Soja 2015.g.

Bilo je proslog proleca opasnih ozegotine na soji, pa cak i presevanja, tamo gde je upotrebljena neadekvatna kolicina zemljisnih pesticida na neadekvatnoj zemlji. Vodite racuna o kolicini humusa.
 
Brate nakon ovakvog vremena jedino bi Kinezima mogao da smeta tvoj otrov.
Kod metribuzina (sencor) ako bude jakih kiša u fazi poslije nicanja do recimo par troliski oće da bude ožegotina i problema jer pljusak diže herbicid sa zemlje na listove , ali u istraživajnima nije dokazan veći uticaj na pad prinosa kasnije iako biljke oće da pate . Soja je ponekad malo i mazohista.
 
Soja je sablonska biljka kao i kukuruz. Nema tu pameti velike oko proizvodnje. Preparati su mocni za zastitu od korova. Treba samo blagovremeno primeniti i nema brige.
 
Stomp akva i frontier plus je idealna kombinacija za crno pre nicanja i mozes da sejes posle sta hoces.Jedino cicak propusta i sirak iz rizoma .
 
Posto laniram da ove godine po prvi put posejem soju,molio bih za savet,zemlja je teska i 3-4klasa...Koja sorta za klasu zemlje i za pocetnike je najbolja,?:ppozdrav:
 
Boga mi kako mi se cini ove godine soja ce se sejati i na svakoj zemlji i na svakoj nadmorskoj visini. Bas me interesuju rezultai na jesen, kako ce soja to sve podneti. Po mojoj nekoj teoriji soja bi mogla da uspe uz reke i pre na nekom laksm zemljistu, ali na glinovitom treze, mada sve je moguce.
 
Sta je bolje prvo prskati na crno,posle setve pa onda povaljati ili obrnuto.Sto je malo teze zbog pravca....
 
Posto laniram da ove godine po prvi put posejem soju,molio bih za savet,zemlja je teska i 3-4klasa...Koja sorta za klasu zemlje i za pocetnike je najbolja,?:ppozdrav:

Imam prijatelja blizu tebe u selu Crnče. On je probao da seje soju ali je odustao od nje. Ima jednu parcelu pored reke i tu je prinos bio solidan a na ostalim parcelama nikakav. Probaj pa ces videti i nadam se obavestiti nas o rezultatu.
 
@Paorpaor
Nisi procitao do kraja. Ako se primeni BLAGOVREMENO. U splitu pulsar sa bentazonom ili corum + harmony na zeleno od sirokolisnih. Posle Fusilade. Uspesnost je za moje shvatanje ciste njive jako dobra. Problem je pravi trenutak. Ljudi misle da moze kao u kukuruzu kad se setis oprskati.
 
Sa sojom nema zezancija oko prskanja! Lomim se na motoru kod obilaska soje kad je vreme prskanja od parcele do parcele, prelazim km i km i ne smes kasniti vise od 2 dana a ako sledi neka kisa i ne mozes uci u parcele tek onda je otislo sve u p.m.
 
sem u slucaju jako zakorovljene njive,tad mora i posle nicanja u fazi 1-3 troliske...
 
Prosle godine sam imao ovakvu situaciju sa njivama u samoj setvi soje.Na pojedinim parcelama imao sam korova do pola metra,na takvim parcelama sam imao najbolje ,najcistije njive u vrsi.Zbog samih meteroloskih uslova (padavine i poplava)nije se moglo uci na nivu do 25-05 meseca.NJive pored reke morao sam sve i jednu ponovo orati i sejati,u ostalim njvama gde voda nije prosla bila je zakorovjenost bukvalno ko livada.U tim zakorovljenim njivama posejao sam Gostak ,ako se ne varam 26 05 surtadan sam prskao na crno (galenikim sredstvima) i na 400 l vode sipao sam 5 litara glifosava.U trecij troliski imao sam jedo prskanje sa folijarnom prihanom zatim jos jedno posle nedelju dana za uskolisne korove isto sa fol.. prihranom. Sve i jedna parcela je imala isti tretman, ove pored reke kolika soja toliuki korov ,dok ove zakorovljene nigde ni travke.Vrlo mala razlika je bila u prinosu dok sam najebao u vrsi, sav prinos(gde je imalo korova )morao je posle nedelju dana ponovo u kombajnu.Kombajnirao sam je u oktobru ,od vestaka ni grama ni u jednoj parceli.
 
Kad sam pocinjao sa sojom iskusniji proizvodjaci su me ohrabrivali i govorili da nije neki bauk, samo malo vise paznje zbog korova i nema sekiracije, naravno kise nikad dosta!
A sta se sad dogodilo da toliko obeshrabrujete ljude :sta:
 
Nazad
Vrh