bi tek tu prinosi bili.
 
E da je u avgustu pala kad je trebalo bila bi godina za pamcenje, mada i ovako smo se dobro provukli kako se cinilo u jednom momentu sa nedostatkom padavina.
 
Kod mene takođe prosek 18 metara po k.j.Najbolja je bila nulta Z.P Selena.Ne znam šta im radite kada rodi 3 tone po k.j ali glavnu ulogu kao i u svemu igra klasa zemlje i naravno kiša za Sv.Iliju koja nas obavezno promaši.
 
Kod mene lično najbolje se pokazala wendy ,rubin za nijansu lošiji,fantast i trijumf dosta lošiji od prve dve.Kod nas nije baš bila neka godina zan soju koliko je obećavala iz početka avgustovski vruć vetar i nedostatak padavina uzeo je danak.Za razliku od ranijih godina malo sam ranije posejao i imao sam odlično nicanje s obzirom da je pola atar bilo šareno.
Za sledeću setvu ostavio samo wendyu uzeću nešto malo rubina od drugara i potrudiću se da nabavim palador i belugu za probu.Polako napuštam ns sorte(nažalost).

Zato ja preferiram raniju setvu (iako ljudi s vise iskustva, napr. Cici, Peet itd. seju deo (ili vecinu) soje posle prvog maja), jer kod nas avgust uglavnom bez kise...
2060 kg/kj je prinos ove godine, ako sam dobro izracunao (Wendy). Djubriva 0 (prosle godine pod kukuruz baceno lepo i na jesen i u prolece, a kukuruza na toj parceli skoro pa nije rodilo te prosle godine...). 3 tona/kj je - cini mi se - kod nas mission impossible...
 
Ja zbog drugih obaveza često sejem oko prvog maja ove sam poranio 10-15 dana.Nema tu nekog pravila,kako se nameste padavine.Ima kod nas sad u ataru junska setva ako preskoče 500 kg da skaču do plafona.
 
Na 26kj izmereno 56600kg,sorte wendy i trijumf.Setva sredina aprila,bez đubriva ,padavine po kao poručene ,dva puta previše.Da nije bilo 7 dana feniranja u avgustu bilo bi još 150kg kj,.Zemlja prva i druga klasa,predusev soja kukuruz i pšenica.Delimično pokriven gubitak od prošle godine(310kg kj) da nije cena ::lose::.Wendi rodnija:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Ja nisam ostavio seme.Nejednako ziri,teško se radi a izgleda ružno zbog crnih fleka kada bi je ostavio u kućnom lageru .Bel(u)ga ostavlja bolji utisak pogotovo ako se seje na 50cm.
 
Nazad
Vrh