Soja 2014 god

@ oldtimer probaj novosadsku savu ili selsem galeb te dve sorte su se najbolje pokazale prošle godine na onu sušu.
 
Branko koliko toliko soja iskoristi đubrivo dato ali ono što ostane dočeka sledeća kultura obično kukuruz koji to pokaže, bacanjem đubriva ti održavaš u kondiciji zemljište da ne ponavljam da fosfor i kalijum su dostupni i nakon više godina tako da netreba preterivati sa đubrenjem kod određenih kultura nego ravnomerno (svake godine koliko toliko) unositi a to su kod nas neki i probali ogledom na parceli pola pola. Nadam se da nedavim.
 
Pozdrav svima,ja planiram na prolece da posejem 2.5kj soje bacio sam 350 npk 5-24-16 pred duboko oranje i predsetveno 150 kg an,ali sam u nedoumici koju sortu da izaberem za moje podrucje vidim iz predhodnih postova da su sava i galeb najvise hvaljene sorte:sta:
 
@ Aleks meni se najbolje pokazo gorštak u kišnoj godini a sava i galeb bolje podnose sušu ali znaju isto tako da se dokažu i u kišnoj godini tako da Ti je sigurnije uzeti ove dve sorte jer su nekako standardnije po prinosu. Tast je ove godine imao soju Sava kod Pazovačkih bazena 1500kg/Kj tako da verovatno i tebi odgovara.
 
Svako svoga konja hvali, pa i ja da pohvalim svog. Sejem Viktoriju i odlična je. Prošle godine je dala prosek 1600kg po jutru.
 
za ovu godinu 1500kg/kj je lep prinos,samo da bude i sledeca godina ko ova,videcemo ima vremena do setve.
 
Poslednja izmena od urednika:
Probo bi malo postrno , a taj virtus vjerovatno ovde nećeni biti za kupiti , možda uzmem vreću dve u ns , svejeno će biti još ponešto za "uvesti".
Inače ovde strano nema ništa , a u Srbiji jel ima nedomaće soje?
 
Parcele pod sojom povecavam za 40% sledece god. Suncokret smanjujem za 85%. Kukuruz povecavam za 10% i psenica ce ostati zastupljna i dalje ista sto znaci nekih 6% od ukupnog zemljista.
MAP 12:52 100 kg/kj mnogo je znacajan za soju i ako vam ne daje neki rezultat te prve godine kad ga bacate, docice do izrazaja kad tad. A ulaganje u djubrivu nije stetno vec isplativo. U najlosijim rodnim godinama djubrivo (adekvatno) pokrice sigurno njegovo ulaganje!
 
Probao sam svašta ovih godina i sad sejem samo savu, prosek za 2013g 1850kg po kj čistog zrna bez jusa sa 51kj a 2012 prosek 1400kg po kj ako se dobro sećam a inače imao sam u 2011 prosek 2250kg po kj kad je godina redovna.Inače u toj 2011 je bilo na pojedinim parcelama i 2500-2600kg po kj.

Ove godine u planu između 50-60kj isto sava.
 
Momo ubaci Ns Virtus ja sam ga imao za probu odlicno se pokazao,posejao sam samo 3 masine to je na toj duzi ne puni pola kj imao sam skoro 800kg.
Veoma rana sorta a dobar je to rod!
ja sam ipak za neke srednjestasne, Balkan, Sava, Novosadjanka...
a Rubin i Trijumf bi probao da vidim kako bi se uklopio sa duzinom nihove vegetacije, u isto vreme da vidim koje su to sorte koje odgovaraju mojem zemljistu, jer prvi put sejem.
 
Nazad
Vrh