Soja 2018

Poz za sve kolege. Prvi put sejem soju, mala parcela 37 ari(za probu). Predusev krompir, moze li mi neko dati neki savet u vezi odabira, i jel ima neko za prodaju?
 
Prvenstveno bih Valjekvu I Maximus. Ne znam kako bih se Belga kod mene pokazala, ali videću pa se javim. Čija je to sorta i koja je grupa?
Prva grupa zrenja,Cosun Seed,stabilna,rodna,ne poleze,prvi sprat mahuna na dobrom odstojanju od zemlje,pogodno zbog kombajniranja,grana se dibro,krupno zrno.

Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Belga je sve osim pogodna za kombajniranje...

Послато са GT-I9195 уз помоћ Тапатока
 
Moj brat je imao prošle(2017) godine Belgu, ujednačeno je sazrela i nisam primetio da je kombaju bio problem pri vršenju.
 
A 2016? I ovaj što je išao sa presom posle sve je jaukao... Prošle godine je sve otišlo u majčinu, ja gledam normalnu godinu...
 
Gledao sam prošle godine Belgu kod Ljuše i zdravo je bila zelena a ako ne grešim nije sazrela do kraja oktobra na onakvoj godini.
 
Otkosi su bili sve na gomile pa je baliranje bilo zajebano, i na kvačilo i svega...
 
Koliko efikasno mogu da se suzbiju palamida i pepeljuga u soji,razmisljam da ubacim soju zbog plodoreda,da mi bude kao predusev za jecam....nisu to nesto dzunglovite parcele,ali ima onako na krugove u pojedinim njivama? I jos jedno pitanje,kakav se prinos moze ocekivati na teskoj crnoj zemlji?
 
A 2016? I ovaj što je išao sa presom posle sve je jaukao... Prošle godine je sve otišlo u majčinu, ja gledam normalnu godinu...
Kada kazem pogodna za kombajniranje mislim na to da prvi red mahuna nije previse blizu zemlje,zbog gubitaka u vrsidbi,bila je 2016 na istoj njivi sa maximusom i angelom,najujednacenije je uzrela,nista se teze nije kombajnirala,a prinosom je ove dve pobedila,sa 2850 kg po kj u istim uslovima.:ppozdrav:
 
Svaka čast. Sazreva i kod nas ona ujednačeno ali zrno i mahune budu suve a stablo zeleno i žilavo. Bukvalno stane izmedju lanca u grlu i bubnja (tu gde se nalazi skupljač kamena) i dok se ne nakupi puno mase tek onda uleti u bubanj i tako onda i busen izadje nazad na otkos... Isto se ponaša i Rubin. Nisam nikad sejao te dve sorte ali sam ih radio dosta uslužno. Dobre su i jedna i druga što se tiče roda, ali kod nas ih seju samo oni koji plaćaju kombajniranje i bole ih kako se kombajn ponaša...
 
Svaka čast. Sazreva i kod nas ona ujednačeno ali zrno i mahune budu suve a stablo zeleno i žilavo. Bukvalno stane izmedju lanca u grlu i bubnja (tu gde se nalazi skupljač kamena) i dok se ne nakupi puno mase tek onda uleti u bubanj i tako onda i busen izadje nazad na otkos... Isto se ponaša i Rubin. Nisam nikad sejao te dve sorte ali sam ih radio dosta uslužno. Dobre su i jedna i druga što se tiče roda, ali kod nas ih seju samo oni koji plaćaju kombajniranje i bole ih kako se kombajn ponaša...
To je druga strana price,ako mi naplati 5000 po kj,zasto bi ja brinuo.
 
Pa to ti i ja kažem. Da imaš tvoj kombajn verovatno je ne bi sejao. I mindjušar je sejao belgu dok nije kupio kombajn, sad je više ne seje...
 
Nazad
Vrh