Soja 2014 god

Ja je nemam ali planiram da opalim na leto neku super ranu sortu grupe 00000000000000,posle psenice,mozda i stigne do jeseni:osmeh:
Koliko vidim od poljoprivrede se moze jedino zaraditi sa dva useva godisnje.
 
Stvarno ova tema ide od ocaja do rekorda. Bice soje koliko bude, ali da ce biti bas rekordi Ginisovi, tesko. Soja ne moze svugde da uspe, a kukuruz moze.
 
Манте се нагађања колики ће бити приноси. Ништа се са сигурношћу не зна, а док комбајн не уђе у њиву и не премери се колко је на истој било, нећу ништа да предвиђам. Родиће колкико роди и нећемо сви имати сите приносе, јер немамо сви исти земљу.
 
Verovatno je njiva bila kao kuća na sprat sa potkrovljem a računa se samo donji sprat. Svaka ratarska kultura ima rodni maksimum.
 
Kad reče vršidba , šta mi je raditi ? Imam oko 50ha sad za vršiti kukuruza i soje . Nemam kombajn, niti imam iskustva u održavanju i popravkama krševa . Računam da se solidan polovan kombajn , a da početnik može da odradi sezonu bez šarafanja na njivi i varenja , nemože uzeti bez 35-45 000e , još na kredit pa to dodje preko 50k . Sa druge strane treba da dam za kombajniranje godišnje za 70ak ha oko 6000e minus nafta i amortizacija oko 4500e , bez dnevnica . Ima prednost raditi kad oćeš i kolko oćeš . Nepada mi napamet uzeti krša za 10000e pogotovo što nisam iskusan u toj mehanici niti znam šta me očekuje . Šta raditi ? Dal može da se nadje i za kolko zmaj , ali bukvalno ko nov ?
 
Citao sam negde u USA literaturi, da takvi rekordni prinosi sluze samo za pokazivanje mogucnosti odredjenog hibrida i najvise za hvalisanje te semenske kuce. Inace cena proizvodnja u toj Madjarskoj soji je verovatno bila veca nego sto se prodajom moglo ostvariti prihod.
 
Citao sam negde u USA literaturi, da takvi rekordni prinosi sluze samo za pokazivanje mogucnosti odredjenog hibrida i najvise za hvalisanje te semenske kuce. Inace cena proizvodnja u toj Madjarskoj soji je verovatno bila veca nego sto se prodajom moglo ostvariti prihod.
Verujem da je proizvodnja otišla u debeli minus
Da li je to parcela od barem 1-2 Ha ili su duzina i sirina koliko covek moze da pljune?
Mislim da je o 3ha bilo reči
odakle taj podatak????
Od pionirovog regionalnog menadžera iz Mađarske,ali mi je informaciju potvrdio i ovdašnji,raspitajte se kod pionirovih momaka
 
Kad reče vršidba , šta mi je raditi ? Imam oko 50ha sad za vršiti kukuruza i soje . Nemam kombajn, niti imam iskustva u održavanju i popravkama krševa . Računam da se solidan polovan kombajn , a da početnik može da odradi sezonu bez šarafanja na njivi i varenja , nemože uzeti bez 35-45 000e , još na kredit pa to dodje preko 50k . Sa druge strane treba da dam za kombajniranje godišnje za 70ak ha oko 6000e minus nafta i amortizacija oko 4500e , bez dnevnica . Ima prednost raditi kad oćeš i kolko oćeš . Nepada mi napamet uzeti krša za 10000e pogotovo što nisam iskusan u toj mehanici niti znam šta me očekuje . Šta raditi ? Dal može da se nadje i za kolko zmaj , ali bukvalno ko nov ?
Kupi zmaja 142....ta površina za njega nije ništa.... što bi davao 50000e za kombajn koji ne bi bio iskorišćen na tih 70 hektara
a što se tiče šarafanja i cene kombajna to nema veze jedno s drugim....ima koji se platili kombajn i 70000e pa su imali zastoja u sezoni
 
Kad reče vršidba , šta mi je raditi ? Imam oko 50ha sad za vršiti kukuruza i soje . Nemam kombajn, niti imam iskustva u održavanju i popravkama krševa . Računam da se solidan polovan kombajn , a da početnik može da odradi sezonu bez šarafanja na njivi i varenja , nemože uzeti bez 35-45 000e , još na kredit pa to dodje preko 50k . Sa druge strane treba da dam za kombajniranje godišnje za 70ak ha oko 6000e minus nafta i amortizacija oko 4500e , bez dnevnica . Ima prednost raditi kad oćeš i kolko oćeš . Nepada mi napamet uzeti krša za 10000e pogotovo što nisam iskusan u toj mehanici niti znam šta me očekuje . Šta raditi ? Dal može da se nadje i za kolko zmaj , ali bukvalno ko nov ?
Momo nađeš neku zlatnu sredinu :osmeh:Mislim da se već od 10000-2000eur može uzeti dobar da ti odradi sezonu bez nekih većih problema.Ipak za tu površinu svoj kombajn je svetinja.Ja imam 17ha pa razmišljam o njemu jel mi je dosta natezanja s kojekakvim radnicima što teraju ko ludaci a nemaju veze s'vezom.Kad vidim da su mi takvog poslali na njivu, odmah zovem gazdu i da vidiš kako pada sex.Kod nas ima kombajna kolko oćeš ,konkurencija je velika i nedam da mi lete po njivi za moje novce ima da se radi kako treba, a ako neće ima ko hoće a svakako je u planu jedan zmajček.:off_topic:
 
Kad reče vršidba , šta mi je raditi ? Imam oko 50ha sad za vršiti kukuruza i soje . Nemam kombajn, niti imam iskustva u održavanju i popravkama krševa . Računam da se solidan polovan kombajn , a da početnik može da odradi sezonu bez šarafanja na njivi i varenja , nemože uzeti bez 35-45 000e , još na kredit pa to dodje preko 50k . Sa druge strane treba da dam za kombajniranje godišnje za 70ak ha oko 6000e minus nafta i amortizacija oko 4500e , bez dnevnica . Ima prednost raditi kad oćeš i kolko oćeš . Nepada mi napamet uzeti krša za 10000e pogotovo što nisam iskusan u toj mehanici niti znam šta me očekuje . Šta raditi ? Dal može da se nadje i za kolko zmaj , ali bukvalno ko nov ?

sve je to lutrija......još ako sam neznaš oko njega, onda su to problemi, pa da je i ko nov.......na svakom će biti nešto za napraviti, pogotovo oko zmaja......a i da nebude kvarova, treba ga znati namjestiti......ja imam kombajn od ove godine, a dok nisam kupio svoj, nisam ga probao ni voziti po cesti, a ne vršiti s njim......i eto ide nekako, patim se, hehe
 
Kombajn je radna mašina i s njom se čovek nauči da rukuje a koga zanima naučiće.Problemi su da se rešavaju a sve što je čovek napravio može i da popravi i ništa nije nerešiva enigma.Ne treba samo ima strah oko takvih stvari jel kako kaže Andrić:"Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živjeti":off_topic:
 
Kad reče vršidba , šta mi je raditi ? Imam oko 50ha sad za vršiti kukuruza i soje . Nemam kombajn, niti imam iskustva u održavanju i popravkama krševa . Računam da se solidan polovan kombajn , a da početnik može da odradi sezonu bez šarafanja na njivi i varenja , nemože uzeti bez 35-45 000e , još na kredit pa to dodje preko 50k . Sa druge strane treba da dam za kombajniranje godišnje za 70ak ha oko 6000e minus nafta i amortizacija oko 4500e , bez dnevnica . Ima prednost raditi kad oćeš i kolko oćeš . Nepada mi napamet uzeti krša za 10000e pogotovo što nisam iskusan u toj mehanici niti znam šta me očekuje . Šta raditi ? Dal može da se nadje i za kolko zmaj , ali bukvalno ko nov ?

Kolega sve se moze nauciti... Ja sam kupio kombajn sa 16,pre toga nikada nismo imali kombajn niti su moji nesto znali oko toga.... Kad sam ga kupio prevoznik ga je doveo do odredjenog mesta i istovario,ali imalo je jos da se ide do kuce... Moj cale me je pitao koga da nadjemo da ga vozi do kuce na sta sam mu odgovorio ja cu da ga vozim.. On mi kaze ali neznas rekoh sacu da naucim.. :osmeh: I polako naucih brzine pa sve ostalo... Posle sledi srafljenje (koje obozavam) i naucio sam polako kroz svoje greske i kvarove koje su nastali na masini... Naucices i to nista strasno... Nego poslusaj kolegu i kupi sebi jednog Zmaja 142 i nemoj da brines prosta je to masina i naucices zacas... :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh