Soja 2016

Soji ne smeta monokultura, pa ne vdiim zašto bi onda i ista sorta bila problem?
Jedino, ako je prošle godine zahvatila neka bolest...
 
Znam da joj ne smeta monokultura i kada sam sejao soju na soju išla je druga sorta a sada bih posejao istu sortu,nije imala bolesti.
 
Jel sejao neko soju na soju istu sortu dve godine zaredom,da li to može nešto da joj smeta, sorta Sava je u pitanju ili je bolje promeniti sortiment?
Sej slobodno,kod nas ima parcela koja je godinama pod sojom a takođe malo ko kalkuliše da promeni sortu. imam jednu parcelu koja mi daje izvanredne prinose kada posejeme Veneru,to sam primetio pre par godina kao da joj prija zemlja i ne odustajem zadnje tri nije omanula.
 
Što se tiče fantasta ,ne mogu reči da je bio br 1 ali nastavljam da ga sejem ,izrazito visok prvi red mahuna tako da nema šanse da ga kombajn ne pokupi ,lako se kosi ,visok,ne poleže,ne osipa se ,zrno izrazito sitno prinos bio pri vrhu sa ostalim sortama ali ne najbolji.
Ovo su iskustva od ove godine.

A koje su bile u samom vrhu?

- - - - - - - - - -

Ajd da i ja otvorim jednu temu, koja je meni jako interesantna. Sta planirate za sledecu godinu da sejete od sortimenta, i dali i koliko uopste planirate da sejete?
Moj izbor je nezamnjiva Sava i ubacujem ove godine Belgu (od cosun seed), povrsine odprilike iste kao 2015. :ppozdrav:

Malo sam se raspitivao za Belgu i razgovarao sa komercijalistom i reče mi da će cena biti oko 10.000,00 ali da ima jedna začkoljica a to je da ne mogu da mi daju uz seme i deklaraciju!Na pitanje zašto,da nije nešto do semena ili klijavosti,reče de nezna,nije to,u redu su svi papiri,prava od autorizacije,ali...nema deklaracije.E sad ko je pratio sva zbivanja sa Agrosemenom iz SM od privatizacije pre 14 godina pa nadalje i sa njihovim vlasnikom,problemima,milicijom,svađama,pritvorima...nije čovek pametan da nešto zaključi.A opet vidim na slici da je lepo izgledala na njivama!!!
 
Smanjicu povrsinu pod sojom ove godine posejacu je gde najbolje uspeva,nebih da eksperimentisem puno na zemljistu gde je manji prinos iz razloga sto je sve vise seju i vise se plasim male cene nego susne godine.
 
Imam ja jedaan rezultat ali nisam upućen kako da to postavim na forum,nisu studenti kući da to urade.U vrhu su Fantast(NS) Vendy (RF) Laura (ZP).
 
Nazad
Vrh