Soja 2017

Pokusaj ipak nesto posejati dosta kasnije!
Prekjuce u Ilandjnski rit kod nas obilazio sam neke parcele pod sojom. Moj Trijumf je posejan 15 Maja i nema neku visinu, mahuna ima i nadam se nekom prinosu od 1400-1500 kg/kj ali preko puta ima jedna parcela (od Pere Stefan Sciru, ovo pisem zato sto ga clan talianu i cicimoric zna) posejana oko 28 Maja i visine je nekih 1.4 m, modra sa neverovatno koliko mahuna! Tu ce biti roda kao u vrlo dobrim godinama!
 
Čoeče dobili ste preko 70 lit. kiše iz zadnje dve ture pa normalno da vam tako izgledaju kasno sejane soje...Mi te količine vode možemo samo da sanjamo...tako da ta kasnija setva kodnas bi popušila samo tako ne bi imali ni tih par stotina kg.:ppozdrav:
 
Peet@Kad bi došao jednom ovamo do nas shvatio bi da ta zemlja NIJE ista kao vaša...Tamo kod vas te kasnije mogu da čekaju kišu do mile volje kada imaju vlage odole koliko toliko...A kod nas bi se osušile čekajući kišu ipak je ovamo višlji teren i zemlja je oceditija od vaše.Tu padne ista količina vode kao i kod vas tvrdim da možemo 3 dana ranije da idemo u njivu od vas...Ima i ovde posejane sredinom maja,ostala je mala,zeleni se još,razgrnuo pre neki dan mahune pljosnate sa zrnom veličine sočiva i nema ništa više mahuna u odnosu na ranije setve,krenula i ona da se suši polako zato što nije dobila kišu da je drži dalje u životu...To stoji što ti kažeš u godinama kao što je bila prošla...tada pomažu i avgustovske kiše ali ove godine su izostale i ovde soja nemože da čeka kada su napolje temperature blizu 40 stepeni...kuca joj ubrzano biološki sat i to ti je...:ppozdrav:
 
Danas malo kosili, oko 7-8kj a prinos blagi užas ali no, od 400-500kg kj, sorta sava i apolo.Isto uslužno ovro 2kj i prinos šac metodom oko 500kg po kj.
 
@radoslav78z
Mislis da sam bolje prolazio sa kukuruzom? Sa 30 kj necu izvuci 2.5 vagona! Psenica, prosek 3600 kg/kj kad podvuces crtu, uzas! Suncokret na ceni od 35 din opet sranje!
Sta posejati onda?
 
Kod te kasne setve se ja bojim i za nicanje, Šta ako zasuši, u proleće vetrovi časkom isuše zemlju pa onda ako soja nejednako nikne onda je problem u vršidbi, jedna zrela, druga zelena... Video sam danas šta znači nejednako nicanje, proleće je bilo hladno, soja sa lošom energijom, pokorica i eto ti sad pored svih drugih nedaća problem, u vršidbi.

Što se tiče ovih kasnih sorti, ili kasne setve, njima tek predstoji nalivanje mahuna, a to je period kad soja traži mnogo više vode nego pre toga. Zahvaljujući tome i izgledaju dobro, ali ako u narednom periodu ne bude kiše neće ni one napraviti bog zna šta iako sad izgledom obećavaju.

- - - - - - - - - -

Peet@Kad bi došao jednom ovamo do nas shvatio bi da ta zemlja NIJE ista kao vaša...Tamo kod vas te kasnije mogu da čekaju kišu do mile volje kada imaju vlage odole koliko toliko...A kod nas bi se osušile čekajući kišu ipak je ovamo višlji teren i zemlja je oceditija od vaše.Tu padne ista količina vode kao i kod vas tvrdim da možemo 3 dana ranije da idemo u njivu od vas...Ima i ovde posejane sredinom maja,ostala je mala,zeleni se još,razgrnuo pre neki dan mahune pljosnate sa zrnom veličine sočiva i nema ništa više mahuna u odnosu na ranije setve,krenula i ona da se suši polako zato što nije dobila kišu da je drži dalje u životu...To stoji što ti kažeš u godinama kao što je bila prošla...tada pomažu i avgustovske kiše ali ove godine su izostale i ovde soja nemože da čeka kada su napolje temperature blizu 40 stepeni...kuca joj ubrzano biološki sat i to ti je...:ppozdrav:

Ma kakva soja, bitno je da u srbobranskoj zemlji rode kaputi ako baciš dugme. :sjasi:
 
PO selu se svašta priča od 200 do 1200 kg po jutru. Kod nas jedan deo ogleda uzreo, a drugi nije. Takođe rubin na drugoj parceli još zelen i reklo bi se da obećava. Inače repa je predusev.
2LAiUDe.jpg

HsDOVTQ.jpg
 
Nazad
Vrh