Soja 2018

Ali ova kisa ce ubrzati i sarzevanje i to podjednako sazrevanje sto je vrlo vazno kod soje. Uglavnom kad god je kisa pala pred sam kraj vegetacije ta soja je ubrzala zrenje i lepo i podjednako sazrela.
 
Hoce kad je celogodisnja susa, i to samo u nekim sortama. Sad ipak nije bio taj slucaj. Uglavnom ta zadnja letnja kisa nesto krije, a verovatno slede nesto hladnije noci pa to bude signal soji da zavrsava posao. Pratio sam to vise godina i uvek bude isto. Soja uglavnom je sva pri kraju vegetacije u zavisnosti od roka setve, ali manje vise sve su pri samom kraju, a neke i na kraju. Moje soje koje su posejane uglavnom nisu ni jako rane ni jako kasne i vegetacija im je u 10-15 dana. Sava redovno stize prva, a onda posle nje Rubin i Vendi. Ostale sorte uglavnom imam na ispitivanju pa ako brodju udju u setvenu strukturu. Sava je standard po meni kao i Rubin. Bila je dobra i Angela, ali nje nema vise, zamenila je Wendy mada je ona nesto krace vegetacije tu kao Rubin.
 
Ja sam pretprosle godine poredio rubin i wendy na istoj njivi i rubin se pokazao ipak zanemarljivo slabiji ali uglavnom je kvalitetnije i lepse zrno a cini mi se i da ujednacenije sazreva od wendy

- - - - - - - - - -

Kod nas vise kisa pada
 
Videcemo sta kaze kantar ove godine. Za sad mi Rubin deluje vrlo, vrlo mocno i obecava jako puno. Wendy i inace nije visoka soja, ali prijatno iznenadi da se covek prosto pita kako i odakle. Ova kisa ce sigurno dobro doci za ove dve sorte da zavrse kako trebe svoj ciklus. Narocito je Rubin u vasem ataru delovao dobro. Bio je sa skoro svim zelenim lsicem, dok je kod nas vec poceo da zuti, mada je jos daleko od gotovog. Sava je uglavnom pred samim krajem i mislim da bi zetva na parcelama sejanim 14. aprila pocela za predstojeci vikend. Ovako posle ove kise videcemo kad ce da krene. Uglavnom sve ide dobrim tokom.
 
Poslednja izmena:
Gledam jednu soju na repištu leži dole na zemlji stabljika debela ko palac zrna ko klikeri ,znam gazdu da seje Gorštak al me zbunjuje što je već za vršidbu,nekako mi je rano za njega ,no soja izgleda monstruozno.
 
Poslednja izmena:
To je odlično svaka čast ne verujem da će kasnije sorte dati više,samo manje moje mišljenje,ova godina je za ranije sorte ko je uspeo da rano i poseje taj je ubo pravu varijantu.
 
Nazad
Vrh