Soja 2016

Ako je soja u podmakloj fazi zrenja total moze komotno. Nije vise moguce da ga ugradi u zrno i nece biti vidljiv na testu.
 
Ovde smo imali problema sa samoniklim suncokretom ali su momci ocistili. Covek sa slike je visok preko 190 cm.


23hu3b8.jpg
 
Opet počinje jalova rasprava o nevažnim stvarima koja odlazi u nekom trećem pravcu...
Niko mi nije odgovorio na pitanje (zapravo Matić je samo dao delimičan odgovor, hvala mu na tome):
Kada nastupa najpogodniji trenutak da oprskam ovu parcelu CELU i tako se rešim korova u donjem (plavljenom) delu parcele a istovremeno ujednačim zrenje gornjeg (više nego odličnog) dela pod Sojom?
U donjem delu parcele su korovi u intenzivnom porastu, tako da će ovo pitanje postati aktuelno u skorijem vremenu...
P.S. paorpaor - imaš fotografije moje parcele na prethodnoj strani u kakvom je trenutnom stanju, nikakve "uvratine" nisu u pitanju, već je suština u postavljenom pitanju (pitanjima) u mojim prethodnim Post-u-ovima...
 
To znam i sam, ali imam opravdanje, rad kod drugih od jutra do mraka, i uveče kad napokon stignem kući, jedva imam vremena da se operem i nešto pojedem, a jastuk plače za mnom...
Nego najvažnije sam obavio,očistio parcelu od korova "motikusom" i "sekirusom", a sad me ovo pitanje muči i tražim rešenje...:ppozdrav:
 
Moj savet nemoj nista da radis,soja ti vise nije ugrožena od korova jer si ga počupao,ovi korovi sto kreću nemaju velik intezetet porasta jer ih i soja guši,ugazićeš njivu imaćeš ceću štetu nego korist.O unistavanju tih korova si trebao ranije da misliš a eto nešto si i naučio za sledeću godinu iz svog ličnog primera:ppozdrav:
 
Meni se cini da obicni total tj glifosat ako se prska po soji pred žetvu daje pozitivan GMO rezultat na testu. Za ubijanje trave u zetvi soje postoji jedna jedina Diqua koja sve spali za 2 dana. Mislim da je a.m. dikvat.
 
Coveka ne brine GMO test, iako da, i ja mislim da nasi testovi na predajnim mestima reaguju na rezidue glifosata. Meni se vise puta desavalo da je soja "zarazena" na testu, a kombajner je pre mene kosio GMO soju, prskanu totalom. Tako da, ako se poprsce totalom po meni 100% GMO dobijas na testu. Elem, pitanje dodrodola... Jedino sto mogu da preporucim je tekst sa agrotim.rs:
"U poslednjih nekoliko dana CALL CENTAR AGROTIMA dobijao je pitanja poljoprivrednih proizvođača da li mogu da primene totalne herbicide na svojim parcelama kako bi usevi soje što pre sazreli. Odgovor je da se primenom totalnih herbicida ne mogu se postići željeni efekti. Primenom ovih preparata na bazi glifosata period sazrevanja se ne skraćuje, u proseku traje 10-15 dana. U ovom periodu većina useva će sazreti prirodnim putem tako da primena totala, pored štetnog efekta na zdravlje ljudi, neće imati drugih uticaja.
Za brže sazrevanje useva potrebno je primeniti preparate za desikaciju. Ovi preparati specijalizovani su za brzo otpuštanje vlage iz biljaka i njihovo ubrzano sazrevanje. Desikacijom se izaziva istovremeno sazrevanje zrna i obezbedjuje kvalitetnija žetva s manjim gubicima. Pravi momenat za upotrebu desikanata je kada su zrna u srednjim mahunama u početnoj fazi sazrevanja. Žetva počinje tri-četiri dana posle desikacije. Prerana desikacija može negativno uticati na neke elemente prinosa i semenske kvalitete, zbog čega treba obratiti pažnju na vreme upotrebe ovih preparata. U ovoj proizvodnoj godini primena desikanata može dovesti do dodatnog pada prinosa ukoliko nakon njihove primene padavine ne dozvole žetvu soje (pucanje zrelih mahuna). Stoga se u ovoj proizvodnoj godini primena desikanata preporučuje samo kod useva kod kojih je izraženo neujednačeno sazrevanje.". Eto, to mu dodje to.
 
ljusha
Baš tako i moja izgleda, samo što je druga sorta (Balkan), i sejana isto 4.Aprila...:ppozdrav:
Pošto nikada do sada nisam sejao soju, pa mi nemojte zameriti na sledećem pitanju:
Ako moja Soja izgleda (manje-više) kao i ljushina, za koliko vremenski mogu da se nadam (i očekujem) žetvu?
 
Nazad
Vrh