Soja 2016

I ja sam večeras završio sa maksimusom, prinos od njive do njive...... od 2070kg pa do 2748kg po kj.....
Počeli smo i galeb ali verovatno nastavljamo posle najavljene kiše.....
Ostaje na kraju gorštak.....
 
Sale fali ti jos tona. To tako ne ide.

Falilo nefalilo tako je ove godine kod mene, sava na slami daleko bolja ali slabije curi dok apolo slabiji na slami ali 200-300kg po kj više, sve u svemu zadovoljan sobzirom na količine padavina (obilazile nas kiše) ponaročito u prvom delu vegetacije (maj, jun), no videću kakav je prosek kad sve sračunam.
 
Bas volete taj gorstak. Kameni - gorstak, sale ratar - sava :ppozdrav:
Nisam dodao u svoj izvestaj, da je soja sejana bez zrna djubriva (prosle godine je bio kukuruz, sa ogromnom masom, i ocajnom prinosom, a taj predusev je bio djubren sa 170-180 kg/kj 3X16 pre oranja, i isto toliko uree 2 ned. pre setve, "pod spremac"). ((O prskanju ne bih, mislim da sam ranije pisao i o tome + 2 dana cupanja, to mozda nisam napisao)).
Takav - ni blizu takav - prinos nismo imali suncekretom (nikad), ali suncokret smo stalno titrali min. dj.-om (i osnovnom, i predsetvenom). Ja zadovoljan... Samo da probam jos ove gore navedene sorte, pa i maximus, i apolo... :haha: Kao moj majstor sto kaze, "ko voli inovacije, mora da experimentise" :haha:.
 
Danas na njivi, kosim drugaru savu i pričamo u kombajnu..... spominje moj sagovornik MOMUSARIĆA (našeg člana) i njegovu " ŠUT METODU" provere zrelosti soje......
Dok sam ja kosio, pored save je gorštak.....vidim ja da drugar "šuta" gorštak..... i dolazi u kabinu i kaže: Evo i gorštak ispada dok ga šutam !!!!!!!!!!!!
Na kraju sam malo zakosio na ovratinama gorštaka i ta šut metoda NE VAŽI za ovu kasnu sortu....:osmeh:




P.S. Moraće se oglasiti naš kolega MOMOSARIC u ovoj temi i objasniti kako se šuta soja!!!

Dali "UZ" ili "NIZ" dlaku......:haha:
 
Nisam imo gorštak pa neznam za njega :osmeh: . Netreba šutirati baš golmanski , nego ko kad se dodaje lopta .:haha: Ima i druga metoda , uzmeš zrno izmedju prsta i ako noktom možeš da urežeš trag , da bude ko zrno kukuruza , onda nije još za vršidbu.
 
Ja sam na pola skidanja soje,za sada je prosek 1900kg/kj,ostalo je jos polu zeleno,tjs ima dosta zelenog lisca,mada vidim da se to brzo menja.
 
Meni je ostalo još 7 k.j Galeba.Mahune su 90 posto zrele ali je stabljika zelena kao jed,visoka 2 metra i dobro povaljana.Hteli smo pred kišu da je skinemo ali je u tom delu atara kiša poranila i napravila blato.Ne brine me ovo vreme koliko miševi koji se gozbe za sve novce.
 
Na sojišta sejem kukuruz pa se ne jedim ali koliko čitam postove jedino kod tebe i mene ima miševa u soji dok niko drugi ne piše o tome ili sam ja preskočio te postove.
 
Ja sam juče uzimao uzorke zemlje sa sojišta za analizu. Špacirao sam i uzduž i popreko preko svih parcela i nisam video nikakve tragove koji ukazuju na prisustvo miševa.
 
Da, ima i kod nas miseva. Par "gromila" sam presekao... Uradili su dar mar. Praticemo situaciju, zbog psenice.
Najjaci je prizor bio, mis bez glave, na hederu (gore na ivici, t.j. kod hidraulicnok creva).
 
Nisam primetio uopšte prisustvo miševa na sojama, ali zato ima onih smrdibuba more jedno...... U zrelim sojama tj; gde je masa suva tu ih skoro da i nema, a gde su soje zelene, rubni redovi, ovratine, ispod drveća..... tu ih bude i u bunkeru zajedno sa zrnom....
 
Nazad
Vrh